Tazmanya Canavarı: Bir Çizgi Film Karakterinden Fazlası

Eylül 9, 2020
Tazmanya Canavarı: Bir Çizgi Film Karakterinden Fazlası

Uğruna sabah 7 de uyanıp, izlemek için televizyon karşısına geçtiğiniz Looney Tunes çizgi filmlerini hatırlıyor musunuz? Buggs Bunny, Tazmanya Canavarı, Tom ve Jerry diye başlayıp uzun bir liste oluşturmak mümkün. Geri gelmeyecek güzel günler… Biz şimdilik diğerlerini bir kenara koyup tazmanya canavarını ele alacağız. Öncelikle çizgi filmde ve birçok oyundakinden çok farklı bir görünüşü olduğunu belirtelim, onları belki de hiç böyle görmediniz!

Tazmanya canavarı sadece bir Looney Tunes çizgi film karakteri değil, yalnızca Tazmanya Adası (Avustralya)’da bulunan ve çok sıra dışı bir memelidir aynı zamanda. 8-10 kg ağırlığa ve 50-60 cm uzunluğa ulaşabilen Tazmanya canavarının (şeytanı), koala ve kangurularla evrimsel bağları olduğu düşünülüyor. Peki, bu yavru köpek büyüklüğündeki canlının şöhreti nereden geliyor?

Vücutlarına oranla büyük başları ve çeneleri, sert kemikleri kırmak için gerçek bir güç. Geceleri yiyecek ararken çıkardıkları ürkütücü homurtular, bir araya geldiklerinde yerini rahatsız edici ve tüyler ürpertici çığlıklara bırakabilir. Bunlar dışında bazı tuhaf ve ürkütücü davranışları da vardır, işte bu hareketler ve anlamları;

  • Oldukça Geniş Açılan Bir Ağız: Tazmanya canavarının esnemeleri ağız yapısı sebebiyle tehdit edici görünse de, saldırganlık amacıyla değil; tam aksine korktuğunu belirtir.
  • Kötü Bir Koku: Tazmanya canavari rutin yaşamında değil de, stres altında olduğunda algılamayı pek istemeyeceğiniz bir koku üretir. 
  • Hırıltılar ve Tiz Çığlıklar: Bulduğu karkas etlerin etrafında beslenme zamanı hakimiyet kurmak için çıkardıkları sesler.
  • Şiddetli Hapşırmaları: Hayır, nezle olmuyorlar! Genelde aralarında gerçekleşecek kavgaların öncesinde blöf amaçlı yaparlar. Ciddi yaralanmalara sebep olabilecek kavgadan önce bunu yaparak, kavgadan kaçınmayı amaçlarlar.
  • Yeme Kapasiteleri: Vücut kütlelerinin neredeyse yüzde 40’ı kadar yiyeceği bir günde tüketebilirler. 

Tazmanya Canavarının Habitatı

Avustralya’ya bağlı olan Tazmanya adasında yaşarlar. Bu hayvanların yaşam alanları genelde okaliptüs ormanları, sık ormanlık alanlar, çalılıklar ve bazı tarım alanlarıdır. 

Tazmanya canavarları gün boyu taşların altında, mağaralarda ve çalılıklarda kalmayı tercih eder. Tıknaz yapıdaki vücutları ve büyük kafaları sebebiyle, yürürken biraz ilginç görünürler. Bununla birlikte Tazmanya canavari, Tazmanya’daki en iyi etobur türdür. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere oldukça fazla beslenirler. 

Tazmanya Canavarı Nelerle Beslenir?

Ne kadar yediklerinden bahsettik ancak, neleri tercih ettiklerinden bahsetmedik. Öncelikle beslenmek için gece vaktini beklediklerini belirtelim, geceleri besin aramak için uzun mesafeler kat ederler. Koku alma ve işitme duyuları çok gelişmiştir ve karanlık havada av ve leş bulmak için bu duyulardan faydalanırlar. 

Bu etçil hayvanlar daha çok leş yemeyi tercih etseler de, kuş gibi canlıları da avlarlar. Çeneleri neredeyse her türlü kemiği kırabilecek kadar güçlüdür ve avın hiçbir zerresini ziyan etmeden yerler. 

Tazmanya canavarı doğası gereği tek gezer ancak zaman zaman yüklü miktarda leş bulduklarında bir araya gelirler (İşte bu an, bahsettiğimiz hırıltı ve çığlıkların oluştuğu an). Bu leşçiler, çevrelerinde ölmüş neredeyse her şeyi yerler ve aslında bunu yaparak yaşam alanlarını temizlemiş olurlar. 

Tazmanya Canavarının Aile Hayatı

Anne tazmanya canavarı tek seferde 50 yavru doğurabilir. Pembe, küçük ve tüysüz yapıdaki yavrular dört ay kadar anne kesesinde kalır. Tek seferde 50 yavru doğuyor olsa da bunlardan ortalama 4-5 tanesi yaşamına devam edebilir. Keseden çıktıklarında ise genelde koalalar gibi, annelerinin sırtlarında gezerler ve avlanma zamanında inlerinde beklerler. 

Minik yavrular 6 aylık olduklarında sütten kesilirler ve 9 aylık olunca da bağımsız hale gelip aileden ayrılırlar. Bu süreçten sonraki ilk dönemleri atlatabilirlerse, vahşi doğada yaklaşık 7-8 yıla kadar yaşayabilirler. 

Günümüzde risk grubunda görülen Tazmanya canavarlarının nesli günden güne azalıyor, aynı zamanda bölgede, Avustralya ve ABD’den gelen STK’lar koruma ve yaşatma faaliyetleri yürütüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Step İklimi (Bozkır) Özellikleri: Bitki Örtüsü ve Dağılımı

Step İklimi, ılıman ve sıcak kuşakların denizden uzak, iç kara bölgelerinde görülür. Orta Avrupa…

Güney Kutbu vs Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu, dünyanın üst yarımküresinin en kuzeyini temsil eder ve bu yarımkürenin en soğuk böl…

XXY Kromozomlu Erkekler: Klinefelter Sendromu Nedir?

Klinefelter sendromu belirtileri geç görüldüğü için hakkında bilginin az olduğu ama çağımızın en…

Aquila (Kartal) Takımyıldızının Hikayesi ve Mitolojik Yeri

Aquila bir takımyıldızdır ve kelime Latince’de “kartal” anlamına gelir. Aquila Takımyıldızı’nın …

Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Alfabeler Hangileridir?

İnsanlar, alfabeyi keşfettikten sonra yaşanılan dönemlerle ilgili yazılı kanıtlar oluşturmuştur….

Dünyayı Değiştiren ve Değiştirmeye Devam Eden Çevreci Kadınlar

Çevremizi korumaktan daha önemli bir şey yoktur. Sonuçta başka bir gezegende henüz kolonileşemed…

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı: Onları Özel Kılan Nedir?

İnsanlığın mısır piramitlerine olan hayranlığını hepimiz biliyoruz. Yaklaşık 4.000 yıl önce yapı…

Laos Dağlarındaki Devasa Taş Kavanozlar

Laos’un dağlık bölgelerindeki yemyeşil bir ovada bulunan bazı sıra dışı cisimler var; binlerce d…

Neon Işıklar: Üretimi ve Çalışma Prensibi

Neon Işık Nedir ve Nasıl Yapılır Neon ışıklar renkli, parlak ve oldukça güzel görüntüler oluş…

Polietilen (PE) Nedir, Kullanım Alanları ve Geri Dönüşüm

Polietilen, değişken bir kristal yapıya ve belirli bir türe bağlı olarak çok çeşitli uygulamalar…

Copy link
Powered by Social Snap