Uykusuz Netflix Gecelerine Son Vermelisiniz! Uyku Yoksunluğu Sizi Öldürebilir

Ağustos 10, 2020
Uykusuz Netflix Gecelerine Son Vermelisiniz! Uyku Yoksunluğu Sizi Öldürebilir

İnsan vücudunun yaşamak için bağımlı olduğu birçok şey var. Yiyecek, su veya havadaki oksijen eksikliği bile bizleri korkunç bir şekilde öldürebilir. Ancak çoğu insanın aklına gelmeyen ve en az diğerleri kadar tehlikeli bir şey daha var, uyuyamamak! Evet, yani tabi ki hepimiz farkındayız ki günlük 8 saat uykuya ihtiyacımız var. Bazılarımız için çok basit, bazılarımız için ise tam bir çile olan bu uykuya dalma eylemini birazcık ertelesek ve uzun bir süre uyumasak… Bu gerçekten bizleri öldürebilir mi? 

Cevap tuhaf şekilde evet! Düzenli aralıklarla uykuya dalmamızın bir nedeni var ve eğer yeterince uzun süre uykumuzu ertelersek (veya uyuyamazsak) uyku eksikliği sonunda bizi öldürecektir. Sanırım bu Netflixde dizi maratonu yapanlar için kötü bir haber. İsterseniz gelin, Netflix maratonunuzun sizi öldürmemesi için uykusuz ne kadar yaşayabileceğinizi inceleyelim. 

Uykusuzluğa Ne Kadar Dayanabilirim?

Healthline’da yayınlanan makaleye göre bir insanın uykusuz kaldığı en uzun süre 264 saattir, bu da yaklaşık 11 güne denk geliyor. Aklından bu rekora yaklaşmayı geçiren varsa baya bir yanlış yolda olduğunu belirtelim. 24 saat boyunca uyanık kalmak beyninizin yüzde 0.1 kan-alkol oranına eşdeğer bir uyuşuklukla çalışmasını sağlar. İlk 24 saatin ardından da durum git gide kötüleşmeye başlar. Sadece 3 veya 4 uykusuz günden sonra ise hayatınız son derece ilginç bir hal almaya başlayacaktır. Tabi ki iyi bir anlamda değil. Halüsinasyonlar, çeşitli bilişsel bozukluklar, sanrılar ve hatta nadir durumlarda paranoya ve psikoz bile yaşayabilirsiniz. Uykusuz günler geçirdikçe hiç azalmayan bir yorgunluk yaşayacağınızdan bahsetmiyoruz bile. Neyse ki uyku yoksunluğundan ölmek son derece nadirdir ve çoğu insan 72 saat sonunda dayanamayarak uyuyakalır. 

Uykusuzluğun bizleri öldürme potansiyeli düşük olsa da peki ya birikmiş uyku yoksunluğu uzun vadede ölümcül olabilir mi? 

Normal şartlarda uyku yoksunluğu yukarıda bahsettiğimiz belirtiler dışında pek ölümcül bir şey olmasa da birikmiş uyku yoksunluğu sizi bir sürü kötü rahatsızlığa sürükleyecektir. Biriktirilmiş uyku yoksunluğu, tip2 diyabetin yanı sıra obeziteye de yol açabilir hatta kalp krizi ve inme ile sonuçlanması da muhtemeldir. Şunu da unutmamak gerekiyor ki uyku eksikliği beyninize zarar veriyor, birikmiş uyku yoksunluğunda ise bu beyin hasarları birden fazla kere gerçekleştiği için zamanla akıl hastalıklarına yol açması da muhtemel görünüyor. Yani evet, Netfixe biraz ara verip uyumanız pek de kötü bir fikir değil, sonuçta o film ve diziler yarın hala orda olacaklar. 

Her zaman olmasa da bazı günlerde uyanık kalmak istediğinizde neler olur?

Bir günü uykusuz geçiren herkes biraz da olsa şunu bilir ki, bu süreçte beyinlerimiz biraz komik çalışır. Sadece 24 saat uyanık kaldıktan sonra hafızanız, işitmeniz, konuşmanız ve vizyonunuz biraz güvenilmez bir hale gelmeye başlayacaktır. Henüz halüsinasyonlar ülkesinde olmasanız da duyularınız ve algılarınız biraz da olsa bozulur. Her gün kullandığınız kelimeleri doğru telaffuz edememekten tutun da duyduklarınızı farklı anlamaya kadar uzanan tuhaf yan etkilerden bahsediyoruz. Dokunaklı, uykulu, gergin ve mantıksız kararlar almaya yatkın olacaksınız. Hatta bu uykusuzluk deneyimi sırasında yeteri kadar şanslıysanız ara sıra titremeler bile yaşayabilirsiniz. 

Bu bahsettiğimiz ürpertici etkilerin bazıları 36 saatlik sınırdan geçince gerçekten tuhaf bir hal almaya başlıyor. Diğer tüm tuhaflıkların yanı sıra metabolizmanız, iştahınız ve vücut ısınızda da tuhaf değişiklikler olacak. Daha önce böyle bir uykusuzluk deneyimi yaşadıysanız sizin de bildiğiniz gibi muhtemelen ruh halinizin aşırı kırılgan ve stres düzeyinizin ise inanılmaz yüksek olacaktır.

uyku yoksunluğu

Uyanık Kaldıkça Vücut Uykusuzluk Fikrini Kabul Ediyor

48 saat uyanık kaldıktan sonra ve uykusuz geçirdiğiniz süre devam ettikçe bağışıklık sisteminiz çalışma mantığını kaybeder ve vücudunuz size karşı bir isyan başlatır. Sonuç olarak, vücut bu aşamada kontrolü ele alır ve sizi mikro uykulara zorlar. Mikro uyku beyninizin sizi yarım dakikalığına kapatmaya karar verdiği, kontrol edemediğiniz şekerlemelere verilen isimdir. Yarım dakika sonunda bilinciniz geri döndüğünde kendinizi şaşırmış bir halde bulursunuz. Neler oluyor? Neredeyim ben?! Bu deneyimin Neo’nun Matrix’in gerçek dünyasında uyandığı andan bir farkı yok dersek çoğunuz anlayacaktır.

72 saat sonunda ise beyin artık bu sürenin yeterli olduğuna karar verir ve sizi uykuya zorlar. Şanssız birkaç kişi bu aşamadan kaçabilirse halüsinasyonlar ülkesine açılan kapıdan geçerler. Cansız nesneleri canlı gibi görebilir, onları bir arkadaşı sanabilirler. Bu insanlığı ölüme kadar götürebilecek bir sınır çizgisi, geçmenizi önermeyiz. 


Daha Fazla Kişisel Gelişim

İdealar Kuramı: Platon Neye İnanıyordu?

İdealar Kuramı ile tanınan Yunan filozof Platon, dünya çapında felsefeye, siyasete ve metafiziğe…

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? Testi ve Tedavisi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üzerinde hiperaktif ve dürtüsel davran…

Rüya Kontrolü: Lucid Rüya Nedir?

Hiç uyurken, rüya gördüğünüzü daha doğrusu rüyanın içerisinde olduğunuzu fark ettiniz mi? Hatta …

Kalabalık Ortam Fobisi Nedir? Nasıl Yenilir

Kalabalık ortam veya kalabalık önünde konuşma fobisi gibi sorunlar, günlük yaşamınızda karşılaşa…

Doğru Kariyer Seçimi İçin Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Kariyerinizi seçmeniz gerektiğinde pek çok farklı seçenek arasından sizin için en ideal olanı se…

8 Adımda Öğrenciler İçin En Kolay Para Biriktirme Yolları

Kolay olarak görülen para biriktirmenin en zor yanı, başlamaktır. Paradan nasıl tasarruf edilece…

Üstün Zeka Göstergesi Sarkazm Nedir?

Sarkazm bir nevi hafif alaycılık olarak tanımlanabilir. Bir ifadenin düz ve gerçek anlamının far…

Parkinson Kanunu İle Zaman Yönetimi Nedir?

Parkinson Kanunu Nedir? Parkinson Kanunu; kısaca tamamlanması gereken bir işin, belirlenen za…

Psikolojide Farkındalık Ne Anlama Gelir?

Farkındalık Nedir ve Nasıl Kazanılır Psikolojide farkındalık kısaca tipik olarak kişinin düşü…

Efsanevi Kaşiflerin Zihinlerinin İçine Yolculuk

Uzayda yürüyen ilk Amerikalı kadın, hem balon hem de güneş enerjili uçaklarla dünyayı dolaşan il…
Uykusuz Netflix Gecelerine Son Vermelisiniz! Uyku Yoksunluğu Sizi Öldürebilir

Copy link
Powered by Social Snap