Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir? Maddeler Halinde

Ocak 24, 2021
Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir? Maddeler Halinde

Günümüzde Irak’ın güneyinde Dicle ve Fırat nehirleri arasında binlerce yıl önce gelişen antik Sümerlerin insanlık tarihine katkıları nelerdir? Hiç merak ettiniz mi? Kısaca bahsetmek gerekirse, dönem şartlarına göre Silikon Vadisi’nin antik eşdeğeri olan bir medeniyet inşa ettiler. Merhum tarihçi Samuel Noah Kramer’in yazdığı gibi, “Sümer halkı teknolojik icatlar konusunda alışılmadık bir yeteneğe sahipti.”

Yunanlıların daha sonra Mezopotamya olarak adlandırdığı ve bizimde aynı isimle tanımladığımız bölgede, Sümerler yeni teknolojiler icat ettiler ve mevcut teknolojilerin geniş çaplı olarak kullanılmasını sağladılar. Bu süreçte, insanların yiyecek yetiştirme, konut inşa etme, iletişim kurma, bilgi edinme ve zamanı takip etme gibi becerilerine ciddi katkılarda bulundular.

Philadelphia’daki Penn Müzesi’ndeki Babylonian bölümünün yardımcı küratörü ve koruyucusu Philip Jones’a göre, Sümerlerin yaratıcılığı bir ölçüde topraklarının doğal kaynaklardan yoksun olmasından kaynaklanıyordu.

Tezini de, “Çok az ağaçları vardı, neredeyse hiç taş veya metal yoktu” diye açıklıyor. Bu onları antik doğanın plastiği olan “kil” gibi malzemeleri ustaca kullanmaya zorladı. Tuğlalardan çanak çömleklere, yazı yazmak için tabletlere kadar her şeyi yapmak için kil kullandılar.

Sümerlerin yenilikleri yavaş yavaş yayıldı ve zamanla bugün içinde yaşadığımız modern, teknolojik olarak gelişmiş dünyanın gelişmesine yol açtı. Peki, Sümerlerin insanlık tarihine katkıları nelerdir? İşte maddeler halinde cevabı:

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Yaptığı Katkılar

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Seri Üretim Çömlekçilik

Antik insan topluluklarının hepsi çömlekleri elleriyle yaptılar. Ancak Sümerler, dönen çarkı geliştiren ilk kişilerdi; bu, onların seri üretim yapmasını sağlayan bir buluş olarak dikkat çekiyordu.

Yazı

Konuyla ilgili kanıtlar yüzde 100 olmasa da, yazıyı ilk geliştiren ve kullananların Sümerler olduğu düşünülüyor. Onlar geliştirmiş olsa da olmasa da, MÖ 2800 yılına kadar yazılı iletişimi kullandıkları açıktır. Ancak yazıyı büyük bir edebi eser yazmak ya da tarihlerini kaydetmek için değil, yaptıkları ve sattıkları malları takip etmek amaçlı kullandılar.

Yazarlar, sembolleri, tabletler oluşturmak üzere kuruyan ıslak kile çizmek için keskinleştirilmiş sert çubuk benzeri malzemeler kullandılar. Yazı sistemi çivi yazısı olarak bilinmeye başladı ve sonraki medeniyetler tarafından da örnek alınan bu sistem, 2.000 yıl boyunca Ortadoğu’da birçok medeniyet tarafından kullanıldı.

Hidrolik Mühendislik

Sümerler toplamacılık faaliyetlerinin üstesinden gelebilmek için suyu kullandılar. Nehirdeki su akışını düzenlemek için kapıları açılıp kapatılabilen sazlıklardan, palmiye gövdelerinden ve çamurdan inşa edilmiş barajlarla karmaşık kanal sistemleri tasarladılar.

Savaş Arabası 

Richard W. Bulliet’in The Wheel: Inventions and Reinventions kitabına göre Sümerler tekerlekli araçları ilk icat edenler değildi, ancak muhtemelen bir sürücünün ve hayvanın çekişini sağladığı ilk iki tekerlekli arabayı geliştirdilerSümerlerin MÖ 3000’lerde ulaşım için bu tür arabalara sahip olduklarına dair bazı kanıtlar mevcut, ancak bunlar, engebeli arazinin tekerlekli seyahatleri zorlaştıracağı için, kırsalda dolaşmak için bir araçtan ziyade muhtemelen törenler veya ordu tarafından kullanıldığını düşündürüyordu.

Pulluk

Sümerler, çiftçilikte hayati bir teknoloji olan pulluğu icat ettiler. Hatta çiftçilere çeşitli pulluk türlerinin nasıl kullanılacağına dair ayrıntılı talimatlar veren bir kılavuz bile hazırladılar. Modern çiftçiliğin adımlarını ilk kez o dönemlerde attılar desek yeridir.

Tekstil Fabrikaları

Sümerlerin İnsanlık Tarihine Katkıları Nelerdir

Ortadoğu’daki diğer kültürler yünü toplayıp giyim için kumaş dokumada kullanırken, bunu endüstriyel ölçekte ilk yapan Sümerler oldu.

Sümerlerin asıl yeniliği, tapınaklarını devasa fabrikalara dönüştürmekti. Sümerlerin akraba çizgilerini aşan ve modern imalat şirketlerinin öncülleri olan, tekstil ürünleri yapmak için daha büyük çalışma organizasyonları oluşturan ilk kişiler olduğunu da buradan anlayabiliyoruz.

Seri Üretim Tuğla

Sümerler, evler ve tapınaklar inşa etmek için taş ve kereste eksikliğini gidermek amacıyla kilden tuğla yapmak için kalıplar ürettiler. Kili yapı malzemesi olarak ilk kullananlar olmasalar da bu malzemeyi çok efektik kullanma yöntemleri geliştirdiler. Binaları taş binalar kadar dayanıklı olmasa da, kısa sürede çok fazla bina inşa edip devasa büyüklükte şehirler oluşturdular.

Metalurji

Copper Development Association’a göre, Sümerler, mızrak uçlarından keskilere ve usturalara kadar yararlı öğeler yapmak için bakırı kullanan ilk insanlardan biriydi. Aslan başlı kartal gibi fantastik hayvanları tasvir eden dramatik paneller de dahil olmak üzere bakırla sanat yaptılar. Sümer metalurjistleri sazlıklarla ısıtılan fırınları kullandılar ve el ve ayaklarıyla çalıştırabildikleri bir körükle sıcaklığı kontrol ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Evde Kedi Beslemek İçin Geçerli 7 Sebep!

Evde kedi beslemek için geçerli sebepler mi arıyorsunuz? Evde kedi beslemenin insan sağlığına fa…

Jolly Roger: Kafatası ve Kemiklerin Ötesinde

Jolly Roger, ülkemizde “korsan bayrağı” olarak tanıdığımız flamalara verilen isimdir. 17. yüzyıl…

Klima Çalışma Prensibi: Basit Ama Etkili

Sıcacık yaz günlerini kışa çeviriyorlar ama pek azımız arkasındaki bilimi sorguluyor. Bu makalem…

Kafein Nedir? Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Kafein, uyku ve anksiyete üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı sıklıkla adından söz ettirir. B…

Omurgalıların Genel Özellikleri

Omurgalı hayvanların tümü, vücutlarının ortasından geçen bir omurgayla simetrik hale gelen bir v…

Norveç Tohum Bankası: Dünyayı Yedekleyen Proje

Çoğunuz “Dünyayı Nasıl Yedekleyebiliriz ki?” gibi bir yaklaşımda bulunmuş olabilir ancak tohum b…

Antrasit Kömür: Nerelerde Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir

Antrasit Kömür Nedir Gezegenimizin en eski jeolojik oluşumlarından çıkarılan antrasit kömür m…

Erkeklerin Sakalları Darbeleri Engellemek İçin Mi Evrildi?

Sakal, erkekliğin simgesidir desek yanlış olmaz. Dolgun, gösterişli sakalların birçoğu görülmeye…

Nasıl Yani! Diyeceğinize Emin Olduğumuz 6 Komplo Teorisi

Aya inişin gerçek mi yoksa sahte mi olduğu veya benzer şekilde 11 Eylül saldırılarının da bir ku…

Kuşakların İsimleri ve Genel Özellikleri: Baby Boomer, X, Y ve Z

Kuşaklar, bireylerin doğduğu zamanda yaşanan genellemeleri ele alarak onları sınıflandırmanın po…

Copy link
Powered by Social Snap