1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Tanzanya’nın Gizemli Gölü: Natron

Tanzanya’nın Gizemli Gölü: Natron

natronflamingo

Tanzanya’nın kuzeyinde bulunan bu göl, ona dokunan her şeyi yakacak kadar sert bir yapıya sahiptir. Tabi içinde yaşamaya adapte olmuş bazı türleri hariç tutabiliriz. 

Natron gölü, Tanzanya’nın Arusha bölgesine 56 kilometre uzaklıkta bir tuz gölüdür. Yosun açısından zengin, kan kırmızısı bir su ve çorak bir manzara ile karakterize olan bu göl, genelde olumsuz yönleriyle bilinir, sebebi kimyasal yapısıdır. 

İlgili Makale
İskelet Gölü: Gizemi Yeni Çalışmalarla Daha Garipleşti

Tatlı su gölleri genelde okyanuslara akarken, tuz gölleri farklı bir yapıdadır. Bu göller, yağışın havzasında toplanmasına izin verir ancak başka bir yere akmasına izin vermez. Bu durum da suyun yapısında tuz ve birçok mineralin birikmesine sebep olur. En bilinen örnekleri Utah’ın büyük tuz gölü ve ülkemizdeki Tuz Gölüdür. Natron Gölü’de bunlarla aynı kategoriye girmesine rağmen bir fark onu diğerlerinden ayırıyor, aşırı alkali su yapısı. 10.5 pH seviyesini duyunca (neredeyse amonyak kadar yüksek) neden burada bu kadar az yaşam belirtisi olduğunu anlamak pek de güç sayılmaz. Mesela Tuz Gölü’nün pH’ı bu seviyenin yakınından bile geçmez. 

Natron Gölü’nün bu yapısının sebebi, hemen yukarısında alkali bakımından zengin natrokarbonatitler yayan Ol Doinyo Yengai’nin (Bir Yanardağ) bulunması. Yağmur suyu ile bu volkandan çıkan natron’un (sodyum karbonat ve sodyum bikarbonat karışımı) birleşmesi, gölün meydana gelmesinin sebebidir. 

Bazılarının Evi

Zararlı olarak nitelendirdiğimiz kimyasal bileşimine rağmen, Natron Gölü bazı türler için bir ekosistemdir. 60 dereceyi bulan sıcaklıktaki su, göle kırmızı rengini veren haloarchea ve tuz seven birçok mikroorganizmanın gelişimine fayda sağlar. İçerisinde sadece bir balık türü yaşar, çiklitgiller familyasından 6cm boyundaki alcolapia balığı. Ve yaşayan diğer canlı ise küçük mingolar. 

Bu kuşların burayı yaşam alanı olarak seçme sebebi, yırtıcıların göle girememesi. Araştırmacılar onları ancak havadan uçak ve helikopterler ile inceleyebildiler. Günümüzde dronelar da yaygınlaştığı için bu iş kolaylaştı aslında. 

İçinde flamingoların yaşayabildiğine aldanmayın, Natron Gölü kesinlikle içine düşmeyi istemeyeceğiniz bir su kütlesidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap