Zaman Yolculuğu Mümkün Mü? İşte Bazı Şehir Efsaneleri

Ocak 2, 2021

Zaman yolculuğu ile ilgili filmleri ve dizileri birçoğumuz ilgiyle izleriz, hatta en iyi ihtimalle bir kez de olsa zaman yolculuğu hakkında düşünüp; zamanda yolculuk yapabilmeyi hayal etmişizdir. Peki, sizce zaman yolculuğu mümkün müdür?

Zaman yolculuğu konusuyla ilgili pek çok uzman, uzay-zaman sürekliliğini ve temel fizik yasalarını anladığımız düşünüldüğünde, zaman yolculuğunun mümkün olmadığına inanıyor. Fakat hepsi değil! Şartlar ne olursa olsun, bu bazı insanların zaman yolculuğunun bir gerçeklik olduğuna dair şehir efsanelerini ortaya çıkarmasına veya inanmasına engel olmuyor.

Zaman Yolculuğu Hakkında Ortaya Atılan Efsaneler

Billy Meier ve Plejarens’in Ünlü Zamanda Yolculuk Hikayesi

Billy Meier ve Plejarens’in Ünlü Zamanda Yolculuk Hikayesi

Zaman yolculuğuyla ilgili ünlü şehir efsanelerinden biri “Billy” Eduard Albert Meier ve Plejarens’in efsanesidir. Efsaneye göre İsviçre doğumlu Meier, onu zamanda bir yolculuğa çıkarmaya karar veren Plejaren adlı bir uzaylı ırkı tarafından kaçırıldı.

1970’lerde Meier, bu dostça zamanda yolculuk eden uzaylıların onu tarih öncesi Dünya’ya (dinozorlara ilk elden şahit olduğu) ve Mars‘ın antik yüzeyine götürdüğünü iddia etti.

Mars’tayken İsa ile tanıştırıldığını iddia etti, hatta anlattığı hikayeye dair fotoğraflı kanıtları olduğunu söyledi. Ancak bahsettiği fotoğraflar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, hepsinin belli düzenlemeler yapılarak oluşturulduğu ve anlatıların tamamen bir “şehir efsanesi” olduğu anlaşıldı.

John Titor, 2036 Yılından Geldiğini İddia Etti, Sonrasında Ortadan Kayboldu

Zaman yolculuğuyla ilgili bir başka şehir efsanesi de John Titor’un hikayesidir. İlk olarak 1990’ların sonlarında “Timetravel_0” takma adı altında fantastik hikayeler ve geleceğe dair tahminlerde bulunulan bir internet forumunda göründü, ancak daha sonra takma adını John Titor olarak değiştirdi.

“Gıda ve hayvancılık yerel olarak yapılıyor. İnsanlar yüz yüze kitap okumak ve konuşmak için çok daha fazla zaman harcıyor. Dinler daha çok ciddiye alınıyor” gibi söylemleri, gelecekte gördüğünü iddia ettiği şeylerden bazılarıydı.

Ayrıca 2004 Olimpiyatlarının, bir dünya savaşı nedeniyle iptal edileceğini de söylemişti.

2001 yılına gelindiğinde Titor, kendi zamanına geri dönmesi gerektiğini iddia ederek ortadan kayboldu. O zamandan bu yana yaptığı tahminlerin çoğunun yanlış olduğu, yani arkadaşımız gelecekten falan gelmiyordu. Nerede olduğu ise bilinmiyor.

Borsaya Fısıldayan Adam: Andrew Carlssin

Borsaya Fısıldayan Adam: Andrew Carlssin, Weekly World News

Zaman yolculuğuyla ilgili sıradaki efsanemiz Andrew Carlssin’in hikayesidir. 2002 yılında, Andrew Carlssin adında bilinmeyen bir yatırımcı, 800 dolarlık cüzi miktardaki parasını, yüksek riskli hisse senetlerinde alım satım yaparak 350.000.000 dolara çıkarmayı başardı.

Sonrasında tutuklandı ve 2256 yılından gelen ve zaman yolculuğu yapan bir adam olduğunu itiraf etti. Ne yazık ki, bu listedeki diğer birçok efsane gibi, bu da doğru değil. Andrew Carlssin meselesini detaylı şekilde işlediğimiz, olayın aslını kendi tarzımızda anlattığımız ve kafalardaki soru işaretlerini kaldırdığımız makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

The Chronovisor (Kronovizör)’ı Duymuş Muydunuz?

Görsel: Gaia

Dördüncü zaman yolculuğu şehir efsanesi de, “The Chronovisor” adı verilen fantastik bir cihazın hikayesidir. Cihaz, hikayeye göre, 1950’lerde Peder Pellegrino Ernetti adlı bir Benedictine keşişi tarafından icat edildi.

Buluşu, geçmişteki zaman ve mekanlara gidebilen bir tür sihirli televizyon / kamera idi. Söylenenlere göre cihaz, diğer şeylerin yanı sıra İsa Mesih’in çarmıha gerilişinin görüntülerini kaydetmek için kullanılıyordu.

Cihaz ve görüntüler kaydedildi ve günümüzde Vatikan’ın mahzenlerinde dış dünya tarafından asla görülmeyecek şekilde tutuluyor. Bu hikayenin geçerliliğine karar verip vermemek size kalmış. Unutmadan; Kronovizör komplosunu detaylı işlediğimiz makalemize buradan ulaşabileceğinizi söylemiş miydik?

Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Robert Victor Goddard’ın İlginç Hikayesi

Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Robert Victor Goddard’ın İlginç Hikayesi

Zaman yolculuğuyla ilgili bir başka şehir efsanesi de Kraliyet Hava Kuvvetleri komutanı Sir Robert Victor Goddard’ın hikayesidir. Goddard, 1935’te İskoçya’daki terk edilmiş RAF istasyonu Drem’in üzerinden uçarken bir tür zaman kayması yaşadığını iddia ediyor.

Havaalanı 1. Dünya Savaşından sonra hizmet dışı bırakılmıştı ve Goddard’ın ilk geçişinde gördüğü şey tam olarak buydu. Ancak dönüş yolculuğunda bir fırtınada yol aldı ve kontrolü tekrar ele alabilmek için mücadele etti.

Güvenli bir şekilde eve dönmeyi başarmıştı, daha sonra 1970’lerde yayınladığı Flight Towards Reality (Gerçeğe Doğru Uçuş) kitabında deneyimleri hakkında yazdı. Bununla birlikte, garip olan bir şey de Drem hava sahasının İkinci Dünya Savaşı’na hazırlık amacıyla 1939’da yeniden hizmete açılmasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Müziğin Babası Franz Joseph Haydn: Eserleri ve Hayatı

Klasik müziğin temel türlerinin yaratıcılarından birisi olarak kabul edilen Franz Joseph Haydn’ı…

Tazmanya Canavarı: Bir Çizgi Film Karakterinden Fazlası

Uğruna sabah 7 de uyanıp, izlemek için televizyon karşısına geçtiğiniz Looney Tunes çizgi filmle…

Japon Eğitim Sisteminde Diğer Ülkelere Göre Farklı Olan 6 Şey

Japonya’da okul, hayat için oldukça önemli bir basamak olarak kabul ediliyor. Yılda tam 210 gün …

Brooklyn Köprüsü İnşaatının Olağanüstü Hikayesi

Brooklyn Köprüsü 1800’lerde mühendislik alanındaki tüm gelişmeler arasında, belki de en ünl…

Kuzey Işıkları, Elf Okulları ve Sır Dolu Buzullar

İzlanda kuzey ışıklarına, tuhaf inanışları olan bir halka ve 4500 km²’den fazla buzula ev sahipl…

Yapılandırılmış Veri Ne İşe Yarar?

Bildiğiniz gibi Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), arama motoru botlarının sitenizi taramasıyla b…

Pareto Analizi ve 80/20 Kuralı: En Çok Etkiye Sahip Çözümü Seçme

Daha önce hiç Pareto Analizi ve 80/20 kuralı diye bir şey duymuş muydunuz? Dilerseniz bu makalem…

Evde Kedi Beslemek İçin Geçerli 7 Sebep!

Evde kedi beslemek için geçerli sebepler mi arıyorsunuz? Evde kedi beslemenin insan sağlığına fa…

Tripofobi (Delik Fobisi) Nedir? Çözümü ve Tedavisi

Tripofobi (Trypophobia), kısaca dolgun delikleri görünce oluşan korku veya iğrenme durumu demekt…

Polietilen (PE) Nedir, Kullanım Alanları ve Geri Dönüşüm

Polietilen, değişken bir kristal yapıya ve belirli bir türe bağlı olarak çok çeşitli uygulamalar…

Copy link
Powered by Social Snap