1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Utah Çölü’nde Gizemli Bir Metal Monolit Bulundu

Utah Çölü’nde Gizemli Bir Metal Monolit Bulundu

Utah Çölü'nde Gizemli Bir Metal Monolit Bulundu Monolit Nedir

Utah Department of Public Safety (Utah Kamu Güvenliği Bakanlığı, DPS), eyalete bağlı bir çölün ıssız bir bölgesinde, bilim kurgu filmlerine ait gibi görünen ilginç bir metal monolit buldu. Şimdiye kadar bu monoliyin neden, nasıl ve hatta ne kadar süredir orada olduğuna dair herhangi bir açıklama yok. Bilim insanları bu yapıtın, 2001: Space Odyssey filmindeki monolite benzerliğinden bahsediyor.

Monolitin Konumu Henüz Açıklanmadı

Monolit Nedir?

Keşif, DPS’e bağlı bir helikopter ekibinin Utah Yaban Hayatı Kaynakları Bölümü (DWR) ile ortak bir görevde büyük boynuzlu koyunları sayarken yapıldı. Koyunlar çok uzak ve erişilemez yerlere giriyor ve mürettebat, zaman zaman onları bulmak için çölün en ıssız köşelerine ziyaretler yapmak zorunda kalıyordu.

İlgili Makale
Monolit Nedir? Dünyanın Dört Bir Yanından 7 Eşsiz Monolit

Mürettebat, yere yaptığı iniş sırasında 3 metre boylarında oldukça uzun ve parlak bir metale rastladı. Bir uçaktan düşmüş gibi görünse de, yere gömmek için ciddi bir çaba gösterilmişe benziyordu. DPS, monolitin konumunu şimdilik gizli tutuyor. Bununla birlikte, helikopter görüntülerinden anlaşıldığı kadarıyla, monolite hava yolundan başka şekilde ulaşmanın zor olduğu da oldukça açık.

Bulgu, Utah’da son dönemlerde gerçekleşen en heyecan verici ve kesinlikle en beklenmedik olaylardan biri olarak başta ABD gündeminde olmak üzere dünyanın her yerinde gündem olmuş durumda. Bilim-kurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen yapı hakkında yapılacak araştırmalar merak ediliyor.

The Guardian, yaptığı haberde yapının John McCracken tarafından yapılan ve “iki dünya arasında var olan” heykellerle olan benzerliğine dikkat çekti. McCracken, Utah’ın güneyindeki en yakın şehirler arasında Santa Fe’de bir süre yaşamasına rağmen 2011’de öldü. Bu sebeple monolit, eğer McCracken tarafından yapıldıysa tam 9 yıldır çölün ıssız bir köşesinde keşfedilmeyi bekliyordu.

Geçtiğimiz aylarda yazdığımız bir makalemizde, monolitlerin ne demek olduğundan, dünyanın en ünlü monolitlerinden ve bazılarının uzaylılar tarafından yapılmış olabileceğine dair iddialardan bahsetmiştik. Bu bulgunun bu sebeple bizleri de oldukça heyecanlandırdığını belirtmek isteriz.

Söylediğimiz üzere, monolitin konumu ve içeriğinde kullanılan malzemelerle ilgili henüz hiçbir paylaşım yapılmadı. Konunun takipçisi olup gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap