Tyrannosaurus: Antik Kral T-Rex

Eylül 9, 2020

“T rex nedir?” diye sorsak muhtemelen hepinizin aklında bir fikir belirecektir. Birçok filmden ve video oyunlarından az çok tanıdığımız Tyrannosaurus rex, tarihte yaşamış en büyük etçil dinozorlardan biriydi. Özellikle ağır kafatasından 1,5 metre uzunluğuna varan çenesine kadar bu yırtıcı, her türlü kemiği parçalamak için tasarlanmış. 

Tyrannosaurusun Özellikleri ve Yaşam Alanı

Fosil bulgularına göre Tyrannosaurus rex yaklaşık 12 metre en ve 6 metre uzunluğa sahipken aynı zamanda, güçlü bacakları ve kuyruğu daha hızlı hareket etmesini sağlıyordu. Büyük dişleri, çenesi ve tüm özellikleri bir araya geldiğinde, tam bir av canavarı olduğu söylenebilir. Bilim insanlarına göre, T rex tek seferde 200-250 kilogram arası et yiyebiliyor.

Tyrannosaurus rex, Kretase Devri’nin son demlerinde yani bundan yaklaşık 67 milyon yıl önce yaşamış bir dinozordur ve Kuzey Amerika, Asya gibi bölgelerde yaşamıştır. Kretase Devri’nde gerçekleşen kitlesel yok oluşta nesillerinin tükendiği biliniyor. 

Kuzey Amerika’da Bulunmuş Dev Tyrannosaurus

Kanada’da araştırmalarını sürdüren University of Alberta’nın araştırmacıları, günümüze kadar bulunmuş en büyük Tyrannosaurus rex’in kalıntılarına ulaştı. Buldukları T rex’in boyutunun 13 metre olduğunu ve yaklaşık olarak 66 milyon yıl önce yaşadığını tespit ettiler. 

Alberta Üniversitesi’nde Biyoloji doktorası çalışmalarını takip eden Dr. Scott Persons’un açıklamasına göre, Tyrannosaurus rex’ler çok farklı boyutlarda olabiliyor ve genelde oldukça iriler. Ayrıca bulgularına ulaşılan Tyrannosaurus’a Scotty ismini verdiklerini de belirtti.

Vücut ölçüleri üzerinde yapılan detaylı araştırmalara göre Scotty, daha önce bulunan diğer T rex numunelerine göre daha büyük bir yapıya ve ağırlığa sahip. Ağırlığı hakkında net bir bilgi verilemese de, araştırmacılar kemiklerinin ağırlığına bakarak ortalama 9 tonluk bir ağırlıkta olduğu düşüncesine vardılar. Tahmin edilen veriler doğru ise Scotty, keşfedilmiş tüm etçil dinozorlardan daha büyük.

Scotty’in fosili 1991 yılında Tyrannosauruslarla ilgili araştırmalar yürüten bir paleontolog grubu tarafından bulundu. Dev iskelet, uzun süren çalışmalar sonucu yapısı korunacak şekilde bulunduğu alandan çıkarıldı ve üzerinde sayısız araştırma yapıldı. 

Bulunmuş En Eski Tyrannosaurus!

Scotty’in diğer Tyrannosauruslardan ayrılan tek yanı büyüklüğü ve ağırlığı değil, diğer bulgulardan daha eski bir zamanda yaşaması. Tabi dinozorların yaşları üzerinde yapılan hesaplamalar her zaman tutacak diye bir şart yok, sağlam kemik olduğu takdirde doğruluk ihtimali artış gösterir. Çok eski kemik bulgularında yapılan tahminler genelde yaklaşıktır ve Scotty belki de sanıldığından biraz daha erken veya geç yaşamış da olabilir. Bu tüm dinozorlar üzerinde yapılan araştırmalarda geçerli olan bir şey. 

Ayrıca yapılan çalışmalar, dev arkadaşımızın 30’lu yaşlarında öldüğünü ortaya çıkardı. Tyrannosaurus’ların ortalama 25 yıl yaşadığını düşünecek olursak oldukça uzun yaşadığını söyleyebiliriz. Yaşadığı dönemlerin çok vahşi ve tehlikelerle dolu bir dönem olduğu, Scotty’in kemiklerinde bulunan dev yara izlerinden rahatlıkla anlaşılıyor.

Çenesinde birçok dev ısırığın dışında (muhtemelen dinozor ısırıkları) kaburgaları ve kuyruğunda da birçok yara tespit edildi. 

Dev Tyrannosaurus Scotty, daha büyüğü keşfedilene kadar dünyanın en büyük dinozoru olacak…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Tarihin Sıfır Noktası Göbeklitepe: Nerede, Hikayesi ve Hakkında Bilgiler

Dünyanın tarihini değiştiren, doğru bildiklerimizin aslında yanlış olduğunu bize gösteren ve dün…

Kabadayı Filmi Replikleri

Etkileyici hikayesiyle Kabadayı replikleri… Yavuz Turgul’un yazdığı, Ömer Vargı’nın yönetti…

Tekerleğin İcadı Ne Zaman Yapıldı? Geçmişten Günümüze Gelişimi

Arkeolojik kazılarda bulunan en eski tekerlek Mezopotamya’da keşfedildi, tekerleğin icadının 5.5…

100 Yıldan Fazla Yaşayan İnsanların Diyetlerine Dahil Ettiği 8 Yiyecek

100 yaş ve üzerinde yaşamış olan kişilere genellikle beslenme düzenlerinin nasıl olduğu ve uzun …

Yunan Mitolojisi Tanrıları: İsimleri, Anlamları ve Özellikleri

Yunan tanrıları söz konusu olduğunda birçoğumuz Theseus’un Minotaur’u nasıl öldürdüğünü, Hades’i…

Saçmalıkları Ödüllendirmek: IG (Ignoble) Nobel Ödülü

Nobel ödülü kadar prestijli olmasa da, oldukça garip ve zaman zaman eğlenceli olan Ig Nobel Ödül…

SEO Uyumlu Görsel Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçeriklerinizi arama motorları için optimize etmeye çalışırken dikkate almanız gereken en önemli…

Omurgalıların Genel Özellikleri

Omurgalı hayvanların tümü, vücutlarının ortasından geçen bir omurgayla simetrik hale gelen bir v…

Kimyanın Babası Kimdir? Birden Çok Cevabı Var!

Kimyanın babası kimdir? İşte bu soruya verilebilecek cevaplar farklılık gösterir. Kime sord…

İstanbul’da Yatta Evlilik Teklifi Boğazda Evlilik Teklifi

İstanbul Yatta Evlilik Teklifi İle Eşinize Unutulmaz Bir Anı Yaşatın. Yatınız Boğaz k…

Copy link
Powered by Social Snap