Ya Dünya’mızın Satürn Benzeri Bir Halkası Olsaydı?

Aralık 20, 2020
Ya Dünya’mızın Satürn Benzeri Bir Halkası Olsaydı?

Gelin sizlerle biraz gezegenleri düşünelim, en sıra dışı şekle sahip olan Satürn’ü ele alalım mesela. Satürn’ün halkaları, ona Titanların kralının adını taşıyan bir gezegene yakışan, eşsiz bir ihtişam katar. Neredeyse tamamı buz parçacıklarından oluşmuş ve binlerce kilometre genişlikteki Satürn halkaları, bu gezegenin en dikkat çeken ve büyüleyici özelliği şüphesiz; Satürn 1610 yılında ilk kez Galileo Galilei tarafından gözlemlenmişti.

Halka ile süslenmiş bir Dünya nasıl olurdu? Uzay ve bilim kurgu illüstratörlerinden olan Ron Miller, gezegenimiz Dünya’nın Satürn gibi halkalara sahip olması durumunda gökyüzünün ne gibi bir görüntüye bürüneceğine dair olağanüstü çalışmalar yaptı.

Halkaları yerleştirmek için en uygun yer ekvator bölgesidir, ayrıca bu sebeple halkalar her enlemden farklı bir görüntüye ulaşacaktır. Örnek vermek gerekirse Ekvador ülkesinin Quito kenti tam anlamıyla ekvatorun üzerinde bulunuyor, iç kenardan halkaları görürsünüz, tam ekvatorun ortasında olduğu için halkalar düz bir şerit halinde görünecektir.

Görsel: Ron Miller

Kuzey Kutup bölgelerinde ise halkalar, aşağıdaki gibi ufukta yer alan bir tümseği andıracaktır.

Görsel: Ron Miller

Biraz daha ılıman enlemlere gelindiğinde halkalar, havada yer alan ve gökyüzünün bir ucundan diğerine geçen devasa bir kemer gibi görünecektir. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi.

Görsel: Ron Miller

Güzel yanı ise şu, bu eşsiz ve parlak halkalar devamlı olarak aynı noktada kalırlar. Yani güneş gibi bir gelip bir gitmezler. Bu kozmik harikası, hem geceleri hem de gündüzleri tam manzara izleyebileceğimiz eşsiz bir yer olarak baki kalacaktır.

Dünyanın “Olası” Halkaları Hangi Elementten Olabilir?

Tamamen varsayımsal olarak konuştuğumuz Dünya’nın halkaları, elbette Satürn’de bulunan halkalardan ciddi ölçüde farklı bir yapıda olacaktır; en basit tabirle buz olmayacağına eminiz. Dünyamız, Güneş’e Satürn’den çok daha yakın olduğu için, halkaların buz olması durumunda kolaylıkla erimesine sebep olacaktır. Ve belki de kutup soğukluğunda yağmurlara…

Peki, halkalar herhangi bir kayadan olabilir mi, veya kayalıklardan oluşması karanlık görüneceği anlamına mı gelir? Örnek vermek gerekirse ay taşı, ciddi bir ölçüde gridir ve kendisine gelen ışığın yüzde 12’sini ancak yansıtır.

Peki, iyi güzel de Dünya’nın halkalarının parlaklığı ne kadar olurdu? New York City’de bulunan Columbia Üniversitesi’nde astrobiyoloji direktörlüğü görevini yürüten Caleb Scharf “Dünya’mızın atmosferine, metrekare başına 1300 wattlık devasa bir güneş enerjisi geliyor. Halkalar bu ışığın çok az bir kısmını bile yansıtsa, bunun dünya yüzeyine etkisi oldukça fazla olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Halkalar Ne Kadar Yakınımızda Olurdu? Uçaklar Sorun Yaşar Mıydı?

Tamamen varsayımsal yaklaşarak yapılan tahminlere göre halkaların olabileceği en yakın yer, termosfer adıyla tanımladığımız ve 1.000 kilometrelik yükseltiye ulaşan nokta. Bu sebeple, 11 kilometrelik yüksekliğe ulaşabilen uçakları çok seri bir şekilde icat etsek hiç de fena olmaz (Uzaya nasıl gidileceğini henüz tartışmadık bile!). Ayrıca kayalıklardan oluşan halkalara sahip olmak, her gece kopup düşen halka parçalarının “yıldız kayması” benzeri bir şekilde yanarak düşüşünü izlememize sebep olacaktır.

Sonuca gelecek olursak, Dünya’mızın olası dış halkaları muhtemelen gezegenimize Ay’dan daha yakın görünecektir.

Mitolojiye Etkileri Nasıl Olurdu?

Gökyüzündeki konumu ve duruşu hiç değişmeyen bu halkalar, muhtemelen birçok mitolojinin ana ve kilit konularından biri olacaktı. Özellikle ılıman enlem bölgelerinde halkaların bir kemeri andırıyor olmasının, “cennet ile Dünya” arasında bir köprü olarak sembolize edildiğini şimdiden görür gibiyiz.

Ayrıca halkalar, her enlemde farklı bir görünüme sahip olacağı için, çeşitli bölgelerde yaşayan insanların bu halkalarla ilgili yorumları da ciddi ölçüde değişecekti.

Ayrıca bu halkalar, insanları Dünya’yı dolaşmaya da teşvik edebilirdi. Tıpkı bir gökkuşağının nerede bittiğini merak eden insanlar gibi, halkanın “nerede bittiğini” merak eden canım insanlarımız Dünya’yı bu masum amaçla dolaşacaktı.

Hadi biraz ciddileşelim, Dünya’mızın halihazırda bir halkaya sahip olması zaten mümkün. Gezegenimiz ortalama 4,5 milyar yıl öncesinde ortaya çıktı ve yapılan bazı araştırmalar, Ay’ın Dünya’nın oluşumundan kısa bir süre sonra oluştuğunu gösteriyor. Ayın nasıl oluştuğuna dair teoriler ortaya atıldığında ise, bizim ütopik “halkalı Dünya” gezegenimiz olası bir hal alıyor (en azından geçmişte). Ay’ın oluşumu ile ilgili, iki proto-gezegenin veya embriyo (oluşma aşamasında) halindeki dünyanın çarpışmasından oluştuğuna dair bir teori mevcut. Çarpışanlardan biri, henüz yeni ortaya çıkan Dünya, diğeri ise Yunan mitolojisine göre Thea adındaki Mars boyutlarında bir kaya. Bu çarpışma, Dünya’nın yörüngesinde geçici bir süreliğine de olsa kayalık bir halkanın oluşmasına sebep olabilirdi. Belki de oldu (ve kayboldu), henüz bilmiyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Uzay

Uzaykuşağı: Sıralanışına Göre Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Renkleri Nelerdir?

Gezegenlerin renklerini, gördüğünüz birçok resme dayanarak az çok tahmin edebilirsiniz değil mi?…

Kuasar Nedir? Evrenin En Gizemli Nesnesi!

Kuasar nedir? Nerden geliyorlar? Son olarak ve belki de en önemlisi, bu derin uzay nes…

Uzayla İlgili Bilgiler: 10 Tuhaf Nesne!

Bu makalemizde uzayda bulunan en tuhaf 10 nesneyi incelerken dolaylı yoldan da uzayla ilgili bil…

Ay’a İniş Fotoğraflarında Neden Hiç Yıldız Yok?

Bazı komplo teorisyenleri, Ay’da çekilen fotoğrafların Hollywood’da çekilen bir aldatmaca olduğu…

Nasa ve Space X Mars’ta Koloni Oluşturabilir Mi?

Nasa’nın, hatta insanlığın belki de en büyük hedefi, Güneş sisteminde bulunan herhangi bir gezeg…

Güneş Sisteminde Doğudan Batıya Dönen Gezegen Hangisidir?

Gezegenimiz başta olmak üzere, birçok gezegenin güneş sisteminde batıdan doğuya dönen gezegenler…

Güneş Sistemi ve Ötesini Keşfetmek İçin Ne Kadar Hızlı Roketler Gerek?

NASA ve Elon Musk’ın Mars hayallerini bilmeyenimiz yoktur. Uzun yolculuklar yapan keşif araçları…

Uzaylılar Görünmez Bir Formda Aramızda Olabilir Mi?

Britanya’nın ilk astronotu ve günümüzde Londra Imperial College’da kimyager olan Halen Sharman; …

Voyager 2 Çok Uzaklarda

Öncelikle Voyager 2’yi bilmeyenler için açıklayalım, 1977 yılından bu yana uzay boşluğunda görev…

Güneş Sisteminde Halkası Olan Gezegenler Hangileridir?

Halkası olan gezegenler dediğimizde akıllara ilk gelen şey Satürn ve onun göz alıcı halkalarıdır…

Copy link
Powered by Social Snap