1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yeni Nesil Bir Uyuşturucu Olan Banyo Tuzu (Yapay Katinon)

Yeni Nesil Bir Uyuşturucu Olan Banyo Tuzu (Yapay Katinon)

banyo tuzu

Kokain, esrar ve MDMA gibi uyuşturucuların yarattığı etkiyi taklit edebilmek için birçok sentetik uyuşturucu geliştiriliyor. Yapay kathinon da onlardan bir tanesi. Banyo tuzu olarak da bilinen yapay kathinonun tespitini kolaylaştıran bir test geliştirildi. Çalışma prensibi renk değiştirme mantığı. 

Doğal uyuşturuculara göre farklı bir kimyasal yapıya sahip olan sentetik uyuşturucular, kimyasal yapılarındaki bu farklılık sebebiyle doğal uyuşturucular kadar kolay bir şekilde tespit edilemiyorlar. Daha açık anlatmak gerekirse, doğal uyuşturucuların tespitinde kullanılan yöntemler sentetik uyuşturucuların tespitinde yetersiz kalıyor. Bu durum, sentetik uyuşturucuların rahatlıkla gümrüklerden geçebilmesi ve ticaretinin yapılabilmesi anlamına geliyor. 

Uzun yıllardır kolay kolay tespit edilemediği için piyasaya yasal ürünler gibi sürülüyorlar. Bir zamanlar adını sıkça duyduğumuz bonzainin etkisi, sentetik uyuşturucuların ne denli tehlikeli olabileceğinin bir kanıtı diyebiliriz. 

Bir Başka Sentetik Uyuşturucu Olan Banyo Tuzu Nedir, Ne İşe Yarar?

Geçtiğimiz yıllarda yaygınlaşmaya başlayan banyo tuzları, yasal uyuşturucu olarak tabir edilir ve sentetik uyuşturucuların en tehlikelilerinden sadece biridir. Yaygın olarak banyolarda kullanılır, ancak içindekilerin uyuşturucu etkisi sebebiyle uyuşturucu olarak da kullanılabiliyor. Yapısında bulunan metilen dioksipirovaleron (MDPV) gibi uyuşturucu bileşenler, kokain-amfetamin benzeri bir uyuşturucu etkiye sebep oluyor. 

Banyo tuzu gibi sentetik uyuşturucu maddelerin tespiti için, uzun süren laboratuvar analizleri gerekiyor. Özellikle Asya ülkelerinde üretilen bu uyuşturucuların, gümrüklerde tespiti pek mümkün olmuyor. Hızlıca tespit edilip ona göre bir uygulama yapılması gerekirken rahatlıkla gümrüklerden geçiyor.

Banyo Tuzu Gibi Uyuşturucuların Sonu Olabilecek Test Nasıl Uygulanır?

 Yeni geliştirilen bir yöntem ise; banyo tuzu, bonzai gibi uyuşturucuların tespit edilebilmesini hızlı ve maliyetsiz bir şekilde sağlıyor. 

Uyuşturucu olduğu düşünülen maddeden (Banyo Tuzu gibi) bir tutam alıp üzerine üç farklı kimyasal ilave ediliyor. Ardından karışımın 80 derecelik bir sıcaklığa ulaşması sağlanıyor. 5-10 dakika arası süren bu işlemin ardından karışımın renginde sarı veya turuncumsu bir ton oluşursa, karışımın banyo tuzu olarak adlandırdığımız sentetik kathinon olduğu ortaya çıkıyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap