1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Tek İşi Fiziksel Aktiviteler Değil: Beyincik ve Görevleri

Tek İşi Fiziksel Aktiviteler Değil: Beyincik ve Görevleri

Tek İşi Fiziksel Aktiviteler Değil : Beyincik ve Görevleri

“Beyincik (omurilik soğanı) nedir? Neye yarar? İşlevleri nelerdir?”gibi soruların cevabını vermeden önce gelin, birlikte beynin genel olarak kaç parçada incelendiğini hatırlayalım:

  • Beyin Sapı
  • Beyincik (Omurilik Soğanı)
  • Ara Beyin (Diensefalon)
  • Serebrum
Tek İşi Fiziksel Aktiviteler Değil : Beyincik ve Görevleri

Bizim konumuz ikinci sırada bulunan beyincik. Beyincik, küçük beyin olarak da bilinir ve beynimizin altında bulunur. Beyinciğin birçok insan tarafından yıllardır bilinen görevi, hareket ve denge olaylarını kontrol etmesiydi. Ancak son dönemlerde yapılmış bir dizi araştırma, beyinciğin fazladan birçok görevinin olabileceğini gösteriyor. 

İlk araştırmalar sonucunda, beyindeki sinir hücrelerinin büyük bölümünün beyincikte bulunduğu saptandı. Bu sebeple araştırmacılar, beyindeki sinir hücrelerinin çoğunluğunun bulunduğu beyinciğin, sadece hareket etme ve denge görevleri ile sınırlı kalamayacağı düşüncesinden yola çıktılar. 

Farelerin Beyincikleri Üzerinde Yapılan Çalışma

İlk etapta beynin ön bölgesinin, beynin diğer bölgeleriyle olan bağlantısını ve önemini araştırdılar. Fareler üzerinde yapılan bu deneylerde, farelerin beyinciklerinden beynin ön bölgesine (VTA) sinir hücreleri gönderildiğini fark ettiler. 

Fare başka farelerle birlikte bir ortama konulduğunda, beyinciklerinden VTA kısmına giden bu hücrelerin aktifleştiği ve sonuç olarak farelerin birlikte geçirdikleri zamanda bir artış olduğu belirlendi. 

Farelerin Beyincikleri Üzerinde Yapılan Çalışma

Sonrasında araştırmacılar, beyincikten VTA bölgesine giden sinir hücrelerini yapay bir ışık yoluyla engellediler ve sonuç şaşırtıcıydı. Farelerin bu durumda grup olarak değil de bireysel hareket ettiklerini gözlemlediler.

Bu sonuç farelerde beyincikten VTA bölgesine gönderilen sinir hücrelerinin, sosyal davranışlara pozitif yönde bir etkisi olduğu kanıtlandı.

Beyincik (omurilik soğanı) İnsanlarda Da Benzer Bir İşleve Sahip Olabilir Mi?

Farelerde yapılan testi okuduktan hemen sonra, aklınıza ilk olarak bu sorunun gelmesi muhtemel. Beyinciğin sosyallikle olan bağlantısı araştırmacılara, beyincik ile otizm hastalığı arasında bir ilişki olabileceği olduğunu düşündürdü. 

Beyinciği hasar görmüş bireylerde otizm görülme olasılığı artıyor. Geçmişte yapılan araştırmalara göre, şizofreni ve otizm gibi mental sorunların bulunduğu hastaların beyinciklerinde işlevsel problemler mevcut. 

Beyinciklerinde hasar bulunan bireylerde denge dışında hatırlama, planlama ve yaratıcılık eksikliği gibi sorunlar da ön plana çıkıyor. Aynı zamanda bu bireyler, insanların yüz ifadelerinin ne anlama geldiğini bile anlamakta güçlük çekiyorlar. 

Tüm bu bilgiler ışığında beyinciğin işlevlerinin hareket etme ve denge sağlama ile sınırlı kalmadığı görülüyor. Gelecekte beyinciğin, yazdıklarımız dışında henüz bilmediğimiz birçok işlevinin de ortaya çıkması muhtemel görülüyor…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap