1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Veganlar Yalnız Değilsiniz! Köpek Balıkları da Bitki Yiyor

Veganlar Yalnız Değilsiniz! Köpek Balıkları da Bitki Yiyor

kopek-baliklari-vegan

Deniz bilimciler, köpekbalıklarının beslenme rutini hakkında uzun süredir devam eden bir inancı ortadan kaldırdılar. Bir yırtıcı olmalarından ötürü köpekbalıklarının sadece et yediği düşünülüyordu ancak yapılan bir çalışma ile bazı köpekbalığı cinslerinin bitkileri de besin olarak kullandığını keşfetti.

Çekiç Burunlu Köpekbalıkları’nın bazı türleri et ve bitki ile beslenme alışkanlığına sahiptir. Yaklaşık 10 yıldır yapılan çalışmalarda bu türlerin midelerinde önemli oranda deniz otuna rastlandı. Daha çok et yiyor olsalar da bitkilere olan ilgileri de bir hayli fazla. Araştırmacılar, Çekiç Burunluların otçul olup olmadıklarını netleştirebilmek için, deniz otlarının besin değerlerini incelediler. Zira bu dev balıklar öyle kolay kolay doyacak cinsten değil. 

Araştırma ekipleri, bu balıkların beslenmele alışkanlıklarında bitkilerin de yer aldığını kanıtlayabilmek için beş farklı Çekiç Burunlu belirledi. Ardından topladıkları deniz otlarını, karbon izotop ile modifiye ederek suyun içerisine yerleştirdiler. Bu sayede köpekbalıkları tarafından yendiği zaman, bitki izleri köpekbalığının sindirim sistemi boyunca izlenebilecekti.

Kan testleri sonucunda deniz otunun organik içeriğinin yarısından fazlasının vücut tarafından kullanıldığı, yani Çekiç Köpekbalıklarının bu besinden faydalanabildiği ortaya çıktı. Etçil hayvanların genelinde lif sindirim enzimleri düşük seviyede iken, Çekiç Köpekbalıklarında deniz otlarındaki lifleri parçalayabilen yüksek miktarda enzim bulunduğu saptandı. 

Otçul olan köpekbalıklarının deniz otu habitatlarına büyük etkileri vardır. Bu yeni bulgu, gıda zincirleri ve deniz canlılarının büyük bir kısmına ev sahipliği yapan deniz yosununun nasıl korunabileceğiyle de ilgili varsayımların yeniden gözden geçirilmesine sebep oldu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap