1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Sürekli Uyku Hali Neden Olur Uyuşukluğa Genel Bakış

Gün içinde anormal derecede uykulu veya yorgun hissetmek kısaca uyuşukluk olarak tanımlanabilir. Peki, bu sürekli uyku hali neden olur? Bunu hiç düşündünüz mü? Bu halsizlik ve baş ağrısı bazen öyle bir seviyeye ulaşabilir ki unutkanlık veya uygunsuz bir anda uykuya dalma gibi ek semptomlara bile yol açabilir.

Çeşitli şeyler uyuşukluğa neden olabilir. Bunlar zihinsel durumlardan ve yaşam tarzı seçimlerinden, hamilelikten ciddi tıbbi sorunlara kadar değişiklik gösterebilir.

Sürekli Uyku Hali Neden Olur?

Yaşam Tarzı Faktörleri

Bazı yaşam tarzı faktörleri, çok uzun saatler çalışmak veya gece vardiyasına geçmek gibi etmenler gün içinde gözlerde sürekli uyku halinde olmanızın sebeplerinden biri olabilir. Çoğu durumda, vücudunuz yeni programınıza (vardiya değişikliği gibi) uyum sağladıkça uyuşukluk durumu azalacaktır.

Zihinsel Sağlık

Uyuşukluk ayrıca zihinsel, duygusal veya psikolojik sağlık durumunuzun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Depresyon, yüksek düzeyde stres veya kaygı gibi, uyuşukluğu büyük ölçüde artırabilir. Can sıkıntısı, uyuşukluğun bilinen bir diğer nedenidir. Bu zihinsel rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, muhtemelen yorgun ve kayıtsız hissedeceksiniz.

Tıbbi Rahatsızlıklar

Vikipedi‘ye göre bazı tıbbi sorunlar uyuşukluğa neden olabilir. Bunlardan en yaygın olanlarından biri diyabettir. Uyuşukluğa neden olabilecek diğer rahatsızlıklar arasında kronik ağrıya neden olan, metabolizmanızı olumsuz etkileyen rahatsızlılar bulunur. Çeşitli vitamin/mineral eksiklikleri bunların sebebi olabilir.

Uyuşukluğa neden olduğu bilinen diğer tıbbi durumlar arasında bulaşıcı mononükleoz ve kronik yorgunluk sendromu gibi rahatsızlıklar da bulunur .

İlaçlar

Bazı ilaçlar, özellikle de sakinleştiriciler ve uyku hapları, uyuşukluğu olası bir yan etki olarak ortaya çıkarabilir. Bu olası etkiler genellikle ilaç kullanım talimatları kısmında ek olarak belirtilir. İlaçlarınız nedeniyle uzun süreli uyuşukluk sorunu yaşarsanız doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Doktorunuz gerekli gördüğü takdirde alternatif bir ilaç önerebilir veya kullanım dozunda değişiklik önerisinde bulunabilir.

Uyku Bozuklukları

Nedeni bilinmeyen aşırı uyku hali, bir uyku bozukluğunun belirtisi olabilir. Birçok çeşit uyku bozukluğu bulunur ve bunların her birinin kendine özgü etkileri vardır.

Uyku apnesi gibi rahatsızlıklarda, üst solunum yollarınızdaki bir tıkanıklığa, horlamaya ve gece boyunca nefes alışınızda dengesizliklere neden olur. Bu durum geceleri sık sık uyanmanıza neden olabilir.

Diğer uyku bozuklukları arasında narkolepsi ve gecikmiş uyku fazı bozukluğu gibi rahatsızlıklar da bulunur .

Sürekli Uyku Hali Tedavi Edilmeli Midir?

Sürekli uyku hali neden olur?

Uyuşukluk hali genellikle zaman içerisinde kendiliğinden geçiyor olsa da, zaman zaman günlük yaşamı olumsuz etkileyen sorunlara sebep olabilir ve tedavisi gerekli hale gelebilir.

Kendi Kendine Tedavi

Bazı uyuşukluklar, özellikle daha uzun saatler çalışmak gibi günlük aktivitelerin sonucu ortaya çıkıyorsa kolaylıkla yardım almadan ortadan kaldırmanız mümkündür. Stres ve kaygı gibi olumsuz etmenlere sebep olan durumları belirleyip, bunları çözmek kolaylıkla uyuşukluğunuzu ortadan kaldıracaktır.

Tıbbi Bakım

Randevunuz sırasında doktorunuz, semptomlar hakkında size sorular sorarak uyuşukluğunuzun nedenini belirlemeye çalışacaktır. Uyku kaliteniz hakkında ve geceleri sık uyanıp uyanmadığınıza dair sorular sorabilirler. Ek olarak:

  • uyku alışkanlıkları
  • uyku süresi
  • horlama sorunu
  • gün boyunca ne sıklıkla uyuduğunuz
  • uykulu hissetme sıklığınız

Doktorunuz sizden, geceleri ne kadar uyuduğunuzu ve gün içinde uykulu hissettiğinizde ne yaptığınızı belgeleyerek birkaç gün boyunca uyku alışkanlıklarınızın bir günlüğünü tutmanızı isteyebilir. Ayrıca gün içinde ek bir uyku uyuyup uyumadığınız ve sabahları kalktığınızda nasıl bir ruh haliyle uyandığınızı da size soracaktır.

Doktor nedenin psikolojik olduğundan şüphelenirse, bir çözüm bulmanıza yardımcı olması için sizi bir danışmana veya terapiste yönlendirebilir.

Herhangi bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan uyuşukluk ise genellikle tedavi edilebilir. Doktorunuz uyuşukluk geçene kadar ilacı farklı bir ilaçla değiştirebilir veya kullanım dozuna bir düzenleme getirebilir. İlaç kullanımını veya dozajını değiştirmeden önce kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz.

Sürekli uyku hali neden olur? sorusunun cevabını eğer belirtilerle anlayamazsanız, bazı testlerden geçmeniz gerekebilir. Bunlar:

  • kan tahlili
  • idrar testleri
  • elektroensefalogram (EEG)

“Sorumluluk Reddi: Dusge, tüm bilgilerin gerçeklere dayalı olarak doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak için her türlü çabayı göstermiştir. Ancak bu makale, lisanslı bir sağlık mesleği mensubunun bilgi ve uzmanlığının yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Burada yer alan ilaç bilgileri değişebilir ve olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Belirli bir ilaç için uyarıların veya diğer bilgilerin bulunmaması, ilaç veya ilaç kombinasyonunun tüm hastalar veya tüm spesifik kullanımlar için güvenli, etkili veya uygun olduğunu göstermez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap