1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Uyuşturucu Etkisi Altındaki Örümceklerin Davranışları
k_zd_m

Uyuşturucu Etkisi Altındaki Örümceklerin Davranışları

Uyuşturucu Etkisi Altındaki Örümceklerin Davranışları

2 Kasım’da Twitter üzerinden sizlerle paylaştığımız bu görsel ile örümceklerin uyuşturuculara karşı verdikleri tepkileri ve ağlarındaki değişiklikleri gösterdik.

https://twitter.com/dusgecom/status/1323340943752339457

Bu tweet altına gelen yorumlarda ise bir çok bilim meraklısı bu deneyin arkasındaki nedenleri ve sonuçları daha detaylı öğrenmek istediğini belirtti. İşte bu makale sizler için bilim severler!

1948’de zoolog HM Peters, bahçesindeki örümceklerinin ağlarını gece 2 ile 5 arasında inşa etmelerinden oldukça rahatsız olmuştu ve farmakolog Peter N. Witt’ten onlara ilaç vermesini ve ağlarını daha erken inşa edip edemeyeceklerini görmesini istedi. Böylece Witt, psikoaktif ilaçların örümcekler üzerindeki etkisini araştırmaya başladı ve çok ilginç bir keşif yaptı. Test edilen ilaçların hiçbiri örümceklerin ağlarını yaptıkları zamanı değiştirmedi ancak ağlarının boyutunu ve şeklini büyük ölçüde etkiledi.

Testlerde amfetamin, meskalin, striknin, LSD ve kafein kullanılmış ve LSD hariç tamamı örümcek ağlarındaki düzenliliği olumsuz etkilemiştir. Küçük dozlarda LSD, ağın etrafındaki daireleri daha düzenli hale getirdi. Amfetamin sadece hafif düzensizliklere neden oldu, ancak kafein ise farklı bir hikaye… Kafein, aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi ağ yapısında ciddi değişikliklere neden oldu.

Peter Witt’in çalışma dosyasından: solda Amfetamin’e sağda ise Kafein’e maruz bırakılmış örümceklerin ağları.

Peter Witt’in bu keşfinin ardından ilerleyen yıllarda yapılan çalışmalar sayesinde kafeinin birçok böcek için zehirli olduğu ortaya çıktı. 1984’te JA Nathanson, yüksek dozlarda metilksantinlerin (kafein) birçok solucan, tırtıl, sümüklü böcek ve salyangozu öldürdüğünü keşfetti.

Ancak düşük dozlarda kullanıldığında ise böcek istilası altındaki bitkileri kurtardığı keşfedildi.

Sonuç: Kafein aslında doğal bir böcek ilacı olabilir!

İlaç Deneyi # 2: NASA Sürümü

1995’te NASA bilim adamları, örümcekler üzerinde belirli ilaçların toksisitesini test etmek için Witt’in deneyini tekrarladı. Ağ oluşturmayı objektif olarak analiz edebilen bilgisayar programları oluşturmalarına yardımcı olmak için kristallerin geometrisi araştırmalarını kullanabileceklerini, böylece sonuçların her bir ilacın gerçek toksisite seviyesini hata payı olmadan ortaya çıkaracağını düşündüler.

Bu sefer amfetamin, esrar, uyku hapı, LSD ve kafein kullandılar. Sonuçlar, Witt’in 1940’lardaki denemeleriyle hemen hemen aynıydı.

Lsd

LSD, daha önce de belirttiğimiz gibi düzenliliği korudu.

Esrar

Gördüğünüz gibi, esrara maruz kalan örümcek bir her zaman yaptığı gibi bir ağ örmeye başladı ama daha sonra tamamen pes etti. Fazladan sinek yediğine dair rapor yok…

Kloral Hidrat

Kloral hidratla (uyku haplarının temel maddesi) ile beslenen örümcekler, esrar verilen örümceklere göre ağlarından daha hızlı vazgeçtiler. Görünüşe göre uyku hapları örümcekler üzerinde insanlarınkine benzer bir etkide bulundu.

Kafein

Sabahları bir fincan kahve sizi uyandırabilir, ancak örümceklere zarar verir. İnsanlar tarafından en çok tüketilen ilaçlardan biri olan kafein, örümcekleri her gün yaptıkları sıradan bir eylemi yapmakta son derece beceriksiz bir hale getirdi.

Amfetamin

Amfetamin’e maruz kalan örümcek deforme olmuş bir ağ örüyor. Bu ağlar, örümcekler onları planlamadan veya detaylara dikkat etmeden enerjik bir şekilde dokudukları için büyük boşluklara sahipti.

Hem Witt hem de NASA, diğer hayvan testlerinin “pahalı, zaman alıcı ve yasalarla giderek daha fazla kısıtlandığını” belirtiyor. Öte yandan örümcekler ucuzdur, nispeten hızlı sonuçlar verir ve en önemlisi bize ilaçların etkilerini fiziksel olarak görselleştirir. Ayrıca çirkinler, nefret ediliyorlar ve sempatik değiller (Mary Jane değilseniz).

Nihayetinde, sarhoş olmuş örümcekler bize uyuşturucular hakkında muazzam miktarda bilgi sağlamadılar ama en azından insanlı deneyler üzerinde kolayca göremeyeceğimiz bazı bilgiler verdiler. Ancak bir şey oldukça açık: Uyuşturucu kullanan örümcekler uyuşturucu kullanan insanlara çok benzer. Bir örümceğin ağını yapmak için istediği becerileri (yani el becerisi, kesinlik, derinlik algısı) nitelendirirsek, bunların hepsi insanların benzer uyuşturuculara maruz kaldıklarında genellikle başarısız olduğu şeylerdir.

Yazı Kaynakları
Peter Witt'in 1954 yılında yayınlanan çalışma dosyaları
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap