1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Uzaktan Eğitime Geçişte Neleri Gözden Kaçırdık?

Uzaktan Eğitime Geçişte Neleri Gözden Kaçırdık?

uzaktan eğitim

Türkiye’nin ve hatta çoğu gelişmiş Dünya ülkesinin çevrimiçi okula hızlı ve acil geçişi, süreç devam ettikçe daha da kötüye giden bir dizi öngörülemeyen sonucu gözler önüne serdi.

Büyük resim: Uzmanlar, sorunların veri gizliliğine kadar uzandığını ve okulların bunlarla başa çıkmak için yeterli donanıma sahip olmadığını söylüyor.

Çevrimiçi eğitim, çocukların gizlilik haklarına zarar veriyor çünkü tüm bu süreç, teknoloji ve öğrenci gizliliği konusunda eğitim almamış, güvenli olduğu onaylanmış veya onaylanmış yazılımları kullanan öğretmenlere bağlı.

 • Küçüklerimizin, yasalar kapsamında çevrimiçi gizlilik korumalarına sahip olması gerekiyor, ancak özel okullar ve öğretmenler salgın sırasında çevrimiçi eğitim kurmak için acele ettikleri için bu hakları korumak zor oldu.
 • Virginia Eğitim Teknolojileri Topluluğu’nun yönetici direktörü Karen Richardson, bu konu için: “Fiziksel okulu alıp internete sokmaya çalışıyoruz ve bu iki şey asla uyumlu değil.” dedi.

Pandemi, eğitim eşitsizliklerini çevrimiçi ortama taşıyor ve tamamen yeni eşitsizlikler yaratıyor.

 • Uzaktan eğitim, internet hızı daha da önemli hale geldikçe öğrenciler arasındaki dijital uçurumun şiddetini artırıyor. Zoom okulu, sınıf arkadaşlarını birbirlerinin evlerine getirir ve bu da çocuklar arasındaki sosyoekonomik farklılıkları sergileyebilir.
 • Uzmanlar çevrimiçi okulun, teknoloji sorunları veya kısaltılmış ders programları sunmasından dolayı, bir öğrenme boşluğu oluşabileceğini ve bazı öğrencileri eğitimden kopabileceğinden korkuyor.

İşin en kötü yanlarından birisi de her öğrencinin çevrimiçi eğitime katılacak ekipmana sahip olamaması.

 • 82 milyon nüfusa sahip olan ülkemizdeki internete erişim oranı %74.
 • Geleceğimizi temsil eden küçüklerimizin önemli bir kısmı internete giremiyor, dolayısıyla da uzaktan eğitime katılamıyor. Şartları iyi olan ailelerin çocukları ile düşük şartlara sahip olan çocuklar arasında ciddi bir eğitim uçurumu doğuyor.

Eğitim çevrimiçi ortama taşınırken, hile ve akademik sahtekârlıkta bir artış oldu.

 • Öğrenciler evdeyken çevrimiçi testlerin yanıtlarını arayabilir veya ödevleri birbirleriyle tartışabilir.

Ayrıca: Çevrimiçi öğrenmenin gizlilik ihlalleri veya hile ile aynı seviyeye çıkmayan, ancak öğretmenleri bir dizi beklenmedik zorluklarla karşı karşıya getiren pratik zorlukları da vardır.

 • California’da bir lise öğretmeni olan Jori Krulder; çevrimiçi öğretimle dersleri anlatmanın ne kadar uzun sürdüğüne şaşırdığını söyledi. “Çok hızlı hareket etmek ve onları kaybetmek arasında ince bir denge var” dedi. “Çocuklar şu anda motivasyonla mücadele ediyor.”
 • Bunun da ötesinde, öğretmenler sınıflarının doğal ritmine sahip olmayı ve öğrencileri ellerini kaldırmaya ve soruları cevaplamaya teşvik etmek için göz teması kurabilmeyi özlüyorlar. Krulder, videoda bir soruyu seslendirmenin genellikle ürkütücü bir sessizlikle karşılandığını söyledi.
 • “Bekleme süresi” (bir öğrencinin bir soruyu yeterince rahat hissedene kadar yanıtlamasını beklemek kavramı) uzaktan eğitimin kurbanıdır, dedi. “Uzun, tuhaf bir duraklama var”.

Sonuç olarak: Okullar kriz anında ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, ancak çevrimiçi okulun yarattığı sorunlar bir nesil öğrencinin öğrenmesini ve gelişimini büyük ölçüde etkiliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap