1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Titanyum Dioksit Nedir? Zararlı Mıdır?

Titanyum Dioksit Nedir? Zararlı Mıdır?

titanyum dioksit

Bu yazımızda oksijen ile tepkimeye girerek ortaya çıkan ve E171 kodu ile bilinen titanyum dioksit’in zararları nedir, faydaları nedir, ne işe yarar, nelerde vardır gibi sorulara cevap bulacağız…

Titanyum Dioksitin Faydaları Nedir ve Ne İşe Yarar

Titanyum dioksit, nanoteknolojide kullanılan üç ana maddeden birisidir. Bu maddenin kullanım alanlarının en başında nanoteknolojik boyalar gelir. Bu boyalar, birçok tıbbi ilaçta renklendirici ve koruyucu madde olarak kullanılabiliyor. Boya sanayisinin yanı dışında, ışığı yansıtma özelliği ve beyaz yapıda olması gibi sebeplerden ötürü beyazlaştırıcı ve kapatıcı olarak kullanılan bu madde, güneş kremlerinde ve gıdaların raf ömrünün uzatılmasında yaygın olarak kullanılıyor.

Titanyum Dioksitin Zararları Nelerdir?

Titanyum dioksit ve çinko oksit içeren güneş kremleri vücudumuz için zararlı mıdır tartışmaları sonrasında yapılan araştırmalar çerçevesinde, farelerin içme sularına titanyum dioksit nanoparçacıkları eklendi ve beş günlük sürenin sonunda, farelerde genetik hasar oluştuğu belirlendi.

Titanyum dioksitin sahip olduğu nanoparçacıklar, DNA üzerinde hem çift hem de tekli sarmallarda kırılmaya yol açıyor yani kromozomların yapısına zarar veriyor ve bu sayede de enflamasyona sebep oluyor. Bu madde vücut yapısına karıştığı takdirde ise asla vücut tarafından parçalanamıyor ve DNA üzerinde geri dönüşü olmayan etkilere neden oluyor. DNA’da oluşan hasarların ise kanser riski oluşturduğu zaten bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek. 

Bu madde vücut yapısına karıştığında, tekrar vücuttan atılması mümkün olmadığı için organlarda ve hücrelerde birikmeye başlar. Çok küçük bir yapıya sahip olmalarından ötürü de organlar arasında rahatlıkla geçiş yapabilirler ve bu sayede de hücrelerin mekanizmalarını rahatlıkla (olumsuz yönde) etkileyebilirler.

Hangi Ülkelerde Yasak?

Rusya, Norveç, Almanya, Amerika ve bazı diğer ülkelerde hali hazırda yasaklanmış olan bu maddeyi Fransa da geçtiğimiz yıllarda yasaklayacağını duyurmuştu ancak covid-19 dolayısıyla bu konu hakkında henüz bir açıklama yapmadılar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap