1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Yeni Bir Kara Delik Türü

Yeni Bir Kara Delik Türü

karadelik

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde, derin uzayda daha önce görülmemiş türde bir kara deliğin ilk kesin kanıtını açıkladılar.

Neden önemli: Orta kütleli kara delikler, kara deliklerin ve galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamanın anahtarı olabilir.

Mayıs 2019’da, LIGO ve Başak gözlemevlerini kullanan bilim adamları, çarpışan iki kara deliğe ait bir sinyal tespit etti. Bu çarpışma, Güneş’in kütlesinin yaklaşık 142 katı olduğu düşünülen bir kara delik oluşturdu ve onu ilk doğrulanmış orta kütleli kara delik haline getirdi.

  • Şimdiye kadar tespit edilen en büyük birleşme: Bu orta kütleli kara deliği yaratan iki kara delik, güneşin yaklaşık 85 ve 66 katıydı. Kozmik çarpışmalarından gelen sinyalin Dünya’ya ulaşması yaklaşık 7 milyar yıl sürdü.
  • Bilim adamları, 85 güneş kütleli kara deliğin, önceki birleşmelerden sonra oluşmuş olabileceğini düşünüyor ve bu da tespitlere başka bir sürpriz daha ekliyor.
  • Chase Kimball, “2015’teki ilk tespitten bu yana pek çok yerçekimi dalgası gözleminden sonra, evrenin hala bize yeni şeyler fırlatması heyecan verici ve bu 85 güneş kütleli kara deliğin tam bir dönüm noktası,” dedi.

Arka plan: LIGO ve Başak gözlemevleri, yerçekimsel dalgaları yani kara delikler ve nötron yıldızları arasındaki dehşet verici çarpışmalardan sonra uzayı ve zamanı büken dakika dalgalanmaları algılar.

  • Bu tür gözlemler, gökbilimcilerin uzak yıldızlardan ve galaksilerden gelen ışığı yakalayan teleskopların ötesinde evreni anlamaları için başka bir yol oluşturuyor.

Büyük resim: Bilim insanları, büyük yıldızlar çöktüğünde oluşan Güneş’e benzer kütlelere sahip çok sayıda kara delik ve galaksilerin merkezindeki yıldızımızın kütlesinin milyonlarca katı olan süper kütleli kara deliklere sahip.

  • Ancak araştırmacılar, bu uç noktalar arasında bir kara delik olduğuna dair ilk kez net kanıtlar buldular.
  • “Astrofizikteki en büyük gizemlerden biri, süper kütleli kara deliklerin nasıl oluştuğu?” -Çalışmaların bir başka yazarı Christopher Berry açıklamada söyledi.
  • “Uzun zamandır yıldız kütlesi ile süper kütleli kara delikler arasındaki boşluğu doldurmak için orta kütleli bir kara delik aradık. Şimdi, orta kütleli kara deliklerin var olduğuna dair kanıtımız var.”

Daha derinlere in: Solucan Deliği Nedir?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap