Yatakta Çalışmanın Berbat Bir Fikir Olmasının 4 Nedeni

Temmuz 17, 2021
Yatakta Çalışmanın Berbat Bir Fikir Olmasının 4 Nedeni

Rahat bir ortamda çalışmanın cazibesine (özellikle kabarık yastıklar ve yumuşak çarşaflarla çevrili olanlarda) direnmek zor olabilir. Hatta bazı insanlar yatakta çalışmanın kaygıyı azaltmakta yardımcı olduğunu ve yaratıcılığı tetiklediğini bile söyleyebilir. Ancak kelimenin tam anlamıyla uyku yerine dükkan açmak, fiziksel ve psikolojik sağlığınıza her şeyden daha fazla zarar verebilir.

Dusge olarak bizler, olumlu bir ortamda çalışmanıza yardımcı olmak istiyoruz ve bu nedenle yatağınızı ofise dönüştürmenin iyi bir fikir olmayacağı hakkında 4 neden paylaşıyoruz. Ayrıca bu makalede, iş üretkenliğinizi ve uyku alışkanlıklarınızı nasıl iyileştireceğiniz hakkında ipuçları da bulacaksınız.

1. Beyniniz uyku düzeninizle uğraşıyor

Beynimiz, yatakları dinlenme ve rahatlama konseptiyle birleştirmek için tasarlanmıştır. Uyku uzmanı ve nöroloji doçenti Rachel Salas, uyuduğunuz yerde çalıştığınızda, zihninizin bu alanı dinlenmek yerine diğer aktivitelerle ilişkilendirmeye başladığını söylüyor. Karışıklık sizi normal uyku düzeninizden çıkarabilir ve uykusuzluğa veya sirkadiyen ritim bozukluğuna neden olabilir.

Yatakta elektronik cihazlar kullanmak da sağlık sorunlarına neden olabilir. Geceleri mavi ışığa maruz kalmak, doğal vücut saatimizi etkileyen uyku hormonu olarak da bilinen melatonin salgılanmasını durdurur ve uyku yoksunluğu gibi çeşitli hastalıklara ve kalp sorunlarına neden olabilir.

2. Verimliliğinizi etkiler

Eve iş getirmeyi stresli buluyorsanız, bir de onu yatak odasına kadar getirmeyi hayal edin. Bir araştırmaya göre, katılımcıların %72’si yataktan çalıştığını itiraf etti ve bu insanların anksiyete ve strese daha yatkın oldukları ortaya çıktı.

Düşük uyku kalitesi, daha düşük enerji seviyelerine yol açarken aynı zamanda da iş üretkenliğinizde bir azalmaya neden olabilirYatak odanız loş bir ortama sahipse, daha yorgun hissetme olasılığınız da artar.

3. Duruşunuzu bozar

Bir yatağın yumuşak yüzeyi, eğimli veya geniş bir pozisyonda bulunmanızı sağlamak için tasarlanmıştır. Zamanla bu duruş, özellikle boynunuzda, sırtınızda ve kalçanızda vücut ağrılarına neden olur.

Mayo Clinic’in sağlık direktörü Susan Hallbeck, gerginliği şu anda hissetmiyor oluşunuzun, olumsuz etkilerin meydana gelmediği ve gelmeyeceği anlamına gelmediğini vurguluyor. Ağrı ortaya çıktığında artık sorunu düzeltmek için çok geç olabileceğini de ekliyor. 

4. Yatak, bakteriler için bir cennettir

Cildiniz çarşaflarla temas ettiğinde, sürtünme ile cilt hücrelerinizin dış katmanı sıyrılır ve yatağınıza düşer. Dermatolog Alok Vij’e göre, bu deri hücreleri yağ, ter ve tükürük taşırlar ve bunlar bakteri ve toz akarlarının yetişmesi için ideal ortamı hazırlar. Bu organizmalarla uzun süreli etkileşim, alerjilere, astım krizlerine veya cilt hastalıklarına neden olabilir.

Yataklarda bulunan bakteri örnekleri üzerinde yapılan bir araştırmayatağın banyodan daha kirli olduğunu buldu. 1 haftalık bir yastık kılıfında, bir klozet kapağında bulunana göre santimetre kare başına 17.000 kat daha fazla bakteri vardı.

Yataktan çalışmanın zararlı etkilerini önlemeye veya en aza indirmeye yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Bir uyku rutini edinin.

İyi bir uyku alışkanlığı için yatağınızı yalnızca dinlenmek ve rahatlamak için kullanmanız gerekir. Amerikan Psikoloji Derneği, uyku problemlerinden kaçınmak için her gün aynı saatte uyumak ve uyanmak gibi düzenli bir uyku vakti rutini oluşturmayı önermektedir.

  • Yatak odasının dışında bir çalışma alanı oluşturun. Gerekirse yaratıcı olun.

Yeterli alanınız yoksa derme çatma bir çalışma alanı oluşturmak bile etkili bir çözüm olabilir. Ayaklı masa olarak bir ütü masası kullanmak gibi ev eşyalarınızı yaratıcı bir şekilde kullanarak en azından yataktan çalışma sorununa çözüm bulabilirsiniz.

  • Yatmadan en az bir saat önce çalışmayı bırakın.

Harvard’daki uzmanlar, uyanıklık ve uykuyu erteleme aşamaları arasındaki yumuşak bir geçişe yardımcı olmak için bir uyku öncesi rutini uygulamayı öneriyorlar. 60 dakikayı rahatlamak, meditasyon yapmak veya ferahlatıcı bir duş almak için kullanabilirsiniz.

Yatmadan önce stresli aktivitelere katılmaktan kaçının çünkü bunlar sizi uyanık tutacak olan stres hormonu kortizolü harekete geçirebilir.

  • Yatak odanızı uyku dostu bir ortama dönüştürün.

Sessiz, karanlık, serin ve iyi havalandırılan bir oda uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca beyne uyku zamanının geldiğine dair bir sinyal göndermek için ışığı engelleyen koyu renkli perdeler kullanmak etkili bir çözüm olabilir. Rahat (ve temiz) yatak ve yastıklara sahip olduğunuzdan emin olun.

Pandemi sürecince evde kaldığınız günlerde yataktan mı çalışmayı tercih ediyorsunuz? Sağlığınızı ve üretkenliğinizi de etkilediğini keşfettiğiniz herhangi bir çalışma alışkanlığınız var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Obezite Geni Olan Kişiler Kilo Verebilir Mi?

Obezite geninin keşfi, insan anatomisine dair en şaşırtıcı keşiflerden biri oldu. Bu genin ortay…

Biyolojik Ritim Nedir? Süper “Saat” İle Tanışın!

Biyolojik ritim, vücudumuzun kimyasalları veya işlevlerindeki doğal değişim döngüsüdür. Vüc…

Hanta Virüsü: Nedir, Belirtileri, Tedavisi ve Korunma

New Mexico’da 9 yaşındaki bir çocuğun yakın zamanda ölmesi, hanta virüsü (Hantavirus) hakkında e…

Erotomani Sendromu Nedir? Belirtileri ve Merak Edilenler

Erotomani (herkes bana aşık sendromu), bir kişinin kendisine yoğun bir şekilde aşık olduğu fikri…

En Etkili ve Hızlı Boy Uzatma Egzersizleri

Birçoğumuz boyumuzun uzun olmasını isteriz, en azından ortalamanın bir tık üstünde olmak tercihi…

Psikoz nedir? Türleri, Belirtileri ve Tedavisi

Psikoz (psikotik bozukluk), gerçeklikten tamamen soyutlanmış bir ruh haliyle karakterize edilir …

Beyin Yiyen Amip: Nasıl Bulaşır, Belirtileri Nelerdir

Beyin Yiyen Amip Nedir? Beyin yiyen amip terimini duymuş olabilirsiniz, ama tam olarak nedir …

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Test Edilmiş 6 Yöntem

Ter ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çok sayıda araç olmasına rağmen, bazen (fiziksel akti…

Diskalkuli Nedir? Matematik Öğrenme Engelliliğine Genel Bakış

Bu makalemize “Diskalkuli ne demek” sorusuyla başlayalım. Diskalkuli, matematiği anlamlandırma y…

Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın kökeninin ne olduğunu anlamak ilk yapmanız gereken şeydir. …

Copy link
Powered by Social Snap