1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Testisler Hakkında Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testisler Hakkında Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testisler Hakkında Her Kadının Bilmesi Gereken 8 Tuhaf Gerçek

Testis ağrısı, testis kanseri, testis torsiyonu, günlük üretilen sperm sayısı, testis sıcaklığı gibi pek de halk arasında konuşulmayan ama önemli konuları ele aldık. Testis(taşak) nasıl büyütülür, en büyük testis kimdedir, tek testisli ünlüler kimlerdir gibi sorulara cevap arıyorsanız, baştan uyaralım biz işin bilimsel kısmı için buradayız.

Dürüst olun: Toplara tekme atılmanın gerçekten nasıl bir his olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bazı erkekler bunu doğum yapmanın acısıyla karşılaştırırken, diğerleri ise bunun daha çok profesyonel bir boksör tarafından mideye atılan bir yumruğa benzediğini söylüyor.

Asla kesin olarak bilemeyeceğiz, ancak bu diğer testis gizemlerini merak etmediğimiz anlamına gelmez. Örneğin, neden biri diğerinden daha aşağıda asılı kalıyor? Cevap almak için erkek cinselliği konusunda uzmanlaşmış bir doktorun tavsiyelerini sizler için derledik. Bu dokuz gerçek, aklınızı başınızdan alacak ya da bacaklarınızın arasında bir çift top olmadığı için sizi mutlu edecek.

1. Testisler Sperm Fabrikalarıdır

Halk arasında “taşak” denilen testisler, her saniye 1500 spermin üretiyor. Michael Reitano, bu dakikada yaklaşık 90.000 sperm eder. Saatte 5,4 milyon ve günde 130 milyon… Her erkek farklıdır ve sperm sayısı değişiklik gösterir, ancak sıradan testislerin her biri günde en az bir milyondan fazla sperm üretir.

Dr. Reitano, bir kadının yumurtasını döllemek için yalnızca bir sperm gerekir, ancak ortalama boşalma (yaklaşık yarım ila bir çay kaşığı sperm) 40 ila 130 milyon sperm içerir. Sperm boşalma yoluyla salınmazsa, vücuda geri emilir. Bu üretilen spermin salgılanmaması halk arasında testis şişmesi olarak bilinir.

2. Vücudun Geri Kalanından 5 Derece Daha Soğuklar

Spermi uygun şekilde korumak için testis sıcaklığının vücudun geri kalanından yaklaşık 5 derece daha düşük olması gerekir. Skrotum (testisleri tutan kırışık deri kesesi) yaklaşık 34.1 ℃ iken vücudun tipik sıcaklığı 37℃’dir..

Skrotumdaki kaslar, hava ısındıkça veya soğudukça testisleri vücuda yaklaştırarak veya uzaklaştırarak, testisler için sıcaklık kontrolü görevi görür. Örneğin, testisler biraz fazla soğuduğunda skrotum kasılır ve ısınmaları için onları vücuda yaklaştırır. Ve eğer soğutmak gerekirse de bu sefer testis torbası gevşeyecek ve testislerin aşağıda kalmasına izin verecektir. (tuhaf bilgi: bu durum testis kaşıntısına yol açabiliyor)

3. Bazen Sağ Testis Sol Testisten Daha Büyük Olabiliyor

Sol testis genellikle sağ testisten biraz daha aşağıda asılıdır ve bu bir sorun değildir. Dr. Reitano, “Bu, bir testisin sıcaklığının, o enerji diğer testise gönderilmeden değişmesine izin veriyor, tıpkı bitişik veya dokunaklı olsalar da yapacağı gibi,” diyor. Böylelikle vücut, diğerinin sıcaklığını etkilemeden bir testisin sıcaklığını artırabilir veya azaltabilir. 

Birinin diğerinden biraz daha büyük olması da normaldir. Bilirsiniz, tıpkı göğüsler gibi. Dr. Reitano, sağın soldan daha büyük olma eğiliminde olduğunu söylüyor.

4. Testis Ağrısı: Vurulduklarında Cehennem Gibi Acıyorlar

Pekala, gerçeklere bakalım: Testisler üreme için çok önemlidir, ancak yumurtalıkların aksine süper savunmasızlar çünkü vücudun dışına sarkıyorlar. Peki doğa onları nasıl koruyor? Dr. Reitano, testislerin ağrıya karşı çılgınca duyarlı bir ton sinire sahip olacak şekilde evrimleştiğini, çünkü bunun erkeklerin tehlike anında onları koruma olasılığını artırdığını açıklıyor.

Skrotumdaki kaslar her zaman gerçek bir tehlike olmasa bile, herhangi bir tehlike algıladıklarında testisleri vücuda yaklaştıracaktır. Dr. Reitano, eğer erkeğinizin iç uyluğunu okşarsanız, testis torbasının testisleri vücuduna yaklaştırdığını muhtemelen fark edeceğinizi söylüyor. Bu refleks duygulara da yanıt verebilir. “Bir erkek kendini tehdit altında hissederse veya korkarsa, farkında bile olmadan kaslar kasılır” diye ekliyor…

5. Skrotum, Vulvanız Kadar Cinsel Açıdan Hassastır

Testislerin aşırı derecede ağrıya açık olduğunu biliyoruz, ancak kendileri cinsel zevke sandığınız kadar duyarlı değiller. Aslında testisleri tutan skrotal kesedir, bu erojen bir bölgedir. Dr. Reitano, “Skrotum, dişilerde vulva ve labiaya karşılık geliyor” diyor ve perspektifi ele alıyor. Duyunun ne kadar benzer olduğundan %100 emin olmanın bir yolu yok, ancak “sinir dağılımının neredeyse aynı olduğunu bildiğimiz için duyuların oldukça benzer olduğunu tahmin edebiliriz” diye ekliyor. 

6. Sıkı Oturan İç Çamaşırı Bir Bedel Alır

Human Reproduction’da geçen yıl yayınlanan bir araştırma, ağırlıklı olarak boksör şortu giyen erkeklerin diğer iç çamaşırı türlerini giyen erkeklere göre ortalama %25 daha yüksek sperm konsantrasyonu ve %17 daha yüksek toplam sperm sayısı olduğunu buldu. Dr. Reitano, vücuda yaklaşarak veya uzaklaştırarak testislere sıcaklığı düzenlemek için yeterli alan sağladığı için gevşek iç çamaşırları (örneğin boksörler) tavsiye ettiğini söylüyor. Bir jakuzide çok uzun süre oturmak da benzer sperm sayısı sorunlarına neden olabilir çünkü aşırı ısı sperm kalitesini düşürür.

7. Testis Kanseri Belirtileri Geç Keşfedilir Ancak Tedavisi Kolaydır

Testis kanseri belirtileri arasında bir erkeğin sırtında, kasıklarında, karnında veya skrotumunda ağrı veya karın şişkinliği, skrotumunda ağır bir his, testis büyüklüğü, testis dönmesi, testis varisi ve testislerde bir yumru vardır. Dr. Reitano, ne yazık ki testis tümörünün genellikle geç keşfedildiğini söylüyor çünkü yakındaki başka bir organ veya kemiğe baskı yapmadan büyüyebilirler ve bu da onları nispeten ağrısız hale getirir. Skrotumun derisi o kadar gevşektir ki, bir testis tümörü kısıtlama olmaksızın büyüyebilir.

Neyse ki, testis kanseri rahatlıkla iyileştirilebilir ancak erkeklerin kendi kendini muayene etmesi çok önemlidir. (En çok 15 ile 35 yaş arasındaki erkeklerde yaygındır, sadece bilginize.) Kelimenin tam anlamıyla kendi ellerinize alarak ona yardım edebilirsiniz. New York City’deki Mount Sinai Downtown-Union Square’deki üroloji başkanı Michael A. Palese MD, daha önce Health dergisine “Testisleri baş parmak ve bir veya iki parmak arasında hafifçe döndürün ve simetrik, yuvarlak bir yapı hissedin” dedi ve ekledi “normalde böyle olmalılar”.

8. İnmemiş Testis: Bazen Vücutta Gizlenir, Ameliyat Gerekir

Erkek bebek rahimde gelişirken, testisleri tipik olarak karından skrotuma düşer. Ancak bazı durumlarda, bir veya iki testis hala karnında olacak şekilde dünyaya gelir. Mayo Clinic’e göre, bazen testisler yaşamın ilk birkaç ayında kendi kendine düşüyor, ancak dört aylık süreçte hala ortaya çıkmamışsa, muhtemelen inmemiş testis ameliyatı gerekecektir. Ancak bu ameliyat sonrasında testis torsiyonu riski bir hayli artar.

Ameliyat bu sorunu kolayca çözebilmesine rağmen, yaşamın ilerleyen dönemlerinde komplikasyon riski taşır. Dr. Reitano, inmemiş testislerle doğan erkeklerin testis kanseri geliştirme olasılığının 40 kat daha yüksek olduğunu söylüyor. Mayo Clinic’e göre, gizli testisleri olan bir bebek sahibi olmanın risk faktörleri arasında erken doğum, düşük doğum ağırlığı, ailede inmemiş testis öyküsü ve annenin hamilelik sırasında alkol veya sigara kullanımı yer alıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap