Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Yararı

Ekim 9, 2021
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Yararı

Zerdeçalın faydaları, Hindistan’da binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Son yıllarda zerdeçal, artrit, kalp ve damar hastalığı, depresyon ve daha fazlası gibi durumlar için doğal bir çare olarak Asya dışında da popüler hale geldi. Kurkumin, zerdeçalın sarı rengini ve sağlığa birçok faydasını sağlayan etken maddedir.

Bu makalede, zerdeçal ve kurkuminin kanıtlanmış 10 sağlık yararını, zerdeçal nasıl tüketilir ile zerdeçal nelere iyi gelir gibi soruları yanıtlayacak.

Kurkumin ve Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal nedir?

Zerdeçal, Güney Asya’da yetişen bir bitkidir ve kökü baharat olan zerdeçal tozudur. Binlerce yıldır doğal bir kür olarak kullanılmıştır. Ayrıca zerdeçal, artrit, kalp hastalığı, depresyon ve daha fazlası gibi durumlar için doğal bir çare olarak Asya dışında çok popüler hale gelmiştir. Kurkumin, zerdeçalın sarı rengini ve sağlığa birçok faydasını veren etken maddedir. Yani zerdeçal baharattır ve kurkumin zerdeçalda aktif bir bileşendir.

Zerdeçalın faydaları nelerdir, zerdeçal ne işe yarar, zerdeçal nasıl tüketilir gibi sorularınız varsa okumaya devam edin.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Hindistan’ın altını zerdeçalın faydaları hakkında yeni bilgiler öğrendikten sonra muhtemelen aklınız bu bitkiyi nasıl tüketeceğiniz konusundaki sorularla dolmuştur. Neyse ki zerdeçalı diyetinize eklemenin tahmin ettiğinizden çok daha fazla yöntemi var.

 1. Kavrulmuş sebzelere ilave edebilirsiniz: Zerdeçalın hafif ılık ve biberli tadı özellikle karnabahar, patates ve kök sebzelerle birlikte güzel bir uyum içerir.
 2. Pirince ekleyin: Bir tutam zerdeçal, bir kap sade pilav veya daha lezzetli bir pilava renk ve hafif bir tat verir.
 3. Çorbalarda kullanın: Bir kase sebze veya tavuk çorbası bir tutam zerdeçal ile birleştiğinde damağınıza eşsiz bir tat bırakır.
 4. Smoothie zamanı: Taze zerdeçal kökü özellikle meyve suları ve smoothie’lerde harika olur. Hafif keskin aroma, smoothie’lerde genellikle iyi maskelenir.
 5. Çayını yapın: Dünyevi ve rahatlatıcı bir içecek içmek istiyorsanız zerdeçal çayı tarifimizi deneyin. Zerdeçal çayı, kurkumin maddesinin en fazla emilime ulaşması için en iyi tercihiniz olacak.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal çayı nasıl yapılır? Zerdeçal çayı tarifi.

Zerdeçal çayı, genellikle zerdeçal bitkisinin tozundan hazırlanır. Sayısız faydasıyla 2000 yıldan uzun süredir Hindistan’da kullanılan Zerdeçal, içerdiği kurkumin ile doğal bir kür olarak çaylarımızın içerisine giriyor. İşte evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz en faydalı zerdeçal çayı tarifi;

Zerdeçal çayı yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar şunlardır:

 • 4 su bardağı suyu kaynatın
 • 1 çay kaşığı Zerdeçal, isteğe bağlı olarak öğütülmüş, rendelenmiş veya toz olabilir.
 • karışımı yaklaşık 10 dakika boyunca kaynatın
 • çayı bir bardağa süzün ve 5 dakika soğumaya bırakın

Zerdeçalın tadı kimi insanlar tarafından beğenilmeyebiliyor. Eğer zerdeçalın tadından hoşlanmayan kesime dahilseniz, işte zerdeçal çayını tatlandırabilecek birkaç ufak taktik;

 • Bal kullanın, çayı tatlandırmak ve karışıma daha fazla antimikrobiyal özellik kazandırmak için muhteşem bir tercih olacaktır.
 • Tam yağlı süt, krema, badem sütü, hindistancevizi sütü veya 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı emilimine yardımcı olurken zerdeçal çayınızı da tatlandıracaktır.
 • Zerdeçal çayı içerken kurkumin emilimini en üst seviyeye getirmek istiyorsanız çaya baharat olarak aroması katabilen karabiberi kullanabilirsiniz. Bu ayrıca kurkuminin daha kolay çözülmesini sağlayacaktır.
 • Çayınızdaki antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri arttırmak ve tadı iyileştirmek için limon, misket limonu veya zencefilde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal Hangi Hastalıklardan Korur?

Zerdeçal sizleri çok sayıda hastalığa karşı korur. Beyin, multipl sklerozun ilerlemesini yavaşlatır, cildi güneş ışığına maruz kalma veya bronzlaşma yataklarının neden olduğu UV hasarından korur; vücut kokusuyla ilişkili bakterileri öldürdüğü için doğal bir deodorant olarak kullanılabilir; mide duvarını koruyucu etkisi ile mide ülserlerini önler; safra taşı riskini/tekrarını azaltır; depresyonla savaşır. Bunlara ek olarak zerdeçal genellikle artrit için doğal bir çare olarak kullanılır.

Zerdeçalın yan etkileri üzerine detaylı araştırmalar bulunmadığı için bu maddedin her vücut tipinde farklı etkileşimlerde bulunacağını unutmamalısınız.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Kurkumin neye iyi gelir?

Zerdeçalın faydaları say say bitmez desek tam yerinde olacaktır. Zerdeçal tozunun sağlığa pek çok faydası vardır: anti-inflamatuar özellikler, kalp hastalığına ve kansere karşı koruyucu antioksidan etkiler, beyin fonksiyonunu hızlandırır (beyne giden kan akışını artırarak), sinir hücrelerinin amiloid plak oluşumunu ortadan kaldırarak Alzheimer riskini azaltır.

1. Zerdeçal, tıbbi özelliklere sahip biyoaktif bileşikler içerir

Zerdeçal, sağlık yararları sunan bileşikleri içerir. Turmerone, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve artrit ile ilişkili eklem iltihabını azaltabilir; turmeron ayrıca osteoporozu (kemiklerin zayıfladığı bir hastalık) önleyerek kemik kütlesini arttırır.

2. Zerdeçal ve kurkumin Hindistan’da binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.

İki bin yıldan daha eski olan Charaka Samhita adlı Hindu tıbbi metinleri, zerdeçalın kanamayı durdurmak için yaralara uygulandığını anlatır. Zerdeçal, tıbbi özellikleri nedeniyle Hindistan’daki Ayurveda uygulamalarında da binlerce yıldır kullanılmıştır.

Zerdeçal, zerdeçala güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklerini veren kurkumin adı verilen sarı bir pigmente sahiptir. Çalışmalar, zerdeçalın kurkuminin, kronik yorgunluk sendromuyla bağlantılı proinflamatuar sitokinler olan IL-lbeta (interlökin beta) düzeylerini azaltan güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

İltihaplanmaya karşı güçlü aktiviteye sahip turmeron besin maddesidir, bu nedenle sadece artrit için değil, aynı zamanda romatoid artrit, sedef hastalığı, Crohn hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar için de etkili tedavi olabilir.

3. Kurkumin, zerdeçalın sarı rengini ve sağlığa birçok faydasını sağlayan etken maddedir

Zerdeçalın sarı rengini veren Kurkumin, depresyonla mücadele, safra taşı riskini/tekrarını azaltma, cildi güneş ışığına maruz kalma veya bronzlaşma sorunlarına neden olduğu UV hasarından koruma ve amiloidi ortadan kaldırdığı için Alzheimer riskini azaltır gibi birçok sağlık yararına sahip olan zerdeçaldaki aktif bileşendir.

4. Kurkumin, doğal bir anti-inflamatuar bileşiktir

Kurkumin, doğal bir anti-inflamatuar bileşiktir. İltihabı, ağrıyı azalttığı ve daha birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Kurkumin, inflamatuar bir yanıt sırasında salınan sitokinlere karşı çıkar. Kurkumin yenildiğinde, bağırsaklarımızda dolaşarak burada bulunan sitokinlere bağlanır ve onları vücutta işlerini yapmaktan alıkoyarak iltihabı azaltır.

5. Kurkumin beyninizin sağlıklı çalışmasında yardımcı olur

Kurkumin’in beyin kaynaklı nörotrofik faktörü veya BDNF’yi artırmada olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Kurkumin ayrıca Parkinson, Alzheimer ve felç gibi psikiyatrik ve nörolojik bozuklukların önlenmesiyle de bağlantılıdır.

6. Kurkumin kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Kurkuminin kan dolaşımındaki kolesterol ve trigliseritleri azalttığı ve bunların her ikisi de kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

Düşük LDL kolesterol seviyelerinin korunması çok önemlidir ve zerdeçal buna yardımcı olabilir. Kurkumin ayrıca atardamarlarınızın astarını iyileştirebilir ve kalp krizi riskini azaltan kan pıhtılarının oluşmasını önleyebilir.

Çalışmalar, zerdeçalın günlük alındığında arterlerdeki plak oluşumunu %50 oranında azalttığını göstermiştir.

Zerdeçal’ın iyi kolesterol veya HDL seviyelerini yükselttiği ve kardiyovasküler hastalık olasılığını azaltan kötü kolesterol veya LDL seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

Zerdeçaldaki kurkumin bileşiklerinin, IL-b ve TNF-a’yı bloke etmede etkili olduğu bulunmuştur. Bu sitokinler, arter duvarlarında yağlı plakların oluştuğu, kan akışını azaltan ve kardiyovasküler hastalık riskini artıran bir durum olan ateroskleroza yol açabilecek hasara neden olmaktan sorumludur.

7. Zerdeçal kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Çalışmalar, zerdeçaldaki kurkumin maddesinin kanser hücresi büyümesini engelleme ve kanser hücrelerinde apoptozu (hücre ölümü) teşvik etme yeteneğine sahip olduğunu bulmuştur. Ayrıca tümör anjiyogenezini (yeni kan damarlarının oluşturulması) inhibe ederek tümör boyutunu küçülttüğü de gösterilmiştir. Zerdeçal ayrıca kanser hücrelerinin çoğalmasına neden olabilen bir yağ asidi proinflamatuar sitokin olan prostaglandin E2’nin üretimini de azaltır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir.

8. Kurkumin depresyon belirtilerini hafifletmeye yardım eder

Çalışmalar, zerdeçal Kurkumin’in, depresif bozukluklardan muzdarip kişilerde düşük olan BDNF (beyin kaynaklı nörotrofik faktör) seviyelerini arttırdığı için depresyon semptomlarını hafifletmede etkili olabileceğini göstermektedir.

Kurkumin ayrıca ruh halinizi yükseltebilecek ve depresyonu azaltabilecek geri alımını engelleyerek beyindeki serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

9. Artrit hastaları kurkumin takviyelerine iyi yanıt verir

Zerdeçalın kurkumini, sindirim sisteminde aşırı aktif olduğunda eklemlerde iltihaplanmaya yol açabilen, ağrıya ve şişmeye veya sertliğe neden olabilen inflamatuar enzim COX-2’yi inhibe eder (Artrit olarak bilinen bir durum.)

Daha ileri çalışmalar, kurkuminin (sadece zerdeçalda bulunan besin), proinflamatuar sitokinlerin üretimini engelleyerek veya çözünmelerini hızlandırarak azaltan güçlü bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ettiğini ve zerdeçalın romatoid artrit, sedef hastalığı ve Crohn hastalığı için etkili bir tedavi olabileceğini göstermektedir. Kurkuminin (anti-inflamatuar) bu rolüne ek olarak, zerdeçal aynı zamanda büyük aktiviteye sahip bir antioksidandır.

10. Zerdeçal Kronik yorgunluk sendromunun tedavisine yardımcı olur

Çalışmalar, kurkuminin, kronik yorgunluk sendromuyla bağlantılı proinflamatuar sitokinler olan IL-lbeta (interlökin beta) düzeylerini azaltan güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

Dusge’den Son Sözler

Zerdeçal ne işe yarar sorusunu bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarından bahsederek anlatmış olduk. Hindistan topraklarında 2000 yıldan uzun süredir kullanılan bu altın sarısı bitki, günümüz sağlık sektörünün yeni parlayan yıldızı olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. İlerleyen yıllarda hakkında yapılacak olan daha fazla araştırma ile zerdeçalın bilinmeyen faydaları hakkında daha fazlasını öğrenme fırsatı yakalayacağız.

Zerdeçal çayı tarifini denediniz mi? Yorumlarda tadını nasıl bulduğunuzu ve sizin tercih ettiğiniz zerdeçal çayı tarifini bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Sürekli Esnemek: Neden Olur ve Neden Bulaşıcıdır

Çok esnemek, düzenli (veya düzensiz) şekilde hepimizin zaman zaman yaptığı bir şey, sürekli ve g…

Kronik Akciğer Hastalıkları Nelerdir? Çeşitleri ve Belirtileri

Kronik Akciğer Hastalıklarının Türleri, İsimleri Kronik akciğer hastalıkları üzerine bir düşü…

Babinski Refleksi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksi ilk olarak 1896’da Fransız nörolog Joseph Babinski tarafından keşfedildi ve ad…

Meme Kanseri

Meme kanseri konusu günümüzün en çok dikkat edilmesi gereken durumların başında gelir. Nadiren e…

Psödoefedrin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Psödoefedrin, tipik olarak burun tıkanıklığını, sinüs tıkanıklığını ve burun akıntısını&nbs…

Narsistik Kişilik Bozukluğu: Narsizm Nedir?

Narsizm (Narsistik kişilik bozukluğu) ne demek sorusuyla başlayacak olursak Narsizm; kişinin, in…

Sirkadiyen Ritim: Nedir, Bozukluğu ve Çalışma Prensibi

Sirkadiyen ritim, günlük uyku ve uyanıklık programınızı kontrol etmenize yardımcı olan bir biyol…

Beta Karotenin Faydaları Nelerdir? Karoten İçeren Besinler

Beta Karoten Nedir ve Ne İşe Yarar? Beta karoten, kırmızı, turuncu ve sarı sebzelere canlı re…

Epidemik Hastalık: Pandemik İle Olan Farkları Nelerdir?

11 Mart 2020’de Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, dünya çapında bir salgın olan yeni tip koro…

Diskalkuli Nedir? Matematik Öğrenme Engelliliğine Genel Bakış

Bu makalemize “Diskalkuli ne demek” sorusuyla başlayalım. Diskalkuli, matematiği anlamlandırma y…

Copy link
Powered by Social Snap