1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Yalan Makinesi Testi Nasıl Geçilir? Bilimin Bir Fikri Var!

Yalan Makinesi Testi Nasıl Geçilir? Bilimin Bir Fikri Var!

Yalan Makinesi Testi Nasıl Geçilir

Yalan Dedektörü Nedir?

İnternet ortamında sık sık yalan makinesi videoları ve oyunları gibi birçok içerik günden güne yayılıyor. Bir cihaza bağlanan insanlar, vücut reaksiyonları kontrol edilerek bazı sorulara tabi tutuluyor ve sonuçlar cihaz tarafından kaydediliyor. Makalemizde, yalan makinesinin çalışma prensibini, yalan makinasi testini nasıl geçebileceğinizi ve çeşitli ilaçların teste olan etkisini inceleyeceğiz.

Yalan makinesi veya yalan dedektörü adı verilen bir cihaz, herhangi bir konunun doğru olup olmadığını belirlemek için sorulara verilen fizyolojik reaksiyonları analiz etmek için tasarlanmıştır. Testin doğruluğu, uluslararası alanda bilim akademileri ve psikoloji toplulukları tarafından geniş çapta tartışılmıştı. Doğru sonuç verip vermemesini bir kenara koyacak olursak yalan makinesi, iş başvurusunda bulunanları taramak, şüpheli ve mahkumları sorgulamak için rutin olarak kullanılmaktadır.

Bir kişiye tüm soruları dürüstçe yanıtlaması söylenirken, test “beyaz yalanlara” verilen yanıtları ölçmek için tasarlanmıştır; bu sebeple aslında doğru cevapları veren insanların bile bu testte sorun yaşaması oldukça muhtemel. Peki, yalan makinesi testini nasıl geçebiliriz? Geçmenin ilk adımı, nasıl çalıştığını anlamaktır.

Yalan Makinesi Nasıl Çalışır?

Vikipedi‘nin bildirdiğine göre yalan makineleri 1900’lü yıllarda bile çeşitli formlarda kullanılan cihazlardır. Bir yalan dedektörü testi, aslında yalan makinesine bağlı olarak harcanan zamandan daha fazlasını içerir. Test uzmanı, kişi test merkezine girer girmez gözlem yapmaya başlayacaktır. Doğru çalışan bir yalan makinesi, yalan söylemeyle ilişkilendirilebilecek sözsüz ipuçlarını fark edecek ve bunları belleğe kaydedecektir.

Ayrıca yalan makinesi, solunum hızı, kan basıncı, nabız hızı ve terlemeyi de kayıt altına alır. Özel hazırlanmış bazı makineler de var ki bunlar, beynin manyetik rezonans görüntülemesini (MRI)’de yapabilir. Yalanları belirlemek için alakasız, tanısal ve ilgili sorulara verilen fizyolojik yanıtlar karşılaştırılır. Sorular iki ila üç kez tekrarlanabilir. Denekten, denetçinin temel değerleri belirlemesine yardımcı olmak için kasıtlı olarak yalan söylemesi istenebilir. Testin, arka planda değerlendirmesi, tıbbi geçmiş, testin açıklaması ve takip de dahil olmak üzere tamamlanması genellikle bir ila üç saat gerektirir.

Taktikler Genelde Faydasızdır

Yalan Makinesi Uzmanı

İnternet, yalan makinesi testini geçmenin yolları hakkında tavsiyelerle doludur, ancak bu fikirlerin çoğu pek etkili değildir. Örneğin, kan basıncını etkilemek için için dilinizi ısırmak veya ayakkabınıza bir raptiye koymak gibi seçenekler bir fayda sağlamaz. Benzer şekilde, doğruyu söylerken yalan hayal etmek ve yalan söylerken doğruyu hayal etmek işe yaramaz çünkü yalanlar ile gerçek arasında farklılıklar oluşturur. Unutmayın, gerçek ve yalan arasındaki farklar testin temelini oluşturur ve söyleyiş şekliniz buradaki en önemli noktadır!

Denenebilecek Bazı İpuçları

Denenebilecek Bazı İpuçları

Çoğu insan yalan söyleme niyetinde olsun ya da olmasın, yalan makinesi testine girerken gergindir. Sinirlere verilen fiziksel tepkiler bir yalan makinesini kandıramaz. Dehşete kapılma duygularını taklit etmek için biraz kendinizi geliştirmeniz faydalı olabilir. Bunun nedeni, testi geçmenin yolunun fiziksel tepkilerden değil, fiziksel tepkiye sebep olan düşüncelerden geçmesidir. İşte deneyebileceğiniz bazı ipuçları:

Karmaşık Olun!

Testi geçmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey yalan makinesi testi boyunca üzgün, korku dolu ve kafası karışmış bir izlenim vermektir. Buradaki amaç, iç kargaşaya rağmen sakin ve kontrollü görünmektir. En kötü deneyiminizi hatırlayın veya kafanızdaki zor matematik problemlerini çözün (sizi sürekli bir heyecan ve stres durumunda tutan şeyler arasından seçim yapabilirsiniz!).

Solunum Hızınızı Değiştirin

Solunum Hızınızı Değiştirin

Kontrol soruları sırasında nefes alıp verme şeklinizi devamlı olarak değiştirin, ancak bir sonraki soruyu cevaplamadan önce tekrar normal şekilde nefes almaya başlayın.

Net Olun!

Soruları cevaplarken, tereddüt etmeden ve mizaha başvurmadan kararlı bir tavır takının. Çok aksi olmayın, şaka yapmayın veya aşırı dostça bir yaklaşım sergilemeyin.

Evet ve Hayır Hayat Kurtarır

Evet ve Hayır Hayat Kurtarır

Mümkün olduğunda “evet” veya “hayır” cevabını verin. Cevaplarınızı ayrıntılarıyla açıklamayın, detay vermeyin ve ek açıklama yapmayın. Bir soruyu daha net açıklamanız istenirse şu yanıtı verin: “Daha ne söylememi istiyorsunuz?” veya “Bu konuda gerçekten söylenecek bir şey yok.”

Suçlamaları Reddedin

Yalan söylemekle suçlanırsanız, buna kanmayın. Eğer yalan söylediğinizi ve suçlu olduğunuzu söylerlerse, bunu kesin dille reddedin. Çünkü, test sorularını dürüstçe cevaplamak bile bazen denetçiye çelişkili sonuçlar verebilir. Bu sebeple size daha fazla soru sormak isteyebilirler, buna hazırlıklı olun.

Prova Yapın

Testten önce her türlü önlemi alın ve gerekirse bir prova yapın. Birinden size olası soruları sormasını isteyin. Nefes alıp vermenizin ve farklı tür sorulara nasıl tepki verdiğinizin kontrolünü sağlamak yönünde egzersizler yapın.

Unutmayın, bu ipuçlarını uygulamak testi geçmenize yardımcı olabilir. Ancak bir iş görüşmesi sırasında yalan makinesi testine girerseniz pek bir işe yaramayacaktır.

İlgili Makale
Dürüstlük Mücadelesi: İnsanlar Neden Yalan Söyler?

Testleri Etkileyen İlaçlar ve Tıbbi Sorunlar

İlaçlar ve tıbbi durumlar yalan makinesi testini etkileyebilir ve genellikle sonuçsuz kalmasına yol açar. Bu nedenle, yalan makinesi testinden hemen önce bir uyuşturucu testi yapılır. Kalp atış hızını ve kan basıncını etkileyen ilaçlar yalan makinesi sonuçlarını etkileyebilir. Bunlar arasında antihipertansifler ve anti-anksiyete ilaçları ve ayrıca eroin, marihuana, kokain ve metamfetamin dahil bir dizi yasa dışı uyuşturucu bulunur. Kafein, nikotin, alerji ilaçları, uyku yardımcıları ve öksürük ilaçları da testi etkileyebilir.

Teşhisli olan sosyopatlar ve psikopatlar, yanıt veriş şekillerini tam anlamıyla kontrol edebilme yeteneklerinden dolayı teste alınmazlar. Ayrıca epilepsi, sinir hasarı (esansiyel titreme dahil) ve kalp hastalığı bulunan kişiler testlere alınmaz. Zihinsel olarak herhangi bir engeli bulunan kişiler ve bir doktor yazılı onay vermediği sürece hamile kadınlar da genellikle testten muaftır.

Ruhsal sorunlar haricinde, uyuşturucular ve tıbbi rahatsızlıklar kişinin yalan makinesi testini geçmesini sağlamaz. Ancak, sonuçları çarpıtarak güvenilirliğini azaltabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap