1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Zombi Nedir Sorusuna Derin Bakış: Ölüleri Diriltebilir Miyiz?

Zombi Nedir Sorusuna Derin Bakış: Ölüleri Diriltebilir Miyiz?

zombi

Hayatta, ölümden ve ölümün daimi olmasından daha garanti olan çok az şey var. Ancak bu, “ölüm geçici olsaydı ne olurdu?” diye sormamızı ve hayal etmemizi engellemez. Zombi’lerin dünyasına hoş geldiniz.

Fear the Walking Dead’de hayata geri dönen insanlar (zombiler), yaşayan her şeyi yemek ve yok etmek için ölümün kalıcı sessizliğinden kaçarak tüm dünyaya yayılıyordu. Ancak biz zombilerin gerçek olmadığını biliyoruz, buna karşın bir cesedin tekrar hayata döndürülmesi günümüzde bir hayal ürünü değil. Bilim insanları, yüzlerce yıldır ölülere hayat vermeye çalışıyorlar. 

1800’lü yıllarda, fizikçi Giovanni Aldini, insan ve hayvan cesetlerini güçlü elektrik şoklarıyla uyararak “yeniden canlandırma” gösterileriyle ünlendi. Parçalanmış insanlara veya hayvanlara bir pil takar ve cesedin canlı gibi sarsılmasına neden olurdu. Seyirciler, yaratığın asla hayata geri dönmemesine rağmen, dehşete kapılırdı. Aldini, ölüleri diriltmediğini biliyordu, ancak olasılığa ve onu takip eden bilim insanlarına oldukça yakın bir ruh halindeydi. 

Zombi Hayvanlar

1930’lara gelindiğinde, ölüleri elektrikle diriltme girişimleri ortadan kalktı, ancak yeniden canlandırma çılgınlığı hala devam ediyordu. Reanimasyon (yeniden canlandırma) alanındaki en ünlü bilim insanlarından biri, California Berkeley Üniversitesi’nde okuyan Amerikalı bir biyolog olan Robert E. Cornish’dir. Cornish’in, hayvanlara antikoagülan ve steroid karışımı enjekte ederken, kanı hareket ettirmek için ileri geri sallayarak iki köpeği canlandırmayı başardığı bildirildi. Cornish, insanlar üzerindeki deneyini gerçekleştirmeye hazır olduğunu açıkladığında, Kaliforniyalı bir idam mahkumu olan Thomas McMonigle, infazdan sonra kullanılması için vücudunu gönüllü olarak bağışladı (bilime büyük katkı..), ancak Kaliforniya Eyaleti talebini reddetti; muhtemelen zombiye dönüşüp ortalığı kirletmesini istemediler.

Son zamanlarda, Yale Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibi domuz beyinlerini yeniden canlandırmayı denedi ve bulgularını, Nisan ayında Nature dergisinde yayınladı. Makaleye göre, bilim adamları hayvanların bir mezbahada ölmesinden birkaç saat sonra domuzlarda beyin aktivitesini ve bazı hücresel aktiviteyi restore ettiler. Bazı beyin hücreleri tekrar çalışmaya başlasa da, domuzların bilincini yeniden kazanması için yeterli olmamıştı. 

Zombi İnsanlar

Zombiler kesinlikle gerçek değil ancak yapılan birkaç çalışma, spontan dirilişin kısmen mümkün olduğunu gösteriyor.

2011 yılında, 46 yaşındaki kadın Kelly Dwyer, New Hampshire’da tek başına yürüyüş yaparken donmuş bir gölete düştü. Popular Science’ın bildirdiğine göre, Dwyer’ın kalbi ambulans ona ulaşmadan önce durdu ve vücut ısısı 15 dereceye düştü. Dwyer, doktorlar yaşam desteğini kapattıktan 5 saat sonra kalbi kendiliğinden tekrar çalışmaya başladı. Hastanede iyileşmek için iki hafta geçirdikten sonra, Dwyer eve canlı ve beyin hasarı olmadan döndü. O bir zombi değildi, ama bir anlamda ölümden geri dönmüştü.

Kalp durmasından birkaç dakika sonra, Lazarus Fenomeni adı verilen bu olay sonucu hatırı sayılır sayıda insan kendiliğinden hayata geri döndü, başka örnekleri de mevcut. Lazarus fenomenini yaşayan tüm insanlar nörolojik işlevlerini tam anlamıyla geri kazanmazlar ve bu olayın sonrasında çok fazla yaşamazlar (yarısından fazlası). 2007’de yapılan araştırmaya göre, Lazarus fenomeni hastalarının yaklaşık %35’inin normal ve sağlıklı bir hayata geri döndüğünü gösteriyor. Fena bir oran sayılmaz.

Genel kanı ölen insanların katiyen hayata döndürülemeyeceği yönünde olsa da, zombi hayranları aynı fikirde olmayabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap