1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Kimse Tac Mahali Kimin Tasarladığını Bilmiyor

Kimse Tac Mahali Kimin Tasarladığını Bilmiyor

tac mahali kimin tasarladığı bilinmiyor

1632’de inşası tamamlanan ve Dünya’nın 7 harikasından biri olan Tac Mahali kimin tasarladığı şaşırtıcı bir şekilde bilinmiyor. Tac Mahal, dünyanın en tanınmış yapıtlarından birisidir. UNESCO miras alanıdır, aynı zamanda Çin Seddi ve Ürdün’deki Petra ile birlikte Dünya’nın yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak bilinir. 

Zamanının Tasarımı

Tac Mahal’in içinde bulundurduğu Hint, Fars ve İslami etkilerin bütünü onu bugün Babür mimarisinin en seçkin örneği haline getiriyor. Babürler için Tac Mahal, imparatorluğun kimliğinde anahtar rol oynamaktaydı. Babürler Fars ve Timurlu kökenleriyle gurur duymalarına karşın, Tac Mahal’in tasarımı Müslüman mirasına saygı gösterirken, kendilerini daha çok Hintlilere yakın gördüklerini gösteriyor. Yapının en öne çıkan teması ise 17. Yüzyılda Babür dini ve felsefesinde kritik rol oynayan Babür hiyerarşisidir. Şah Cihan Babür İmparatorluğunun başında olduğu sıralar, 14. Çocuğunun doğumunun ardından trajik bir şekilde ölen, eşi Mümtaz Mahal için bir türbe inşa edilmesini istedi. Şah Cihan, Tac Mahal’ın tasarımını ve yapımını şahsen takip etti, denetledi ve inşaatın her kısmında yapımına yardımcı oldu.

Peki tac mahali kim tasarladı?

Resmi Babür kayıtlarına göre Şah Cihan, Tac Mahal’ın yapımına katkıda bulunabilecek 37 tasarımcı ve mimar görevlendirdi. Baş mimar rolünü üstlenen ise Delhi’deki Kızıl Kale’yi tasarlayan Hintli Üstad Ahmad’dı. Günümüz tarihçileri, Tac Mahal’in büyük bir işbirlikle yapıldığı konusunda hemfikirler. Örneğin Türk kubbe ustası İsmail Efendi, imzası ile Tac Mahal çevresini süsleyen usta hattat Amanat Han gibi kişilikler yapımda önemli rol oynamıştır.

Bu ekiple birlikte Şah Cihan, dünyaca ünlü uzmanları bir araya getirmiş kendi proje ve çizelgelerine göre hareket etmeleri için onlara direktifler vermiştir. Hindistan, Avrupa, İran ve Osmanlı’dan 20.000’den fazla işçinin yanı sıra ağır kütlelerin kaldırılması için 1.000 civarı fil de Tac Mahal’in inşasına katkıda bulundu. Tasarımcısı tek kişi mi yoksa tüm bu ekibin ortak tasarımı mı bilinmiyor, kesin olan şu ki inşası için ortada muazzam bir takım çalışması vardı. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?