Tazmanya Kurdu Hakkında Bilgiler ve Özellikleri

Aralık 25, 2020

Tazmanya kaplanı ve tilakin (thylacine) olarak da adlandırılan Tazmanya kurdu, aslında ne bir kaplan ne de bir kurttu, bir keseli türüydü ve tazmanya canavarıyla yakından ilişkili bir canlı türüydü. Bilinen son Tazmanya kurdu 1936 yılında ölmüş olsa da, resmi kayıtlarda yer almayan bazı gözlemcilerin bu canlıya zaman zaman rastladığı bildiriliyor. Canlının neslinin devam ettiğine dair somut bir delil yer almadığı içinse nesli tükenmiş olarak kabul ediliyor.

Tazmanya kurdu neslinin devam edip etmediği hakkında bilgiler hala oldukça kısıtlı, 80 yıldan uzun bir süredir hiçbir resmi kayıtta yer almıyor olması neslinin tükendiği düşüncesini destekliyor. Canlı ile ilgili çeşitli klonlama çalışmaları da yapıldı ancak herhangi bir sonuç çıkmadı.

Tazmanya Kurdunun Boyutları

Tazmanya kurdu, dünyanın bilinen en büyük keseli etoburuydu, boyutlarına gelecek olursak, 100 ila 130 santimetre uzunluğundaydı ve kuyruk, canlının uzunluğuna 50 ila 65 santimetre gibi bir uzunluk daha ekliyordu. 15 ila 30 kilogramlık ağırlıklarıyla Tazmanya kurdu, sarımsı kürklü köpeklere benziyordu. Vücutları boyunca siyah çizgileri ve ince, kemirgenlerin kuyruğunu andıran bir kuyruğu vardı.

Nerede Yaşarlar? Günlük Alışkanlıkları

Keseli kurt olarak da bilinen Tazmanya kaplanları, Tazmanya canavarı ile doğrudan ilişkili bir türdü.

Fosil kanıtları, tazmanya kurtlarının yaklaşık 4 milyon yıl önce ortaya çıktığını gösteriyor. Avustralya Ulusal Müzesi‘ne (NMA) göre, bir zamanlar Avustralya’da oldukça yaygın olan bu hayvan, yaklaşık 2000 yıl önce Tazmanya dışındaki bölgelerde tamamen yok oldu. Bunun sebebinin, geçmişten gelen dinozorlarla ettikleri rekabetten kaynaklandığı düşünülüyor. Modern insanlar canlıyı yalnızca Tazmanya bölgesine has olarak keşfettiği için, adını da Tazmanya kurdu koymayı seçtiler.

Kötü bir görünüme sahip olsa da, Tazmanya kaplanları aslında çok çekingen ve hatta korkak canlılardı. Avustralya’da çalışmalar yürüten ekiplere göre, çoğu zaman aniden şoka girerek ölürlerdi.

Araştırmacılar, Tazmanya kaplanlarının kokuyla av bulduklarını ve çoğunlukla geceleri avlandıklarını düşünüyor. Tek başlarına veya iki kişi olarak ava çıkmayı tercih ettiler. Oldukça sessiz olan bu yaratıklar, avlarını ve yırtıcıları ürkütmek için hırıltı benzeri sesler çıkarırdı.

Ne İle Beslendiler?

Tazmanya kurtları etçil bir canlıydı ve bildirildiğine göre, kanguru, koyun ve benzeri türleri avladıkları biliniyor, ancak bu hayvanların beslenme ve yeme alışkanlıkları hakkında çok az araştırma var. Encyclopedia Britannica’ya göre bu hayvanlar ağızlarını neredeyse 90 derece açabiliyordu. Bununla birlikte, Ağustos 2011 Journal of Zoology’de yayınlanan bir araştırma, Tazmanya kaplanının zayıf çenesi nedeniyle büyük ve güçlü avları öldüremediğini belirtti. Yazarlar, hayvanın küçük keseliler ve kemirgenler gibi çeşitli türleri yiyerek beslenme ihtiyacını karşıladığını düşünüyordu.

Tazmanya Kurdu Kaç Yıl Yaşar? Yavruları

Birçok keseli tür gibi Tazmanya kurdunun da kesesi bulunuyordu. Torbalarının açıklığı arka ayaklarına bakan kısımdaydı. Bir dişi, kesesinde 2 ila 4 yavruyu taşıyabiliyordu ve yavrular büyüdükçe, kese onların barınabileceği şekilde genişliyordu.

Tazmanya kurdu yavrusu yeterli derecede büyüdüğünde ise anneleri onları yuvaya bırakır ve avlanmaya giderdi. Tazmanya kurdunun doğada 5 ila 7 yıl yaşadığı düşünülüyor.

Nesilleri Tükendi Mi? Tartışmalar

Avustralya Ulusal Müzesi’ne göre, Avrupalılar bölgeye yerleştiğinde Tazmanya’da yaklaşık 5.000 tazmanya kurdunun olduğu tahmin ediliyor. Tazmanya Parkları ve Avustralya Yaban Hayatı Servisi’ne göre, 1830’da Van Diemens Land Co., her bir öldürülen tazmanya kurdu için belli bir ödül verileceğini söyledi ve 1888’de Tazmanya Parlamentosu, tazmanya kaplanının her bir ölüsüne 1 pound ödül verdi. Son vahşi Tazmanya kaplanı 1910 ile 1920 arasında öldürüldü. Bilinen son tazmanya kurdu olan Benjamin ise 1936’da Avustralya’nın Hobart kentindeki Beaumaris Hayvanat Bahçesi’nde esaret altında öldü. Bu, Avustralya hükümetinin hayvanı koruma altına almasından sadece 2 ay sonrasıydı.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği, Tazmanya kaplanlarını “soyu tükenmiş” olarak listeliyor. Bununla birlikte, son 100 yılda yüzlerce kez tazmanya kurdu görüldüğü iddiaları ortaya çıktı. Hiçbir somut kayıt (iz, fotoğraf veya video) bulunmadığı için iddialar kabul görmüyor.

Tazmanya Kurdu Klonlama Çalışması İle İlgili

Avustralya Müzesi’ndeki bir araştırma ekibi, bir Tazmanya kurdu klonlamak için 1999’da Thylacine Klonlama Projesini başlattı. Araştırma ekibi, 100 yıldan fazla bir süredir alkol içinde muhafaza edilmiş bir dişi tazmanya kurdundan doku örnekleri aldı. DNA’yı çıkarabildiler ve 2002’de tek tek genleri kopyaladılar. Ancak 2005 yılında araştırmacılar, DNA kalitesinin üzerinde çalışılamayacak kadar zayıf olduğunu belirlediler ve proje iptal edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Yeryüzünün En Hızlısı: Çitalar

En hızlı kara hayvanları olarak bilinen çitalar (Acinonyx jubatus) ten rengi tüyleri ve benzersi…

Atmosferin Katmanları: İyonosfer Nedir?

İyonosfer, dünya atmosferinin mezosfer, termosfer ve ekzosfer boyunca uzanan ve yaklaşık 800 km’…

Yok Olan Bir Tür: Gibbon Maymunu

Güneydoğu Asya’nın tropikal yağmur ormanlarında yaşamını sürdüren, genelde ağaç dallarında meyve…

Cennet Kuşu (Paradisaeidae): Yok Olan Bir Tür

Genellikle Avustralya, Gine ve Endonezya gibi ülkelerde bulunan cennet kuşunun bilimsel ismi Par…

İnsana %98 Benzeyen Primat: Bonobo Maymunu

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bünyesindeki ekvator ormanları, gerçekten özel bir primat ve in…

En Derindeki Gizem: Mariana Çukuru Hakkında Her Şey

İzlediğiniz herhangi bir belgeselin konu başlığı Mariana Çukuru ise, bu makaleyi okuduktan sonra…

Omurgasızlar: Genel Özellikleri ve Hakkında Gerçekler

Omurgasız Hayvanlar Nedir Bir arkadaşınızdan herhangi bir hayvan ismi söylemesini isteyin. Om…

Avcı (Yengeç) Örümceğin Keseli Fareyi Yediği Anlar

Dev böcekleriyle ünlü olan Avustralya’da (başka…

Dünyada Nesli Tükenen Hayvanlar Nelerdir? Top 10 – Onlar Artık Yok!

Dünyada nesli tükenen hayvanlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, şok edici bir yazı ile karş…

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı Ve Özellikleri: Okyanusun Prensesi

Kırmızı dudaklı yarasa balığı, abartılı şekli ve parlak kırmızı dudakları ile bilinen ilginç bir…

Copy link
Powered by Social Snap