Tyrannosaurus: Antik Kral T-Rex

Eylül 9, 2020
Tyrannosaurus: Antik Kral T-Rex

“T rex nedir?” diye sorsak muhtemelen hepinizin aklında bir fikir belirecektir. Birçok filmden ve video oyunlarından az çok tanıdığımız Tyrannosaurus rex, tarihte yaşamış en büyük etçil dinozorlardan biriydi. Özellikle ağır kafatasından 1,5 metre uzunluğuna varan çenesine kadar bu yırtıcı, her türlü kemiği parçalamak için tasarlanmış. 

Tyrannosaurusun Özellikleri ve Yaşam Alanı

Fosil bulgularına göre Tyrannosaurus rex yaklaşık 12 metre en ve 6 metre uzunluğa sahipken aynı zamanda, güçlü bacakları ve kuyruğu daha hızlı hareket etmesini sağlıyordu. Büyük dişleri, çenesi ve tüm özellikleri bir araya geldiğinde, tam bir av canavarı olduğu söylenebilir. Bilim insanlarına göre, T rex tek seferde 200-250 kilogram arası et yiyebiliyor.

Tyrannosaurus rex, Kretase Devri’nin son demlerinde yani bundan yaklaşık 67 milyon yıl önce yaşamış bir dinozordur ve Kuzey Amerika, Asya gibi bölgelerde yaşamıştır. Kretase Devri’nde gerçekleşen kitlesel yok oluşta nesillerinin tükendiği biliniyor. 

Kuzey Amerika’da Bulunmuş Dev Tyrannosaurus

Kanada’da araştırmalarını sürdüren University of Alberta’nın araştırmacıları, günümüze kadar bulunmuş en büyük Tyrannosaurus rex’in kalıntılarına ulaştı. Buldukları T rex’in boyutunun 13 metre olduğunu ve yaklaşık olarak 66 milyon yıl önce yaşadığını tespit ettiler. 

Alberta Üniversitesi’nde Biyoloji doktorası çalışmalarını takip eden Dr. Scott Persons’un açıklamasına göre, Tyrannosaurus rex’ler çok farklı boyutlarda olabiliyor ve genelde oldukça iriler. Ayrıca bulgularına ulaşılan Tyrannosaurus’a Scotty ismini verdiklerini de belirtti.

Vücut ölçüleri üzerinde yapılan detaylı araştırmalara göre Scotty, daha önce bulunan diğer T rex numunelerine göre daha büyük bir yapıya ve ağırlığa sahip. Ağırlığı hakkında net bir bilgi verilemese de, araştırmacılar kemiklerinin ağırlığına bakarak ortalama 9 tonluk bir ağırlıkta olduğu düşüncesine vardılar. Tahmin edilen veriler doğru ise Scotty, keşfedilmiş tüm etçil dinozorlardan daha büyük.

Scotty’in fosili 1991 yılında Tyrannosauruslarla ilgili araştırmalar yürüten bir paleontolog grubu tarafından bulundu. Dev iskelet, uzun süren çalışmalar sonucu yapısı korunacak şekilde bulunduğu alandan çıkarıldı ve üzerinde sayısız araştırma yapıldı. 

Bulunmuş En Eski Tyrannosaurus!

Scotty’in diğer Tyrannosauruslardan ayrılan tek yanı büyüklüğü ve ağırlığı değil, diğer bulgulardan daha eski bir zamanda yaşaması. Tabi dinozorların yaşları üzerinde yapılan hesaplamalar her zaman tutacak diye bir şart yok, sağlam kemik olduğu takdirde doğruluk ihtimali artış gösterir. Çok eski kemik bulgularında yapılan tahminler genelde yaklaşıktır ve Scotty belki de sanıldığından biraz daha erken veya geç yaşamış da olabilir. Bu tüm dinozorlar üzerinde yapılan araştırmalarda geçerli olan bir şey. 

Ayrıca yapılan çalışmalar, dev arkadaşımızın 30’lu yaşlarında öldüğünü ortaya çıkardı. Tyrannosaurus’ların ortalama 25 yıl yaşadığını düşünecek olursak oldukça uzun yaşadığını söyleyebiliriz. Yaşadığı dönemlerin çok vahşi ve tehlikelerle dolu bir dönem olduğu, Scotty’in kemiklerinde bulunan dev yara izlerinden rahatlıkla anlaşılıyor.

Çenesinde birçok dev ısırığın dışında (muhtemelen dinozor ısırıkları) kaburgaları ve kuyruğunda da birçok yara tespit edildi. 

Dev Tyrannosaurus Scotty, daha büyüğü keşfedilene kadar dünyanın en büyük dinozoru olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Kimse Tac Mahali Kimin Tasarladığını Bilmiyor

1632’de inşası tamamlanan ve Dünya’nın 7 harikasından biri olan Tac Mahali kimin tasarladığı şaş…

Step İklimi (Bozkır) Özellikleri: Bitki Örtüsü ve Dağılımı

Step İklimi, ılıman ve sıcak kuşakların denizden uzak, iç kara bölgelerinde görülür. Orta Avrupa…

Altının Kimyasal ve Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Altın, en eski insanlar tarafından bile bilinen ve her zaman renginden dolayı özel bir elementti…

Grup İsimleri 2021 (Whatsapp, Cool, Komik, Havalı)

İletişim, artık günümüzde en büyük gereklilik haline geldi. Durum böyle olunca, iletişimi kolayl…

Murphy Kanunları Nedir? Gerçekçiliği Temel Almak

Murphy Kanunları, birçok şeyin gerçekçiliğini simgeleyen ve ifade eden ilginç yasalardır. Olumlu…

Köpeklerin Burnu Neden Soğuk ve Islaktır

Özellikle başını okşamanız veya göbeğini okşamanızdan sonra köpekleriniz, teşekkür etmenin …

Düz Dünya Teorisi: Dünya’nın Şekli Düz mü?

Düz Dünya Derneği üyeleri, Dünya’nın düz olduğuna inandıklarını iddia ediyorlar. Gezegenimizin y…

Stoacılık: Kısaca Tanımı ve Felsefesi

Stoacılık (Stoisizm), MÖ 3. yüzyılın başlarında Atina’da Zeno of Citium tarafından kurulan bir f…

Hafızaları Tazeleyelim: Ebola Virüsü Nedir? Bilmemiz Gerekenler

Ebola virüsü, dünyada ilk kez Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 1976 yılında görüldü. Devamında u…

Deniz Tutması Neden Olur ve Hangi Organla İlgilidir?

Deniz Tutması Nedir ve Nasıl Geçer? Araba, yol veya deniz tutması olarak da bilinen seyahat h…

Copy link
Powered by Social Snap