1. Ana Sayfa
  2. Kişisel Gelişim
  3. Uyku mu Egzersiz mi? Hangisi Daha Önemli?

Uyku mu Egzersiz mi? Hangisi Daha Önemli?

uyku mu egzersiz mi

Egzersiz yapmak yorucudur ve genelde pek sevmeyiz, uyku ise çoğu insan için dünyanın en güzel şeyi… Peki sağlık için uyku mu yoksa egzersiz mi önemlidir? Aslında bunun cevabı yaşam tarzınızda saklı. 

Bu birçok sağlık uzmanının cevaplamaktan kaçındığı bir sorudur. Harvard’dan Dr. Charles Czeisler ise bu konu hakkında şunları söylüyor;

‘Bu çok zor bir seçim, uyku ve egzersiz yemek ve su gibidir.’

Dr. Charles Czeisler, NYTIMES

Bizce söylenebilecek en iyi şey şudur, 7-9 saat civarı iyi bir uyku çekin ve eğer yeterli vakte sahipseniz egzersizinizi yapın. Tabii kimse mükemmel değil, yeri gelir yeterince uyuyamazsınız ve egzersiz programınıza uyamazsınız. Yani bu olay, tamamen sizin düzeninize ve durumunuza bağlıdır. Gelin olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirelim;

  • İyi bir uyku çekmek antrenman performansınıza da olumlu yansıyacaktır. Dinlenme, kasların onarılması ve büyümesi için şarttır ve iyi bir uyku bunu sağlar. Kasların bir sonraki egzersize hazır hale gelmesi için önemlidir.
  • Çok az veya çok fazla uyumak zararlıdır. Uzmanlar 4 saatten az veya 8 saatten fazla uyuyan kişilerin kalp krizi ihtimalinin ciddi oranda arttığını belirtiyor. 
  • Egzersizler uyku kalitesini artırır. (Süresinden bahsetmiyoruz, kalitesi.) Egzersiz vücudu yoracağından yatağa uzandığınızda çabucak uykuya dalabilirsiniz, az bir süre bile uyuyacak olsanız uykunun verimi artar. Ayrıca zihinsel kaygılara da iyi gelebilir, egzersiz yapmanın depresyon ve kaygıyı azalttığı bilimsel bir gerçektir. 
  • Antrenmanda daha çok acı çekersiniz. Kaslar uyku yetersizliğinden ötürü yeterince dinlenmeyeceğinden, bu sorunla karşılaşırsınız. Ayrıca az uyumak açlık hissini de artırır, diyetinizi zora sokabilir… Söylemedi demeyin.

Kısacası burada her şey sizin yaşam tarzınızla ilgili, olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirerek hangisi size daha faydalı bulabilirsiniz. Tabi siz mümkünse hem uykunuzu iyice alıp hem de egzersizi tercih edin, hadi iyi uykular. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap