WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Mayıs 2, 2022

Bu içeriğimizde yeni başlayanlar için WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır, WordPress eklenti kurulumu gibi konularda bilgi verip Eklentiler sayfasında yapabileceğiniz ayarlardan ve genel olarak WordPress eklentilerinden ve ne işe yaradıklarından bahsedeceğiz.

WordPress altyapısıyla sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de ihtiyaçlarınıza uygun eklentileri bulmaktır. Dünya genelinde kullanımı en yaygın hazır web site altyapısı WordPress olduğu için web sitesi sahiplerinin işlerini kolaylaştıracak bir sürü ek yazılım da mevcut. Bunlara genel olarak eklenti (plugin) diyoruz. Şu an WordPress eklenti kütüphanesinde 58 binden fazla eklenti bulunuyor.

Özetle ücretli ve ücretsiz seçenekleriyle pek çok ihtiyacınız için kullanabileceğini bir sürü WordPress eklentisi bulunuyor. Bu noktada bilmeniz gereken şey de WordPress eklentileri nasıl yüklenir? Ama bundan önce WordPress eklentileri ne işe yarar bakalım.

WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar?

Eklentileri, sitenizin yönetimini kolaylaştırmak, altyapısını güçlendirmek, güvenliğini sağlamak, performansını artırmak (daha hızlı açılmasını sağlamak), kullanıcı deneyimini iyileştirmek gibi amaçlarla kullanabilirsiniz.

Sitenizin SEO çalışmalarını takip etmek için Yoast SEO, All in One SEO Pack; güvenliğini sağlamak için Wordfence, All In One WP Security, iThemes Security; daha hızlı açılmasını sağlamak için WP Fastest Cache, WP Super Cache, W3 Total Cache, LiteSpeed Cache; görsel optimizasyonu yapmak için Smush gibi eklentileri kullanabilirsiniz.

Sitenize galeri, widget, slayt eklemek için Elementor Website Builder; sosyal medya paylaşım butonları eklemek için Sassy Social Share; içerik görüntülenme sayacı eklemek için Post Views Counter; iletişim formu eklemek için Contact Form 7; http’den https’e link yönlendirmek için Really Simple SSL gibi eklentileri kullanabilirsiniz. Kısacası WordPress siteniz için üyelik eklentisinden reklam yerleştirme eklentisine kadar pek çok işlevi karşılayacak eklentiyi ücretli ya da ücretsiz olarak bulabilirsiniz.

İşlevlerine bakınca anlayabileceğiniz gibi bütün bu eklentiler olmadan WordPress’i efektif bir şekilde kullanmak, internet sitenizden istediğiniz verimi almak çok çok zor. Ancak tabii ki ihtiyaçlarınıza uygun, güvenilir, sık sık güncellenen eklentileri tercih etmeli, çeşitli işlevleri var diye eklentileri WP sitenize boca etmemelisiniz.

UYARI: Web sitenizin performansının düşmemesi için kullandığınız eklenti sayısını max. 10-12 arasında tutmaya çalışmalısınız. WP Admin Paneli > Araçlar > Site Sağlığı > Bilgi > Dizinler ve Boyutlar başlığı altından eklentilerin sitenizde ne kadar alan kapladığını görebilirsiniz.

UYARI: Eklentileri sadece wordpress.org ile bir sunucu üzerinde kurduğunuz internet sitelerine ekleyebileceğinizi unutmayın. wordpress.com üzerinden kurduğunuz blog siteleri basit düzeyde web sitesi açmanıza olanak sağlar. Gelişmiş özelliklere sahip bir web sitesi için wordpress.org kullanmalısınız.

Eklenti Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

WordPress eklentileri ne işe yarar öğrendikten sonra eklenti seçerken dikkat edilmesi gerekenlere de değinmek gerek. Pek çok eklentinin nasıl kullanıldığıyla ilgili internette onlarca içerik var. Herhangi bir eklentiyi kurmadan önce araştırmalı ve gerçekten verim alabileceğinize inanıyorsanız sitenize kurmalısınız. Eklentileri silseniz bile geriye izler kalabilir ve bu izleri veritabanından silmek oldukça zor ve riskli bir işlem olabilir. Dolayısıyla karşılaştığınız her eklentiyi denemek maksadıyla da olsa araştırmadan yüklememelisiniz.

Kullanacağınız WP eklentilerini seçerken

  • Son güncellenme tarihine
  • WordPress sürümünüzle uyumlu olup olmadığına
  • Temanızla uyumlu olup olmadığına
  • Kullanıcıların puanlarına ve yorumlarına bakabilirsiniz.

Ayrıca eklentiyle ilgili güvenlik açığı haberleri vs var mı diye de kontrol edebilirsiniz. Ücretli bir tema kullanıyorsanız tema dokümanlarını inceleyerek çeşitli ek işlevler için önerilen eklentilere bakabilirsiniz. Bunlar temanızla uyumlu olan eklentilerdir ve daha iyi performans almanızı sağlar. Kaynağı güvenilir olmayan sağlayıcıların eklentilerini yüklememelisiniz.

UYARI: Her işlev için sadece bir eklenti tercih etmenizi öneririz. Ne demek istiyoruz? Örneğin güvenlik için Wordfence kullanırken bir de üzerine iThemes Security kurarsanız iki eklenti arasında çeşitli çakışmalar olabilir ve sitenizle ilgili pek çok problem/bozulma yaşamaya başlayabilirsiniz.

UYARI: Bazı eklentilerin özellikleri çakışabilir, yani bir eklentiyle birkaç işinizi birden halledebilirsiniz. Örneğin All In One WP Security sağladığı diğer güvenlik özelliklerine ek olarak admin URL’ini de değiştirebilme özelliğine sahip. All In One WP Security kullanırken sadece admin URL’ini değiştirme işlevi olan WPS Hide Login eklentisini kullanmanıza gerek yoktur. Kısacası yükleyeceğiniz eklentilerin tüm işlevlerini eklenti dokümanlarından öğrenmelisiniz.

WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır?

Eklentileri, WP sitenize 3 farklı yöntemle yükleyebilirsiniz. İlki ve en kolayı admin (yönetici) paneli üzerinden WordPress eklenti kütüphanesinden eklenti yükleme. Diğer ikisi ise yine admin paneli üzerinden .zip dosyası olarak eklenti yükleme ve FTP üzerinden manuel olarak eklenti yükleme.

İşte yeni başlayanlar için adım adım WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır anlatımı:

WordPress Eklenti Yükleme: WP Kütüphanesi Üzerinden

Bu WP eklenti yükleme yöntemini, tıpkı App Store ya da Google Play’den uygulama indirip yüklemek gibi düşünebilirsiniz. WordPress’in de böyle bir kütüphanesi bulunuyor ve buradan ücretsiz eklentileri yükleyebiliyorsunuz. Bu eklentiler WordPress onayından geçtiği için daha güvenilir olduklarını söyleyebiliriz; ancak unutmamak gerekir ki her eklenti hacker’ların hedefinde olabilir. Bu nedenle de özellikle eklenti güncellemelerini asla ihmal etmemelisiniz.

Bu kütüphanede ücretli eklentilerin de işlevleri basitleştirilmiş (ya da kısıtlanmış da diyebiliriz) ücretsiz versiyonları bulunuyor. WP Eklentileri sayfasını ziyaret edebilir, buradan kullanıcıların en çok tercih ettiği, yüksek puanlar alan yeni eklentiler keşfedebilirsiniz.

Şimdi gelelim bu yöntemle eklenti kurulumu nasıl yapılır sorusunun cevabına. Yapmanız gereken WP Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu takip ederek arama çubuğuna yüklemek istediğiniz eklentinin adını girmek. Eklentiyi listeden bulup Şimdi Kur > Etkinleştir diyerek sitenize kurup çalışır duruma getirebilirsiniz. Daha sonra eklenti ayarlarını yapmak için yine WP Admin Paneli > Eklentiler yolunu izleyin ve yüklediğiniz eklentinin hemen altındaki Ayarlar (Settings) butonuna tıklayın.

Şimdi de görsel anlatımla adım adım WordPress eklenti kurulumu nasıl yapılır bakalım: WP yönetici panelinin sol kısmında bulunan liste menüden Eklentiler başlığına tıklayın. Sayfanın başında yer alan Yeni Ekle butonuna tıklayın.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

Sağ tarafta bulunan arama çubuğuna eklentinin adını yazın. Açılan eklenti listesinde eklentiyi bulun ve Şimdi Kur butonuna tıklayın.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

Kurulum tamamlandığında Etkinleştir butonuna tıklayın.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

Eklentiler sayfasına gidin, yüklediğiniz eklentiyi bulun ve ayarlarını yapılandırın.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

WordPress Eklenti Ekleme: Zip Dosyası Olarak

WordPress kütüphanesinde bulunmayan ya da ücretli olan bir eklentiyi sitenize yüklemek istediğinizde bu yöntemi kullanabilirsiniz. Örneğin Envato Market, MyThemeShop gibi pazar alanları da WP tabanlı siteler için pek çok ücretli eklenti ve tema satışı yapıyor.

Bu yöntemle eklenti kurulumu nasıl yapılır sorusunun hızlı cevabı: Eklentinin internet sitesine giderek güncel versiyonunu .zip dosyasını olarak bilgisayarınıza indirin. Daha sonra WP Admin Paneli > Eklentiler > Yeni Ekle > Eklenti Yükle yolunu izleyin ve Dosya Seç alanına tıklayarak bilgisayarınıza indirdiğiniz zip dosyasını seçin ve Şimdi Kur deyin. Yükleme işleminden sonra WP sizi yönlendirecektir. Yeni açılan sayfada Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıklayabilir ya da daha sonra etkinleştirip ayarlarını yapmak istiyorsanız Eklentiler sayfasına giderek oradan da Etkinleştir işlemini yapabilir ve eklentinin ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Şimdi de görsel anlatımla adım adım WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır bakalım: Eklentinin web sitesine giderek .zip dosyasını indirin.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

Yönetici panelinin solunda bulunan liste menüden Eklentiler başlığına tıklayın. Sayfanın başında yer alan Yeni Ekle butonuna tıklayın.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

Yani açılan sayfada en başta bulunan Eklenti Yükle butonuna tıklayın.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

Dosya Seç diyerek .zip dosyanızı yükleyin ve Şimdi Kur butonuna tıklayın.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır
WordPress Eklenti Kurulumu Nasıl Yapılır

Kurulum tamamlandığında Eklentiyi Etkinleştir butonuna tıklayın. Eklentiler sayfasına gidin, yüklediğiniz eklentiyi bulun ve ayarlarını yapılandırın.

WordPress Eklenti Yükleme Nasıl Yapılır

UYARI: Hosting firmanız dosya yükleme boyutunuzu düşük bir değerde belirlemiş olabilir. Dosya boyutundan dolayı bu alandan yükleme yapamazsanız eğer hosting firmanızın vermiş olduğu bilgilerle cPanel’e giriş yapın ve listede aşağıya doğru inerek Yazılım (Software) başlığını bulun. Burada PHP ayarlarını yapabileceğiniz seçenekleriniz olacak. Her firmada farklılık gösterebileceği için net bir başlık söyleyemiyoruz ancak php.ini dosyasındaki upload_max_filesize değerini değiştirerek bu problemi çözebilirsiniz. Hosting firmanızla iletişime geçerek onlardan da yardım isteyebilirsiniz. Ya da hemen altta açıkladığımız FTP bağlantısı yöntemini kullanabilirsiniz.

* WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır anlatımında kullandığımız eklentiler örnek amaçlıdır.

WordPress Eklenti Kurulumu: FTP Bağlantısı ile

FTP ile eklenti kurma dosya boyutuyla ilgili kısıtlamalar dolayısıyla WordPress admin paneli üzerinden eklenti yüklenemeyen durumlarda kullanılan bir yöntem. Bu yöntem henüz acemi olanlara zor ve karmaşık gelebilir ancak adım adım ilerleyerek hızlıca halledebilirsiniz.

FileZilla ya da WinSCP gibi bir FTP bağlantısı kurmayı sağlayan programı bilgisayarınıza indirin ve kurun. Biz FileZilla üzerinden anlatım yapacağız.

Bu program aracılığıyla sitenize bağlanabilmek için bazı bilgilere ihtiyacınız olacak: Host (Sunucu), Username (Kullanıcı Adı), Password (Şifre), Port. Port bilgisini boş bırakabilirsiniz. Sunucu hizmetini satın aldığınızda size gönderilen bilgi mailini kontrol ederek bu bilgilere erişebilirsiniz. Host, sitenizin ip adresidir. Username, Password ve Port bilgilerini de hosting yönetim panelinden edinebilirsiniz. İşin içinde çıkamazsanız firmayla iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Bu kullanıcı adı ve şifre, sitenize yönetici olarak giriş yapmak için oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre değildir.

FTP bağlantısını sağladıktan sonra indirdiğiniz zip dosyasına sağ tıklayarak dışarı çıkartın ve normal bir klasöre dönüştürün. Klasör ismini değiştirmeyin, zip dosyasının ismi ile aynı olmalı.

FileZilla programının sağ orta bölümünde (Uzak Site) public_html > wp-content > plugins yolunu izleyerek eklentiyi yükleyeceğiniz plugins klasörünü açın. (Sağ taraf site dosyalarınızın olduğu alandır)

FileZilla programının sol orta bölümü (Yerel Site), bilgisayarınızdaki dosyaları gösteren alandır. Bu alanda eklenti klasörünü bulun ve sağ tıklayarak Upload (Yükle) deyin.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra WP Admin Paneli > Eklentiler sayfasına gidin ve yüklediğiniz eklentinin hemen altındaki Etkinleştir butonuna tıklayın. Artık eklenti ayarlarını yapabilirsiniz.

Eklentiler Sayfasına Dair Notlar

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır öğrendikten sonra Eklentiler sayfasında yapabileceklerinize bakalım. Eklentiler sayfasında sitenize yüklemiş olduğunuz bütün eklentiler açıklamalarıyla birlikte listelenir. Sayfanın sağ üst bölümünde yer alan Ekran Tercihleri sekmesine tıklayarak ekran ayarlarını değiştirebilirsiniz.

WordPress eklenti yükleme nasıl yapılır
WordPress Eklentileri Ne İşe Yarar

Eklentiler sayfası üzerinden kullanmadığınız eklentileri pasif hale getirebilirsiniz. Size tavsiyemiz eğer bir eklentiyi artık kullanmayacaksanız pasif olarak da olsa sitenizde bırakmayın. Çünkü eklentiler de siteniz için birer kod yüküdür ve site hızınızı düşürebilirler. Kullanmıyorsanız silin gitsin.

Bir diğer önemli konu da güncellemeler. Eklentileri güncelleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü eklentilerde çeşitli güvenlik açıkları oluşabilir ve bilgisayar korsanları bu açıkları kullanarak sitenizi ele geçirebilir. Benim sitemi ne yapsınlar ki diye düşünmeyin. Hacker’lar, sunucu imkanlarınızı kullanabilirler; kaynaklarınızı sitelerine trafik çekmek için kullanabilirler; sitenizin üzerine başka bir site kurabilirler vs. gibi birçok senaryo mevcut.

Öte yandan güncel olmayan eklentiler sitenizin performansını düşürebilir ve çeşitli tema, WP sürümü uyumsuzlukları da yaşayabilirsiniz. Bu tür problemler de sitenizde görüntülenme bozulmalarına sebep olabilir. Dolayısıyla da eklentilerin güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olun. Zaten WordPress bu konuda bildirimlerle sizi uyarıyor. Ayrıca listenin hemen sağ tarafındaki seçenekten “Otomatik güncellemeleri etkinleştir” de diyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde 3 farklı yöntemle WordPress eklentileri nasıl yüklenir anlattık. WordPress Eklentileri başlığımızı takip ederek siteniz için en uygun eklentilere karar verebilir, ayarlarını nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla WordPress

Robots.txt Nedir, Ne İşe Yarar?

Bir web sitesi sahibiyseniz arama motorlarıyla iletişim kurmanızı sağlayan en önemli dosyalardan…

WP Ücretsiz SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ücretsiz SSL Sertifikası kurulumu nasıl yapılır? Görsellerle ZeroSSL (Let’s Encrypt) üzerinden ü…

FTP ile Site Yedeği Nasıl Alınır?

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın siteniz için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri …

Really Simple SSL Ayarları Nasıl Yapılır?

Really Simple SSL ne işe yarar, Really Simple SSL ayarları nasıl yapılır ve eklentinin SEO açısı…

En İyi WordPress Yedek Alma Eklentileri: 5 Öneri

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

FileZilla Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu içeriğimizde size sunucunuz ile bilgisayarınız arasında bağlantı kurmanızı sağlayan FileZilla…

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Düzenli olarak web sitesi yedeği almanın ne kadar önemli olduğundan WordPress Site Yedeği Nasıl …

WordPress Admin Paneli Adresi Nasıl Değiştirilir?

WordPress sitenizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri de WordPress admin …

Site Haritası Nedir, Sitemap Ne İşe Yarar?

Arama motorlarının web sayfalarınızı bulabilmesi için URL’lerini bilmesi gerekir. Site Haritası …

Copy link
Powered by Social Snap