1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Wardenclyffe Tesla Kulesi

Wardenclyffe Tesla Kulesi

Wardenclyffe’deki Tesla İletişim Kulesi

1900’e gelindiğinde Tesla, Wardenclyffe kulesinde ve öncesinde yaptığı çığır açan icatları ve “akımlar savaşında” Thomas Edison’a karşı kazandığı zaferle dünyanın gözlerini kamaştıran, Amerika’nın en önde gelen elektrik mühendisi olarak kabul ediliyordu.

İşte o zaman, bugüne kadarki en iddialı projesine girişti: Wardenclyffe’deki iletim kulesi. 1901-05 döneminde inşa edilen Wardenclyffe kulesi, Tesla’nın devrim niteliğindeki fikirlerinden bir başkasına dayanıyordu.

“Kulenin kurulmasının amacı nedir?” diyecek olursanız; Tesla, kuleyi bilim camiasının şimdiye kadar imkansız olduğunu düşündüğü şeyi başarmak için kullanmayı planladı: küresel, kablosuz bir iletişim sistemi. Kule, Dünya’nın kendisini bir iletken olarak kullanarak dünyanın her yerine müzik, haber, borsa raporları, güvenli askeri iletişim ve hatta faks görüntüleri yayınlayabilen bir sistemin prototipi olacaktı. İnternetin bugün bize sunduğuna benzer, ancak tamamen kablosuz bir telekomünikasyon altyapısı oluşturmak için inanılmaz derecede ileri görüşlü bir girişimdi.

Wardenclyffe Kulesi İle Dünyaya Güç Katmak

Wardenclyffe Kulesi
credit: fractalenlightenment.com

Ancak Tesla’nın devasa Wardenclyffe kulesi için daha da iddialı bir amacı vardı. Kendi “Tesla bobini” transformatörlerini kullanarak yüksek frekanslı sinyallerin kablolu bağlantılar olmadan iletilebileceğini zaten kanıtlamıştı ve bu, ömür boyu sürecek bir takıntıya yol açtı: enerjinin de kablosuz iletimi mümkün müydü?

Tesla’nın hayali, bilgilerin kablosuz olarak aktarılması için bir sistem oluşturarak telekomünikasyonda devrim yapmak değil, aynı zamanda Dünya’nın doğal enerjisini yakalayarak güç akımlarını dünya çapında aktarmak için uygun bir yöntem oluşturmaktı. Tesla, içinde bulunduğumuz dünyanın “ücretsiz” bir enerjiyle dolu olduğunun farkındaydı ve insanlığın iyiliği için onu kullanmanın bir yolunu bulma konusunda kararlıydı.

Tesla’nın 1899’da Colorado Springs laboratuvarında yaptığı gizli deneyler onu, elektrik gücünü Dünya’nın üst atmosferinden iletmenin mümkün olacağına ikna etmişti. Wardenclyffe Kulesi ise dünya çapında kablosuz güç hayalini gerçekleştiren, dünyanın dört bir yanındaki kulelerden oluşan bir ızgara olarak hayal ettiği şeyin prototip istasyonu olacaktı.

Tesla’nın Wardenclyffe için düşündüğü bu büyük vizyon, elindeki kaynakları ve patronlarının sabrını aştı. Proje, henüz tamamlanmamışken bazı mali zorluklarla karşılaştı ve 1917’de tamamlanmamış kule, Tesla’nın borçlarını karşılamak için hurdaya ayrıldı. Nikola Tesla’nın eşsiz icatlarıyla dolu bir dönüm noktası olan bu laboratuvar, onun en iddialı fikrinin boş bir kanıtı haline gelmişti.

İlgili Makale
Dünyaya Yön Veren Bilim Adamları ve Buluşları

Wardenclyffe’in Restore Edilişi

Orijinal kırmızı tuğlalı laboratuar binası hala ayakta ve bugün ayakta kalan tek Tesla laboratuvarı.

2017’de bir tarayıcı ekip, Wardenclyffe kulesinin altında metreler boyunca uzanan, söylentilere sebep olan bir tünelin varlığını doğrulamak için yer altını tarayan bir radar kullandı. Bu tünellerin asıl amacı hala bir gizem değerini koruyor.

Wardenclyffe kulesi günümüzde, dünyanın dört bir yanındaki Tesla severler için bir dönüm noktası ve ziyaret rotası olmaya devam ediyor. Site, 2013 yılında toplanan bağışlar sonucunda restore edildi, şimdi ise bir bilim ve teknoloji merkezi olarak kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wardenclyffe’deki Tesla Bilim Merkezi’ne aittir. Tesis 2018 yılında ABD’de, Ulusal Tarihi Mekanlar Sicilinde listelenmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap