1. Ana Sayfa
 2. Keşfet
 3. Yerim Seni: Yamyamlık Nedir? Geçmişten Örnekler!

Yerim Seni: Yamyamlık Nedir? Geçmişten Örnekler!

yamyam3

“Yamyam ne demek?” Sorusunu duyacak olsanız, muhtemelen izlediğiniz filmleri düşünerek bazı yorumlarda bulunursunuz. Muhtemelen filmin yamyam karakterlerin veya kabilelerin, insanları yediğini ve bunun da “yamyamlık” olarak bilindiğini söylersiniz. Evet, cevabınız doğru. Peki bir düşünelim, yamyamlık sadece yamyam belgeseli ve filmleriyle mi sınırlı? İşte bunun cevabı hayır! İşte geçmişten günümüze yamyamlık tarihinden birçok örnek.

 • Tarih Öncesi Atalarımız

Yamyamlık aslında çok eskilere dayanıyor. Journal of Human Evolution dergisinde Haziran 2019’da yayınlanan bir araştırmaya göre bundan yaklaşık 900.000 yıl önce, antik bir insan akrabası olan Homo Antecessor’lar yamyamlığı pratikte uyguladılar. Aynı dönemde yaşayan diğer homininler oldukça besleyiciydi ve yakalanmaları da kolaydı, bu da onları mükemmel bir av seçeneği haline getiriyordu. 

 • Neandertaller

Evet, onlar da tarih öncesi atalarımız ve bir makalemizde kendilerinden ayrıntılı şekilde bahsetmiştik. Antecessor’lara göre günümüze daha yakın yaşamış olan Neandertaller’de konu yamyamlık olunca gerçekten birer canavardı. Belçika ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu dünyanın birçok yerindeki mağaralarda, Neandertallerin yamyamlığına dair birçok kanıt ele geçirildi. Hatta dahası da var; kendi cinslerini öldürüp yemekle kalmıyorlar, kemiklerinden ve uzuvlarından aletler bile yapıyorlardı. 

Ayrıca Homo Sapiens Balangodensis (yamyam balagonda adamı)’lerin de bu yamyam ritüelleri gibi birçok eylemi bulunuyor. 

 • Papua Yeni Gine’den Biami Halkı

Papua Yeni Gine’de geçtiğimiz birkaç on yıllık dönemde yamyamlık pek olmasa da, birbirlerini öldürüp yedikleri bilinen bazı “dünyadan izole” kültürler mevcut. 2011 yılında İngiliz televizyon sunucusu Piers Gibbon, Biami halkını ziyaret ettiğinde bölgedeki kabileler ona, geçmişte yamyamlık yaptıklarını ve bunu da gururla anlattıklarını söylemişti. 

Kabilenin yaşlı bir üyesi Piers Gibbon’a, geçmişte birçok kez insanları ateş üzerinde domuz gibi kızartıp yediklerini de belirtmişti. Büyük marifet!

 • Meksika’nın Xiximes Halkı

2001 yılında arkeologlardan oluşan bir grup, kuzey Meksika’da bulunan Cuevas del Maguey’deki antik Xiximes yerleşim yerinde, yamyamlık izleri taşıyan düzinelerce insan kemiğine rastladı. National Geographic’in bildirdiğine göre kemikler, 1400’lerin başlarından kalma mağaralarda ele geçirildi. Xiximes halkı, düşmanlarının etin yemenin verimli bir tahıl hasadı için önemli olduğunu düşünüyordu. 

 • Meksika’nın Aztek Halkı

Aztekler, insan kurban etme ritüelleri ile bilinirler ve buna dair birçok kanıt da mevcut. Kurban edilen insanların etlerinin, halkın soylularına ikram edildiği tahmin ediliyor. Bazı uzmanların bildirdiğine göre Aztekler, kıtlık dönemlerinde normale göre daha çok yamyamlık yapıyorlardı. 

 • Brezilya’nın Wari Halkı

Wari halkı, savaşta öldürdükleri düşmanları ve kendi ölülerini yiyerek yamyamlar zincirine eklenmeyi hak ettiler. Düşman esirlere yaptıkları ölüm işkencesi ve devamında düşmanlarının etlerini yemek, onlar için nefretin ve öfkenin bir göstergesiydi. Kendi ölülerini yemelerinin sebebi ise, onlara yas tutma ritüeliydi ve onları onurlandırma ve saygı göstermenin bir yoluydu. Yas amacıyla helva yiyor olmak iyi bir adetmiş aslında, en azından yamyamlığa göre. 

 • 16. Ve 17. Yüzyıl Avrupalıları

18. yüzyılın sonuna kadar Avrupalılar, birçok tıbbi soruna karşı insan eti kullandı ve bu o dönemler gayet yaygındı. Ayrıca, 16. yüzyılda doktorluk yapmış olan Paracelsus, insan kanı içmenin oldukça sağlıklı bir eylem olduğuna inanıyor ve bunu sık sık dile getiriyordu. 

 • 19. Yüzyıl Arktik Kaşifleri

Amansız bir hayatta kalma çabası olarak yamyamlığa başvurmak zorunda kalmış kaşiflerle ilgili bazı hikayeler mevcut. Bunlardan belki de en bilinen örnek, Kanada Arktiği boyunca keşif yapan 19. yüzyıl Franklin Seferinde HMS Erebus ve HMS Terror adlı iki gemi kapana sıkışmış ve her iki gemideki kaşifler mahsur kalmıştı. 

Bölgeden en yakın yerleşim yeri 1.500 kilometre mesafedeydi ve garip şekilde bu mesafeyi yürüyebileceklerini umdular, ancak çabaları boşunaydı. Takip eden 150 yıl boyunca, araştırmacılar bu kaşiflerin kalıntılarını ortaya çıkardı. Kemiklerin çoğunda kesik izleri, kırıklar ve kemik iliğini çıkarmaya yönelik bazı işaretler buldular (yamyamlığa ikna edici bir kanıt). Görünen o ki birçok medeniyetin oynadığı bu yamyamlık oyunu, onlar için biraz zorunluluk haline gelmişti. 

 • Hindistan Aghori Kültürü

Hindistan’ın Varanasi kentinde yaşayan ve Hindu tanrısı Shiva’ya tapan Aghori halkı, cesetlerin üzerinde meditasyon ve insan kafalarından kase yapmak gibi birçok belli belirsiz adetlere sahip. Ayrıca yamyamlık ritüelleri yaptıkları da biliniyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap