Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?

Mayıs 28, 2021
Zeytinyağı Kalp Krizi ve Felç Riskini Neden Azaltır?

Günümüzde, popüler diyetlerin hemen hepsi “sağlıklı yağ” kaynaklarının tüketimini öne çıkarır. Yemek hazırlarken ve pişirirken, zeytinyağı, tereyağı gibi yağlara alternatif olabilecek daha sağlıklı bir yağ örneğidir. Peki, cevap sandığınız kadar basit mi? 

Yağlar, vücudun görevlerini yerine getirmesi için önemli bir bileşendir. Bazı vitaminler, kan dolaşımına karışmak için yağa ihtiyaç duyar. Peki, zeytinyağı kalp sağlığı ve genel sağlık için bu kadar değerli yapan nedir? Zeytinyağın kalp krizi ve felç riskine karşı korumaya yardımcı olup olmayacağını öğrenmek için okumaya devam edin… 

Kalp Sağlığı ve Damar Sertliği 

Zeytinyağın kalp sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar, başlangıçta zeytinyağın Akdeniz ülkelerindeki kalp hastalığı vakalarının sayısının az olması nedeniyle, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabileceğini varsaydı. Peki, zeytinyağı neyi doğru yapıyor? 

Zeytinyağı özel kılan şeylerden biri, tekli doymamış yağlardır. Bu sağlıklı yağlar, genel kolesterolü düşürmenin yanı sıra, kötü kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığına katkıda bulunur. Bu şekilde, damar sertleşmesi yoluyla kalp hastalığına neden olan kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Genellikle Akdeniz tarzı beslenmenin içerdiği zeytinyağı, doymuş ve trans yağları tekli doymamış yağlarla değiştirdiği için avantajlı olabilir. 

Yemek pişirirken kullanılan doymuş yağlar; Hindistan cevizi yağı, palm yağı, tereyağı ve tam yağlı süt ürünleri gibi malzemelerdir. Ayrıca, peynir gibi süt ürünleri de doymuş yağ içerir. 

Zeytinyağı, kalp sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Mutfağınızdaki diğer yağları zeytinyağı ile değiştirmek, doymuş ve trans yağlar ile karşılaştırıldığında daha sağlıklı bir seçimdir. Buradaki sorun ise, zeytinyağı alımını arttıran çoğu insanın sağlıksız yağ alımını azaltmamasıdır. Onun bu etkilerinden faydalanabilmek için, doymuş ve trans yağ alımını azaltmak anahtardır. 

Sızma zeytinyağı ayrıca; fenolik bileşikler gibi antioksidanlarla doludur ve iyi bir E vitamini kaynağıdır. Bu antioksidanlar, iltihaplanma karşıtıdır. Ayrıca, kan damarlarını gevşeten nitrik asit oluşumuna katkı sağlayabilir. 

Doymamış Yağlar ve Kalp Sağlığı Arasındaki İlişki 

Zeytinyağı ile ilgili yapılan araştırmalar, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Daha önceki çalışmalar, özellikle zeytinyağı tüketiminin yüksek olduğu Akdeniz ülkelerindeki tüketimi, daha iyi bir kalp sağlığı ile ilişkilendirmiştir. Zeytinyağı, tereyağı veya mayonez yerine kullanılmasının da faydalı olduğunu gösteren ön araştırmaya göre, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Bir çalışmada; her gün ½ yemek kaşığından fazla zeytinyağı tüketen kişilerin herhangi bir kalp hastalığına yakalanma riskinin %15 azaldığı ve koroner kalp hastalığı riskinin de %20 daha düşük olduğu bulunmuştur. 

Bir çay kaşığı tereyağı veya süt yağını, aynı miktarda zeytinyağı ile değiştirmek, kalp ve damar hastalığı riskini %5 ve koroner kalp hastalığı riskini %7 azaltabilir. 

Kalp Hastalığı İçin Zeytinyağın Yararlarını Araştıran Çalışmalar

Bugüne kadar pek çok çalışmada, zeytinyağı tüketimini arttırmanın, kalp sağlığı için daha iyi sonuçlara yol açıp açmayacağını gözlemlemek amaçlandı. 

Toplamda 100 bin kişinin katıldığı kapsamlı çalışmada, katılımcıların hastalık öyküleri ve sağlık durumları detaylı bir şekilde tarandı. 

Toplamda 30 yıl devam eden bu çalışmada, her 4 yılda bir katılımcıların beslenme tarzı ve yaşam tarzları hakkında anket ve araştırmalar yapıldı. Bu çalışmada, diğer bazı bitkisel yağların da benzer şekilde iyi bir performans gösterdiği görüldü. 

Sızma zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, hayvansal ürünler ve tereyağı gibi katı yağlardan çok daha üstündü. Aynı zamanda, genel kalp sağlığını iyileştirmek için bir strateji olarak hayvansal ürünlerin ortadan kaldırılmasının da önemli olduğu belirtildi. 

Bir çalışmada, zeytinyağı tüketiminin kalp hastalığı için sağlık yararlarından etkilenen kan yağları fikri hedef alındı. Çalışma sırasında, tüm hayvansal yağlar aynı miktarda zeytinyağı ile değiştirildi. Katılımcıların kolesterol seviyeleri, standart bir batı tarzı beslenme diyetini uygulayanlara göre daha sağlıklı olduğu bulundu. Batı tarzı beslenme; meyve ve sebze tüketimini azaltarak et, rafine şeker ve diğer hayvansal ürünler gibi temel gıdaları içerir. Ayrıca işlenmiş buğday ve patates de bu tarz diyetlerin temelidir. 

Hayvansal yağlar ile zeytinyağı arasındaki farklılıkları sağlamlaştırmaya yardımcı olmak için, gelecekte daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Zeytinyağın kalp sağlığı  ile ilişkili sonuçları ne kadar olası ve öngörülebilirse, doktorlar tarafından benimsenmesi ve kalp sağlığına dikkat edenlere tavsiye edilmesi o kadar olasıdır.

Zeytinyağın Çok Çeşitli Sağlık Faydaları 

Zeytinyağın içerdiği polifenoller, kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye ve iyi kolesterol seviyelerini arttırmaya yardımcı olur. 

Dünya genelinde kalp hastalıkları artmaya devam ederken, gelişmiş ülkelerde kadın ve erkek nüfusun öne çıkan ölüm nedeni, kalp krizi olmaya devam ediyor. Zeytinyağı, kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olabilir.

Daha fazla zeytinyağı tüketilmesi ve yemek pişirme yağı olarak zeytinyağı kullanılması, vücuttaki ölçülebilir iltihaplı belirteç seviyelerini düşürerek, plağın kalbi zorlayabilecek damar duvarlarına yapışmasını azaltmaya yardımcı olur. 

Zeytinyağın içerdiği antioksidanlar, vücudun iltihap seviyelerini doğal olarak düşürme mekanizmalarını işaret etmek için çok çeşitli biyokimyasal yollardan yararlanır. Bu da, vücutta ve özellikle damarlarda hücresel hasarın ve oksidatif stresin azalmasını sağlar. 

Sonuç olarak… 

90’lı yıllardan beri yapılan araştırmalar, zeytinyağı gibi bitkisel gıdalar yönünden zengin beslenmenin, kalp sağlığına önemli bir katkı sağladığını göstermektedir. 

Zeytinyağı ürünleri, kalbi ve damarları korumak için sağlıklı yağlar ve antioksidanlar içerir. Bu yaşam tarzı değişikliği, vücudun işlevselliğini ve genel insan ömrünü arttırmaya hizmet eder. Bu nedenle, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arayan herkes zeytinyağını tercih edebilir. 

Tabi, burada besin değerini koruyan kaliteli bir zeytinyağı seçimi yapmak önemlidir. İşlenmiş zeytinyağı, besin değerini önemli ölçüde kaybedeceğinden, sızma zeytinyağı gibi kaliteli yağlar tercih edilmelidir. 

Kaynak: https://www.bizeytin.com/blog/icerik/zeytinyagi-kalp-krizi-ve-felc-riskini-neden-azaltir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Cinsel Obsesif Bozukluk: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Obsesif Bozukluk, kısaca Obsesif-Kompulsif Bozukluğun (OKB) bir alt türü demektir. OKB, b…

Beta Karotenin Faydaları Nelerdir? Karoten İçeren Besinler

Beta Karoten Nedir ve Ne İşe Yarar? Beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere canlı re…

1 Dilim Ekmek Kaç Kaloridir? Ekmek Çeşitlerine Genel Bakış

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori? 1 dilim ekmek kaç kalori, hiç merak ettiniz mi? Farklı üretim tekni…

Narkolepsi: Nedir, Tedavisi ve Belirtileri

Narkolepsi Hastalığı Nedir? Narkolepsi, aşırı uykululuk, uyku felci, halüsinasyonlar ve bazı …

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Yararı

Zerdeçalın faydaları, Hindistan’da binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kul…

Mukoza Zarı: Türleri ve Mukoza İltihabı

Mukoza Nedir? Mukoza, vücut organlarını ve vücut gözeneklerini çevreleyen bir hücre tabakası …

Otoimmün Hastalıklar: Nelerdir, Türleri ve Belirtileri

Otoimmün Hastalıklar Nedir Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminizin “yanlışlıkla” vücudu…

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Test Edilmiş 6 Yöntem

Ter ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çok sayıda araç olmasına rağmen, bazen (fiziksel akti…

Limon Yağının Cilde Faydaları

Limon yağının cilde faydaları konusu, özellikle cilt bakımı yapmak isteyen kişilerin en çok mera…

Kronik Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Çeşitleri ve Belirtileri

Kronik Akciğer Hastalıklarının Türleri, İsimleri Kronik akciğer hastalıkları üzerine bir düşü…

Copy link
Powered by Social Snap