1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Voyager 2 Çok Uzaklarda

Voyager 2 Çok Uzaklarda

Voyager 2 çok uzaklarda

Öncelikle Voyager 2’yi bilmeyenler için açıklayalım, 1977 yılından bu yana uzay boşluğunda görevine devam eden bir keşif aracı kendisi. Günümüzde Dünya’dan yaklaşık 17 milyar km uzaklıkta bulunuyor ve saatte 10 bin km’den fazla yol alıyor. Peki şu an nerede ve ne yapıyor? 

Voyager 2 çok uzaklarda

Öncelikle, artık insanlığın yıldızlar arası bir tür olduğunu belirtmek isteriz. Galaksimizin her yeriyle bağlantımız günden güne artıyor. Geçen yıl NASA’nın Voyager 2 uzay aracı, güneş sisteminin sınırının dışına çıktı ve yıldızlar arası büyük ve korkunç boşluğa giriş yaptı. 2012 yılında aynı sınırı geçen Voyager 1’le birlikte görevini sürdürüyor. 

Voyager 2 çok uzaklarda

Voyager 2 yalnız değil.

Güneş Sisteminin dışında da Güneşin etrafında dönen bir nesne mevcut: Oort Bulutu. Güneş sisteminin oluşumundan kalan buzlu bir enkazdır. Güneşe çok çok uzakta olmasına rağmen onun çevresinde dönmeye devam eder. 

Uzaklığıyla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına şunu diyebiliriz ki, Voyager’ların Oort Bulutuna ulaşması yaklaşık 300 yıl sürer. Her iki Voyager’da sınırı geçmiş ve yıldızlar arası alanda bulunsalar da, güneşi az da olsa görebilecekleri yerlerde bulunuyorlar. Peki ya sonrası? Görevlerini tamamladıktan sonra Samanyolu galaksimizin çevresinde dolaşan birer uzay çöpü olacaklar tabii ki… Voyager’ların uzun yıllardır çalışmalarına rağmen hala topladıkları verileri düzgün şekilde kaydedip Dünya’ya gönderebiliyor olmaları ise gerçekten mükemmel. 

Sürekli uzaya fırlatılan birçok uydunun yanı sıra Voyager’ları düşündüğümüzde aslında onlar, Güneş Sisteminin ötesindeki tek fiziksel elçimiz. Voyager’ların yanına yakında New Horizons görevi adı altında uzun mesafeli uzay sondaları da katılacak ve umuyoruz ki onlar sayesinde çok daha fazla bilgi edineceğiz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?