1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Twitter’dan Yanlış Bilgilerle Mücadele Adımı: Birdwatch Nedir?

Twitter’dan Yanlış Bilgilerle Mücadele Adımı: Birdwatch Nedir?

Twitter’dan Yanlış Bilgilerle Mücadele Adımı- Birdwatch

Sosyal medyadaki bilgi kirliliği günümüzde ciddi bir sorun, eline telefonunu alan her türlü şeyi (doğru veya yanlış olması fark etmeden) paylaşabiliyor. Bu sorundan uzun süredir şikayetçi olan Twitter, geliştirme aşamasında olan özelliği “Birdwatch” ile bu sorunun önüne geçmeyi amaçlıyor.

Twitter, geliştirmekte olduğu bu özellikle birlikte tweetlerde yer alan yanlış bilgileri ele almayı ve kendini devamlı geliştiren bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedefliyor. Kullanıcılar tweetleri “Birdwatch” a ekleyebilecek, birdwatch sistemi ise bu bilginin doğruluğunu teyit edecek (yani muhtemelen diyelim). Bu menü ayrıca, kullanıcılar için (şu an için bilinmeyen) birçok özelliği de beraberinde getirecek.

Birdwatch Twitter Analizi

Birdwatch özelliği devreye girdiğinde, Twitter zaman tünelinizde yayınlanan tweetlerde ekstra olarak küçük bir simge (dürbün benzeri) görünecektir. “Tersine mühendislik” teknikleriyle ortaya çıkarılan Birdwatch’ın çeşitli ekran görüntülerine dayanarak, listeler, konular, yer işaretleri ve anlar gibi mevcut özelliklerin bulunduğu kenar çubuğuna, “Birdwatch Notları” adlı yeni bir sekme eklenecek. 

Twitter’ın Birdwatch özelliği, ilk olarak bu yıl yaz aylarında ters mühendis Jane Manchun Wong tarafından geliştirilmesinin ilk aşamalarında tanıtıldı. Wong, sistemi Twitter’ın web sitesi aracılığıyla geliştirdiği ilk dönemler, bu özelliğe henüz bir isim koyulmamıştı. 

Twitter hashtaglerinin (#) mucidi Chris Messina, Birdwatch’ın sosyal medya platformunda dezenformasyonu kontrol etmek için bir tür kontrol aracı olabileceğini belirtti. Paylaşılan bilgide bir eksiklik veya hata olduğu takdirde, “ek notlar” simgesine tıklandığında buradan hatalı bilginin doğrusunu veya konuyla ilgili ek bilgiler edinilebilecek. 

Son zamanlarda Twitter yanıltıcı, yanlış veya uygunsuz ifadeler içeren tweet’leri düzenleme konusunda daha katı bir tavır alıyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı tweetlerindeki yanlış içerikli bilgiler, bu konuda ciddi bir adım atılmasını mecburi hale getirmişti. Ayrıca, gerektiği takdirde “Birdwatch Notes” adında farklı bir uygulama geliştirilmesi veya twitter uygulamasının bünyesinde adımlar atılması ihtimaller dahilinde.

Birdwatch özelliği ile ilgili bilgiler henüz çok kısıtlı, yakın zamanda somut gelişmeler bekliyoruz. Tüm olası gelişmeler için takipte kalmayı unutmayın.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap