Zen Budizmi Felsefesi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kasım 20, 2020
Zen Budizmi Felsefesi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Zen felsefesi, çok eski zamanlarda Çin sınırlarında ortaya çıktığına inanılan, hakkında çok fazla karmaşık bilgi bulunan ama aslında tüm karmaşıklıklar arasından basitçe sıyrılan bir öğretidir. Zen’in tarihi ve bir iki basit yöntemini öğrenmek için okumaya devam edin…

Zen Ne Demek?

“Zen” kelimesi, “meditasyon” anlamına gelen Çince “Ch’an” ın Japonca telaffuzudur. Ch’an, Japonya’ya 8. yüzyılda geldi ve burada “Zen” adını aldı. Günümüzde “Zen” kelimesi Batı’da daha genel bir anlamda kullanılır.

Zen Budizminin Özellikleri Nelerdir?

Zen Felsefesi, doktrinsel inceliklere hiç ilgi duymayan, sadeleştirilmiş, kararlı, uzlaşmaz, peşinden koşturulmuş, meditasyon tabanlı bir Budizmdir. Kutsal yazılara, doktrine veya ritüele dayanmayan Zen, kişisel deneyimle doğrulanır ve ustadan öğrenciye, elden ele, verimsiz bir şekilde, sıkı ve samimi bir eğitim yoluyla aktarılır.

Zen normatif Budist yazılarının geçerliliğini en azından gevşek bir şekilde kabul etse de, nesiller boyunca kendi metinlerini yarattı. Taoizm, Konfüçyüsçülük ve Çin şiirinin dozlarıyla bolca tatlandırılan ve Çin halk sözleri ve sokak argolarıyla süslenmiş gayri resmi bir dilde yazılmış olan klasik Zen edebiyatının çoğu, büyük ustaların efsanevi anekdotları üzerine inşa edilmiştir. 

Zen Uygulamasının Yöntemleri Nelerdir?

Zazen Veya Zen Meditasyonu

Zen Felsefesi nihayetinde çalışma ve ritüel gelenekleri geliştirmiş olsa da, kişisel deneyime yaptığı vurgu onu her zaman uygulama odaklı bir gelenek haline getirmiştir. Kısacası bu bir uygulama meditasyondur. “Oturan Zen” (Japonca: zazen), insanların her sabah erken saatlerde meditasyon uygulaması için kalktığı ve yastık üzerinde çok sayıda sessiz hareketsiz saatten oluşan uzun inzivalar yaptığı Zen eğitim merkezlerinde her zaman merkezi bir yer olmuştur.

Zazen son derece basit bir uygulamadır. Genellikle adımlar, aşamalar veya karmaşalar olmadan öğretilir. “Otur!” usta, kastettiği gibi, iyi bir duruşta dik oturarak, siz tamamen uyanık ve hazır olana kadar karnınızda nefes almaya özen göstererek uyarır. Aydınlanma ve yoğunlukla bu mevcut olma duygusu, zazenin özüdür ve Zen meditasyonuna birçok yaklaşım olmasına rağmen, hepsinin temelidir.

Zen ustası.

Zen manastırında hayat tamamen meditasyon salonunda oturmak etrafında düzenlenmiştir. Ama zazenin de bu oturuştan daha fazlası olduğunu unutmamak gerek. Bu daha çok tüm faaliyetlere yayılan bir zihin veya varlık durumu olarak düşünülmektedir. İş zazen; yemek yemek zazendir; uyumak, yürümek, ayakta durmak, tuvalete gitmek… Hepsi zazen çalışmasıdır. 

Koan Uygulaması

Koan Zen’de koan tefekkürü zazen uygulamasıyla başlar. Uygulayıcı beden ve nefesle yoğun bir mevcudiyete gelir ve sonra koanı neredeyse fiziksel bir nesne olarak ortaya çıkarır, sözcükler ve anlam çözülene ve koan “görünene” kadar onu nefes alıp tekrar tekrar tekrar eder.

Bu uygulama genellikle, uygulayıcının özel görüşmeler için ziyaret ettiği nitelikli bir Zen koan öğretmeni tarafından yönetilen yoğun bir inziva bağlamında yapılır. Öğrenci koan anlayışını sunar (ne kadar kötü olursa olsun) ve öğretmenden (ne kadar az ifade edilmiş olsa da) araştırmaya yeniden yön veren bir yanıt alır.

Sonunda şans, gayret ve birkaç makul ipucu ile koan’ın özüne nüfuz edilir.

Tüm sistemler gibi, koan sistemi de kendini koruyan ve kendi kendine referans alan bir muhafazaya dönüşebilir. Bunun olmadığını görmek öğretmenin görevidir, ancak bazen önlenemez. Koan çalışmasının birçok farklı sistemi vardır, ancak bunların çoğu mizah, kendiliğindenlik ve açıklığı vurgular. 

Zen Budizmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Yüzyıllar boyunca, ilk Budist ülkesi olan Hindistan, yavaş yavaş yüzlerce mezhep, alt-mezhep, binlerce kutsal yazı ve bu ayetler üzerine on binlerce yorum üretti. Budizm, Orta Asya ticaret yollarından Çin’e yayıldığında, tüm bu malzemeler bir anda popülerlik kazandı. Çinliler uzun zamandır kendi ikiz gelenekleri olan Konfüçyüsçülük ve Taoizm’e değer verdiler ve barbarların “Orta Krallık” sınırlarının ötesinden getirdiği ideolojilere karşı direndiler. Yurtdışından gelen Budist mesajını sindirmede Çinliler için ciddi bir dilsel zorluk vardı. Sanskrit dili duyarlılık ve sözdizimi açısından Çince’den o kadar farklıydı ki, çeviri neredeyse imkansızdı.

Yavaş yavaş, Hint ve Orta Asya Budizmi, Çin kültürüyle karşılaşmasıyla yeniden şekillenmeye başladı. Bu yeniden şekillendirme sonunda tamamen yeni bir Budizm okulu olan ve sonunda Çin, Kore, Japonya ve Vietnam’da açık ara en başarılı Budizm okulu haline gelen Zen’in yaratılmasına yol açtı.

Zen Kendi Okuluysa, Kurucusu Kimdi?

Gerçekten var olup olmadığından emin olamasak da, söylentilere göre Bodhidharma Çin’deki Zen Budizminin efsanevi kurucusudur. Çin’e 520 civarında geldiği söyleniyor. (Budizm o zamana kadar Çin’de yaklaşık 400 yıldır biliniyordu.) Çin’e gelmesinden kısa süre sonra imparator tarafından çağrıldı ve kendisine sorular soruldu.

Öğretilere göre, tapınak inşa etme ve keşişlere bağış yapma konusunda kazandığım değeri nasıl anlarım?” diye sordu imparator.

Bodhidharma; “Değer yoktur”.

İmparator; “O halde Buda’nın Kutsal Gerçeklerinin anlamı nedir?”

“Boş, kutsal hiçbir şey yoktur” diye yanıtladı Bodhidharma.

Şaşıran imparator, “Bana bu şekilde kim hitap ediyor?” Diye sordu.

“Bilmiyorum” diye cevapladı Bodhidharma, topuğunu çevirdi ve asla geri dönmediği avludan çıktı. Uzaktaki bir manastırı tamir etti ve söylentilere göre, dokuz yıl boyunca sürekli meditasyon yaparak bir duvara dönük oturdu. Tek bir öğrenci onu aradı ve öğrencisinin samimiyetini test etmek için Bodhidharma onu görmeyi reddetti. Öğrenci bütün gece karda dışarıda durdu. Sabahleyin Bodhidharma’ya ciddiyetinin bir göstergesi olarak kopmuş kolunu sundu. Keşiş Bodhidharma’nın varisi oldu ve böylece Çin’de Zen aktarımına başladı. Kısacası bilinen ilk zen ustası Bodhidharma’dır. Yani, en azından hikayeye göre böyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir? Maddeler Halinde

Günümüzde Irak’ın güneyinde Dicle ve Fırat nehirleri arasında binlerce yıl önce gelişen ant…

Stoacılık: Kısaca Tanımı ve Felsefesi

Stoacılık (Stoisizm), MÖ 3. yüzyılın başlarında Atina’da Zeno of Citium tarafından kurulan bir f…

Kuşakların İsimleri ve Genel Özellikleri: Baby Boomer, X, Y ve Z

Kuşaklar, bireylerin doğduğu zamanda yaşanan genellemeleri ele alarak onları sınıflandırmanın po…

Simya Nedir? Tarihteki Önemli Simyacılar ve Çalışmaları

Simya kısaca, geçmişte gizem ve gizlilik içinde yürütülmüş ve maddeleri birbirine dönüştürmeyi a…

Bu Kiliseler Dekorasyon Olarak İnsan Kemiği Kullanıyor!

Dünyanın en ürkütücü yerlerini keşfetmek ister misiniz? Anlatacağımız 5 kilise, bazılarınızın ge…

Nasıl Yani! Diyeceğinize Emin Olduğumuz 6 Komplo Teorisi

Aya inişin gerçek mi yoksa sahte mi olduğu veya benzer şekilde 11 Eylül saldırılarının da bir ku…

Kafein Nedir? Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Kafein, uyku ve anksiyete üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı sıklıkla adından söz ettirir. B…

Salı Artık Uçuş İçin En İyi Gün Değil

Eskiden havayolu endüstrisinin saklı bir sırrı vardı, Salı günleri için uçuş rezervasyonu yapars…

Feodalite (Derebeylik) Sistemi Nedir: Özellikleri Nelerdir?

Feodalite ve feodal sistem ifadeleri ilk kez 17. yüzyılın başlarında kullanıldı ve 18. yüzyılın …

İntiharıyla Meşhur: Golden Gate Köprüsü İnşa Süreci Hakkında Bilgiler

İntiharlarıyla meşhur olan Golden Gate Köprüsü (dünyanın en çok intihar edilen yerlerinden biri)…

Copy link
Powered by Social Snap