Yusufçuklarla (Helikopter Böceği) İlgili 7 Maddede Bilinmeyenler

Eylül 12, 2020
Yusufçuklarla (Helikopter Böceği) İlgili 7 Maddede Bilinmeyenler

Yusufçuklar (bir diğer deyimle helikopter böceği), yaklaşık 300 milyon yıldır dünyadalar ve gezegenimizde yaşayan ilk böcek cinslerinden biridir. Uçma, avlanma ve mükemmel görüş becerisi gibi eşsiz özellikleriyle dikkat çeken bu canlıyı dilerseniz bizim gözümüzden tanıyın. Yazımızı okuduktan sonra yusufçuklara bakış açınızın değişeceğini garanti edebiliriz, işte yusufçuklarla ilgili bilinmeyenler;

  • Yusufçuklar Genellikle Havada Avlanırlar

Eğer dünyaya bir sivrisinek olarak gelmiş olsaydınız size söyleyeceğimiz ilk şey, yusufçuklardan uzak durmanız olacaktı. Yusufçuklar, sivrisineklerin korkulu rüyasıdır ve onları rahatlıkla havada yakalarlar. Bu konuda o kadar gelişmiştir ki avının hızını ve yörüngesini rahatlıkla algılar ve rahatlıkla yakalar. Avlanmada başarı olanları yüzde 95’in üzerindedir. 

  • Helikopter Böceklerinin İnanılmaz Bir Çene Yapısı Vardır

Avlanma stratejilerinden henüz bahsettik, peki ya avdan sonrası? Sonuçta yakaladığını yemek de oldukça önemli. Yusufçuklar avlarını parçalama ve yeme konusunda da oldukça gelişmiş yeteneklere sahiptir. Ayaklarıyla yakaladıkları avın kanatlarını, keskin çeneleri yardımıyla koparırlar ve devamında öldürüp yerler.

İyi haber şu ki, yusufçuklar insanları ısırmıyor. Güçlü çeneleri cildimize etki edecek kadar zararlı değil.

  • Uçma Yetenekleri

Eşsiz bir uçuş becerisine sahip olan yusufçuklar, bu alanda en iyi türlerden biridir. Göğüs kafeslerinde, her bir kanadı bağımsız olarak çalıştırabilen kaslara sahiptir. Aynı zamanda iki çift kanat setine sahip olan yusufçuklar, eşsiz bir manevra kabiliyetine sahiptir. 

Yana ve geriye doğru uçma yeteneklerinin dışında, havada bir noktada asılı kalabilme becerisine de sahip. Bu ilginç yetenek, avlarını pusuya düşürmesini kolaylaştırır ve başarı oranını artıran etmenlerdendir.

Hızlı manevralarından ve havada asılı kalma gibi özelliklerinden bahsettik, pek ya hızları? Saatte 29 km’lik bir hıza ulaşabilen yusufçuklar, bu konuda da oldukça iyi diyebiliriz. 

  • Tam Anlamıyla Eşsiz Bir Görüş Becerisi

Bir yusufçuğun baş kısmına bakacak olursanız ilginç bir şey fark edeceksiniz (daha doğrusu 30.000 şey). Gözlerinde bulunan 30.000 farklı yüzey, 360 derecelik mükemmel bir görüş sunar. 

Bu olağanüstü görüş becerisi sayesinde avlarını çok rahatlıkla takip edebilir ve kolay kolay gözden kaçırmazlar. Aynı zamanda sürü halinde gezdikleri sırada birbirlerine çarpmamalarının sebebi de görüş becerileridir.

  • Helikopter Böcekleri Su Altında Uzun Süre Kalabiliyorlar

Yusufçuklar yumurtalarını suya bırakırlar ve larvalar yumurtadan çıktıklarında, 2 yıla yakın bir süre su altında yaşarlar. Bazı yusufçuk türlerinde bu süre 6 yıla kadar çıkabilir. 

Larva evresindeyken birçok kurbağa ve böcek larvasının dışında, kendi türlerinin larvalarını da yerler. Evet, biraz acımasızlar.

  • Dünya’nın Birçok Yerinde Yusufçuk Barınakları Var

Yusufçuklar maalesef insanların yarattığı kirlilik ve habitat değişiminden olumsuz etkilenen türlerden. Neyse ki günümüzde dünyanın dört bir yanında yusufçuklar için barınaklar mevcut. 

Birleşik Krallık, 2009 yılında ülkenin ilk yusufçuk sığınağını “Dragonfly Center” adıyla açtı. Bunun dışında New Mexico (ABD), Japonya ve birçok farklı yerde ve ülkede benzer yusufçuk barınakları mevcut.

  • Yusufçukların İnsanlara Bazı Faydaları Var

İlk maddemizde yusufçukların havada avlanma becerilerini ve daha çok sivrisineklerle beslendiğini söylemiştik. Hadi itiraf edin, sivrisinekleri yediklerini söylediğimizde “Acaba evde yusufçuk mu beslesem?” diye içinizden geçirdiniz. Bunu yapabilir misiniz, henüz bilmiyoruz, ancak bir yusufçuğun günde 50 ila 150 arası sivrisinek yediğini biliyoruz. 

Sivrisinekleri bu kadar çok avlamaları, onların çok fazla artıp başımıza daha çok bela olmasını engellediği için başlı başına insanlar için bir faydadır. Ayrıca uçuş ve görüş becerileriyle günümüzde birçok insansız hava aracının üretimine ilham oluyorlar. 

“Biz insanların bu iyiliklere karşılık olarak yapabileceği bir şeyler var mı?” diye soracak olursanız, en azından yusufçukların yaşam alanlarına (genelde ormanlar) zarar vermeyerek en büyük iyiliği yapmış olacaksınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Çamur Zıpzıpı Nedir? Mudskipper ve Özellikleri

Birçok belgeselin konusu olan çamur zıpzıpı, goby ailesine mensup bir balıktır. Ayrıca Pasifik v…

Cıvık Mantarlar: Tek Hücreli Canlılarda Öğrenme Özelliği

Biyoloji derslerinde duymuş olabileceğiniz en tuhaf organizmalardan biri olan cıvık mantarlar, u…

Virüsleri Yiyen Tek Hücreli Canlılar: Protistler Nedir

Okyanusta bulunan ufacık tek hücreli canlılar, virüs yiyen ilk organizmalar olabilir. Bilim insa…

Protista Alemi: Nedir, Özellikleri ve Canlıları

Protista alemi, kısaca ökaryotik protistlerden oluşmaktadır. Bu çok çeşitli krallığın üyeleri ti…

Baobab Ağacı: Afrikanın İkonik Hayat Ağacı

Baobab Ağacı Nedir? Baobab ağacı, hem insanlıktan hem de kıtaların 200 milyon yıl önceki ayrı…

Nesli Tükenmiş Hayvanların İsimleri ve Fotoğrafları

Son 150 yılda Dünyada nesli tükenmiş hayvanların isimleri ve fotoğraflarını derlediğimiz bu yazı…

Karadul Örümceği: Cinsel Yamyamlığın Temsilcisi

Bu makalede Karadul Örümceği nerede yaşar, sokması durumunda neler yapılmalıdır, zehrinin ve ağı…

Bilim İnsanları İlk Kez Derinlerde Yaşayan Fener Balıklarının Çiftleşmesini Görüntüledi

Derin sular en az uzay boşluğu kadar gizemli ve karanlıktır. Bu bölgelerdeki yaşam ile ilgili ne…

Uzun Burunlu Proboscis Maymunu: Hakkında Bilgiler

Proboscis veya uzun burunlu maymun (Nasalis larvatus) olarak bilinen bu canlı, Güneydoğu Asya’ya…

Genetiği Değiştirilmiş Bir Balık Yer Misin?

Vahşi nehirlerin en güzel ürünlerinden olan somon balıklarının genetikleriyle küçük oynamalar ya…

Copy link
Powered by Social Snap