Yavru Kedilerde İshal: Ne Yapılmalı, Nasıl Geçer?

Haziran 7, 2021
Yavru Kedilerde İshal: Ne Yapılmalı, Nasıl Geçer?

Yavru kedilerde ishal, kesinlikle sevimli değildir ve genellikle altta yatan başka bir sorunun işaretidir. Kum kabında, evin içerisinde veya vücuduna yapışmış ishal bulabilirsiniz. Bu sıvı dışkı, devam etmesi durumunda kedinizin susuz kalmasına neden olabilir. Tedavi edilmediğinde, altta yatan neden hızla ciddileşebilir ve minik yavrunuz için hayati tehlike bile oluşturabilir. Bazı durumlarda, bir veteriner, kedinizde ishalin nedenini belirleyeceği bir dışkı muayenesi yaparak yardımcı olabilir. Ayrıca, bazı nedenlerle ishal olan bir yavru kediye ne vereceğinizi de öğrenebilirsiniz… 

Yavru Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerde ishal, pek çok nedene bağlı olabilir. Bu yazıda, en yaygın nedenlerden bazılarından bahsedeceğiz… 

Bağırsak Parazitleri

Kurtlar, yavru kedileri etkileyen en yaygın parazitlerdir. Bu parazitler, kedinizin mide ve bağırsak sisteminde tahrişe neden olarak ishale yol açabilir. 

Kurtlar son derece yaygındır ve neredeyse her kedide bir kez görülür. En sık görülen, yuvarlak kurtlardır ve anne sütü yoluyla yavruya geçebilir. İshal, yavru kedinizde kurt olabileceğinin bir göstergesidir. 

Bağırsak parazitleri tedavi edilmediğinde, kedinizin hayatını oldukça zorlayabilir ve bu, kesinlikle görmek isteyeceğiniz bir durum değildir! 

Beslenmede Değişiklikler

Bazı yavru kediler, ekstra hassas bir mideye sahiptir. Beslenmelerindeki herhangi bir değişim ishal ile sonuçlanabilir. İshal, sütten kesildikleri veya katı yiyeceklere geçiş yaptığı dönemde ortaya çıkabilir. 

Kedinizin aldığı herhangi bir ilaç, mide bağırsak sisteminde rahatsızlığa, kötü gaza ve ishale neden olabilir. Ayrıca; süt ürünleri, bazı ödül mamaları, buğday gibi yiyecekler veya çok hızlı yemek yediklerinde de gaz oluşabilir. Kedinizin beslenme tarzındaki bir değişikliğe bağlı olarak görülen ishal, geçici olmalıdır. Devam etmesi durumunda, muhtemelen altta yatan başka bir sorun vardır. 

Toksik Maddeler

İnsanlar da dahil olmak üzere, birçok bebek gibi, yavru kediler de pek çok şeyi ağızlarına koyarak denemeyi severler. Ve evlerimiz, yavru kediler için zehirli olabilecek kesinlikle çok fazla şey içerir. 

Ev temizleme deterjanları, aromatik yağlar, pek çok yiyecek, örümcek bitkileri gibi ev bitkileri, kene ve pire ürünleri ve bahçe ürünleri, bunlardan bazılarıdır. Bu tip maddeler, kedinizde ishale neden olabilir. Bazı riskli durumlarda, ölüme bile yol açabilir. 

Kediniz için her şeyin potansiyel bir yiyecek olduğu zamanı geride bırakana kadar, bu minik yavru için bir koruma sistemi oluşturmanız gerekebilir.

Sindirim Problemleri

Yavru kediler, sindirim problemlerine karşı daha hassastır. Henüz bağışıklık sisteminin gelişmemiş olması, yetişkin kedilere göre, hastalıklara karşı daha savunmasız oldukları anlamına gelir. Bu komplikasyonların geniş bir yelpazesi, yavru kedilerde ishale neden olabilir.

İshali Olan Yavru Kediye Ne Verilir? 

Bağırsak parazitleri söz konusu olduğunda, bazı kurt istilaları veteriner tarafından verilen ilaçlar ile tedavi edilebilir. Kurt belirtileri görüyorsanız ve ilaçlar semptomları hafifletiyorsa, devam etmeniz iyi olacaktır. 

Kediniz antibiyotik gibi ilaçlar kullanıyorsa; probiyotik alımını arttırmak, güçlü bir bağırsak sağlığı için gerekli olan iyi bakterilerin sayısını arttırmaya yardımcı olabilir. Aldığı gıdaları değiştirmeye karar verdiğinizde, yavru kedinizin mide-bağırsak sisteminde bir şok yaratıp ishale neden olabilirsiniz. Bu nedenle, kademeli olarak geçiş yapmak her zaman en iyisidir. 

İshal geçmiyorsa, dışkı muayenesi için veterineri ziyaret etme zamanı gelmiştir. Bir uzman, ishalin altında yatan potansiyel nedenleri belirleyerek, durum kötüleşmeden önce kedinizde rahatlama sağlayabilir. 

Veterineriniz, kedinizde ishal belirtilerini gidermek için ne verilmesi gerektiğini bilecek ve muhtemelen altta yatan nedeni de tamamen tedavi edecektir. 

Kedi İshalini Geçirmek İçin Ne Yapabilirsiniz? 

Yavru kedilerde ishal, pek çok olası nedene bağlı olabileceğinden, düzenli olarak ishal varsa, veterinerine danışmalısınız. 

Bazı altta yatan nedenler özel tedavi gerektirir. Ancak diğerleri basit ve destekleyici bakımlar ile kolayca çözülebilir. Bu durumlarda, veterineriniz evde neler yapabileceğiniz konusunda size tavsiyeler verebilir. 

Yararlı olan, veterinerinize en doğru bilgileri sağlamaktır. Kedinizin ishalinin fotoğrafını çekebilir, hatta bir dışkı örneği alabilirsiniz. Ardından, bu dışkı örneğini klinikte test edilmek üzere bırakabilirsiniz. Bir dışkı testi, kedilerde ishalin en yaygın nedenlerinden biri olan bağırsak parazitlerini tarayacaktır. 

Koyulan teşhise bağlı olarak tedavi, bakteriyel enfeksiyonlar ve parazitler ile mücadele etmek için ilaç kullanımını içerebilir. Bazen veterinerler, sorunun ortadan kalkıp kalmadığını görmek için kediler için formüle edilmiş probiyotikleri 1-2 gün denemeyi önerebilir. 

Kedilerde İshal Nasıl Önlenir? 

Yavru kediler söz konusu olduğunda, ishalin en yaygın nedenlerinden biri bağırsak parazitleridir. Bu nedenle, kedinizin en az 2-3 gün boyunca parazit tedavisi alması gerekir. Bu ilaçlar, yavru kedileri bağırsak parazitlerinden güvenli bir şekilde kurtarmak için önemlidir. 

Yavru kedileri sağlıklı tutmanın bir diğer önemli yolu da, önerilen aşı takvimine sadık kalmaktır. Bazı aşılar, kedilerde ishale neden olan ve yaşamı tehdit eden virüslere karşı koruma sağlayacaktır. 

Düzenli olarak veterineri ziyaret etmek ve sevimli dostunuzu yakından takip etmek, güvende kalmasını sağlamanın en iyi yoludur. 

Ne Zaman Endişelenmeli?

Her şeyden önce, bu dünyada kedinizi en iyi tanıyan sizsiniz. Herhangi bir endişeniz varsa, bir uzmana danışmaktan çekinmeyin. Bir veteriner, size tavsiye vermek ve durumu çözmek için her zaman oradadır. Ancak, ishalin daha endişe verici bazı yönleri, oldukça endişe verici olabilecek bazı sonuçlar doğurabilir. 

İshal; ince bağırsak veya kalın bağırsak ishali olarak sınıflandırılabilir. İnce bağırsak ishali; hızlı bir şekilde su kaybına ve elektrolit dengesizliğine neden olabileceğinden, sulu ishal görmeniz daha muhtemeldir. 

Kalın bağırsak ishali, kedinizde genellikle rahatsızlık ve gerginlikle sonuçlanacaktır. Bazen, küçük miktarlarda kanlı ve yumuşak dışkı gözlemleyebilirsiniz. 

Genel olarak, kedinizde sulu bir dışkı varsa ancak yine de mutlu görünüyor ve normal bir şekilde beslenmeye devam ediyorsa, büyük bir adım atmadan önce bir sonraki tuvaletinin nasıl göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Daha fazla endişelenmenizi gerektirebilecek durumlardan bazıları şöyledir: 

  • Belirgin iştah kaybı
  • Kusma
  • Rahatsızlık ve ağrı
  • Depresyon belirtileri
  • Dışkıda açık kırmızı, koyu kırmızı veya siyah kan

Devam eden ishal nedeniyle, kedinizin tehlikeye girme riski de artıyorsa; yani, kediniz hali hazırda başka bir sağlık sorunu ile de mücadele ediyorsa, veterinere danışmak en iyisidir. İshalin nedeni ciddi bir durum olmasa bile, teşhis ve tedavi önemlidir. 

İnce bağırsak tipi gibi bir ishal görünüyorsa, kediniz muhtemelen ek sıvı ve elektrolit uygulaması ve ishal önleyici ilaçlardan yararlanacaktır. Kalın bağırsak ishali ise kediniz için daha rahatsız edici olabilir. Sürekli ıkınması, bölgedeki tahrişi kötüleştirebilir. Bu durumda, minik yavrunuzun rahatsızlığını hafifletmek ve daha hızlı iyileşmesini sağlamak için, veterineriniz bazı ilaçlar verebilir. 

Kaynak: https://vetlove.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Kara Mamba Yılanı: Saldırısı, Isırığı ve Kobe Bryant

Bu makale hayatını kaybeden ünlü NBA oyuncusu Kobe Bryant’ın lakabı olan Kara Mamba (Black Mamba…

Omurgalı ve Omurgasız Hayvanlarla İlgili İlginç Bilgiler

Hayvanlar çoğumuz için tanıdık yaratıklardır ve istesek de istemesek de hayatımızın önemli birer…

Yeryüzünün En Hızlısı: Çitalar

En hızlı kara hayvanları olarak bilinen çitalar (Acinonyx jubatus) ten rengi tüyleri ve benzersi…

Machu Picchu Antik Kenti ve İnkalar

Machu Picchu, 24 Temmuz 1911 sabahında Yale Üniversitesi’nden girişimci bir kaşif tarafından, Pe…

Ekoloji Nedir? Ekolojik Denge ve Türleri Nelerdir?

Ekoloji, ekosistemlerin incelenmesi demektir ve bu şekilde tanımlanır. Ekolojistler, bir ekosist…

Genetiği Değiştirilmiş Bir Balık Yer Misin?

Vahşi nehirlerin en güzel ürünlerinden olan somon balıklarının genetikleriyle küçük oynamalar ya…

Ne Yaparsanız Yapın Ama Asla Kahve Telvesini Bitkilerinize Vermeyin!

Bitkilerin daha hızlı gelişmesi için kahve telvesi kullanmak yaygın bir alışkanlıktır ancak bu b…

Bağıl Nem: Nedir, Mutlak Nem İle Farkları ve Hayata Etkisi

Bu makalemizde bağıl nemin ne olduğunu, nereden geldiği, çok düşük veya çok yüksek nemin yan etk…

Işık Kirliliğinin Mercanlara Verdiği Zararlar Nelerdir?

Günümüzde, mercan resiflerinin artan sıcaklıklar ve asitlenen sular tarafından tehdit edildiği h…

Evrim Teorisi ve Cennet Adalar

Yeni Zelanda, Avustralya, Hawaii ve Galapagos… Rüyalardan fırlamışçasına güzel olan bu adalara g…

Copy link
Powered by Social Snap