Su Sümbülü: İstilacı Bir Bitki ve Biyoyakıt

Ekim 18, 2020

Su sümbülü, parlak yeşil yaprakların arka planına yerleştirilmiş güzel pembe veya lavanta çiçekleriyle beğenilen yüzen bir bitkidir. Ne yazık ki su sümbülü yetiştirmek yüksek tecrübe gerektiren bir konudur çünkü bu tür genellikle agresif bir şekilde büyür ve çok istilacı olabilir. Bitki bazı bölgelerde insanlar için büyük sorunlara neden olur. Bununla birlikte, su sümbülünün bazı faydalı kullanımları da vardır. Bunlardan biri biyoyakıt olarak hareket etme kabiliyetidir. Tek başına veya hayvan gübresi ile birlikte fermente edildiğinde, yemek pişirme ve diğer işler için de kullanılabilecek bir gaz üretir.

Yabani Su Sümbülü Dağılımı

Su sümbülünün bilimsel adı Eichhornia crassipes’tir. Monokot çiçekli bitkiler grubuna aittir. Monokotların tohumlarında yalnızca bir kotiledon veya embriyonik yaprak bulunur. 

Bitki Güney Amerika’ya özgüdür. Göller, göletler, kanallar, nehirler, bataklıklar ve hendekler dahil olmak üzere tatlı su kütlelerinde yetişir. Su sümbülü en çok yavaş hareket eden sularda bulunur. Bitki, çoğu ülkede az miktarlarda görülebilse de genel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğu kesimindeki vahşi doğada yaşar. Dünyanın diğer bölgelerinde de bulundu, ancak oralarda kalıcı olarak yerleşik hale gelemedi. Dünya’nın bazı bölgelerinde su sümbülü akvaryumlarda süs bitkisisi olarak da satılmaktadır.

Su sümbülü, ciddi bir sorun olabilen güzel bir bitkidir.

Bitkinin Özellikleri

Su sümbülü, pickerelweed familyası olarak da bilinen Pontederiaceae familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Bitki ılıman iklimlerde yıllık olarak büyüyebilir. Pickerelweed, Kuzey Amerika’ya özgü ve mavi ila mor çiçekleri olan bir su bitkisidir. Su bahçeleri için ekili bir form satılır ve su sümbülü ile ilgilenen biri için bir alternatif olabilir.

Yapraklar ve Kökler

Su sümbülünün kalın ve parlak yaprakları, su yüzeyinde yüzen veya üzerinde uzanan bir rozet oluşturur. Yapraklar geniştir ve oval veya yuvarlaktır. Genellikle sivri uçları vardır. Yapraklar gibi yaprak sapı (yaprak sapı) kalındır. İçerdiği yaprak sapı ve nodül süngerimsi bir dokuya sahiptir. Bir nodülün içi aşağıdaki fotoğrafta gösterilmektedir. Bitkinin kökleri lifli veya tüylüdür ve mor-siyah renktedir. Genellikle suda serbestçe asılırlar.

Çiçekler

Güzel çiçekler, on iki inç uzunluğunda ve on beş kadar çiçek içerebilen bir başakta doğar. Çivinin sapı, çivinin kendisinden daha uzun olabilir. Her çiçeğin altı yaprağı vardır ve pembe ila lavanta rengindedir. Teknik olarak yapraklar tepedir. Birbirlerine benzemelerine rağmen üçü gerçek taç yaprakları, diğer üçü ise çanak yaprakları. En üstteki tepal, sarı veya turuncu bir ortası olan mavi veya mor bir sıçrama ile dekore edilmiştir.

Çiçek, üç uzun ve üç kısa organ (erkek yapıları) ve kavisli bir stile (dişi yapının bir parçası) bağlı bir küresel damgalama içerir. Stigma, birbirine sıkıca bastırılmış veya ayrı olan üç lobdan oluşur. Çiçek, böcekler tarafından tozlanır.

Üreme

Bitki hızla çoğalır ve bu da istilasına katkıda bulunur. Meyve, birçok tohum içeren bir kapsüldür. Bunlar yıllarca yaşayabilir. Bitki ayrıca vejetatif olarak yayılır. Su sümbülü, yana doğru uzanan ve yeni sürgünler üreten dışkılar (yatay saplar) üretir.

Su sümbülü bitkileriyle dolu bir bataklık.

Su Sümbülü Büyümesinin Zararlı Etkileri

Su sümbülü uygun bir ortamda hızla ve yaygın bir şekilde yayılır. Suyun yüzeyindeki bitki materyali matı bazen altı fit kadar derindir. Tesis birden fazla sorun yaratabilir.

  • Su sümbülü, diğer su bitkilerinin ihtiyaç duyduğu alanı doldurur ve büyümelerini engeller.
  • Bitkinin oluşturduğu keçe, diğer bitkilerin ihtiyaç duyduğu besinleri emer.
  • Ayrıca sudaki alglerin ve diğer fotosentetik organizmaların yiyecek yapmak için ihtiyaç duydukları ışığı da engeller.
  • Bitki, suya oksijen girişini azalttığı ve bazılarının yediği yosun sayısını azalttığı için sudaki hayvanlara zarar verebilir.
  • Bitki örtülerinden açığa çıkan ölü madde, su içinde pH değişikliği gibi sorunlara neden olabilir çünkü mantar ve bakteriler malzemenin çürümesine neden olur.

Su sümbülü insanları da etkiler. Büyük büyümeler tekne yolculuğuna, balık tutmaya ve yüzmeye engel olur. Ayrıca drenaj ve sulama kanallarını da tıkayabilirler. Ayrıca bitkilerin yapraklarında toplanan su, hastalık yayabilen sivrisinekler için ideal bir yaşam alanıdır.

Türler, sıcak iklimlerde büyük bir sorun olabilir. Daha soğuk olanlarda, sıcaklık bitkinin hayatta kalması için yeterince sıcak olabilir, ancak hızlı yayılamayacak kadar soğuk olabilir ve bu da onu kontrol etmeyi biraz kolaylaştırır.

Bitkinin Kullanım Alanları

Bitkinin büyük sorunlara neden olabileceğine şüphe yok. Bununla birlikte, bazı kullanımları da vardır. Bazı çiftlik hayvanları, özellikle kendileri için daha lezzetli hale getirmek için uygun şekilde hazırlanmışsa su sümbülü yerler. Bitki, içerdiği besinler sayesinde iyi bir kompost yapabilir. Çok ilginç bir gelişmede, araştırmacılar bunun biyoyakıt olarak kullanılabileceğini keşfettiler. Ayrıca sapları kurutulabilir ve dokumada kullanılabilir.

Su sümbülünün destekçileri, güzelliğine, hayvancılık için yenilebilirliğine, kompostta ve zanaat malzemesi olarak kullanımına dikkat çekiyor. Kötüleyenler, istilacılığından ve su yollarını tıkama ve insan faaliyetlerine ve sağlığa müdahale etme yeteneğinden bahsetmektedir. Bazı yerlerde, bitkinin dünyanın belirli yerlerinde neden olabileceği sorunların ciddiyetini insanların takdir etmesi zor olabilir.

Kenya’da Victoria Gölü Çevresindeki Sorunlar

Su sümbülu, Kenya’da Victoria Gölü çevresinde (ve gölün yakınındaki diğer bazı bölgelerde) özel bir sorundur. Birçok insan geçim kaynağı gölden elde edilen balıklara güveniyor. Hayvanlar toplanır ve yiyecek olarak satılır. Şu anda balık yollarını tıkayan bitkiler tarafından geniş bir su alanı bloke edilmektedir. Bitkiler yayıldıkça, teknelerin balık bulma ve bitki örtülerinin arasından geçme yetenekleri azalmaktadır.

Victoria Gölü’ndeki balıkları satmaya bel bağlayan kadınların, satışları azaltan balıkların yanı sıra başka sorunları da var. İlginç bir şekilde, bu sorunlara su sümbülü neden olmuyor ve aslında teknoloji ile kombinasyon halinde bitki tarafından yardımcı olunabilir.

Kadınlar balıkçıların yakaladığı balığı içiyor. Bunu yapmak için yeterince odun toplamak için uzun mesafeler yürümek zorundalar. Daha da büyük bir sorun, balığı pişirmek ve korumak için kullanılan dumana tekrar tekrar maruz kalmanın, özellikle akciğerleri açısından kadınların sağlığını etkilemesidir. Odun yakmaktan çıkan duman akciğerler için tahriş edici olabilir ve nefes almayı zorlaştırabilir.

Odun ve odun kömürünün yanmasından kaynaklanan hava kirliliği, özellikle iç mekanda gerçekleştiğinde, yakın çevre için başka bir şekilde bir sorundur. Duman, polisiklik aromatik hidrokarbonlar veya PAH’lar olarak adlandırılan kimyasallar içerir. Bazı PAH’lar kansere neden olabilir.

Biyogaz ve Su Sümbülü

Bilim adamları, su sümbülünün bir biyolojik ayrıştırıcıda fermente edildiğinde büyük bir enerji kaynağı olabileceğini keşfettiler. Kendi başına bile, bir ailenin ihtiyaçlarını alev üretebilecek bir gaz biçiminde karşılayacak kadar enerji sağlayabilir. Bitki tavuk gübresi veya inek gübresi ile karıştırıldığında, sonuçlar daha da iyidir.

2018’de Victoria Gölü kıyısındaki Dunga köyü iki biyogaz çürütücü aldı. Cihazlar, yemek pişirmek, suyu saflaştırmak ve civcivleri kuluçkaya yatırmak için kullanılabilecek bir gaz üretmek için su sümbülü ve inek gübresi karışımı kullanır. Çürütücüye yerleştirilen malzeme, ihtiyaç duyulduğu yere borulanan gazı üretmek için yirmi ila otuz günlük bir fermantasyon süresi gerektirir. Bitki ve gübre karışımının temiz yanan olduğu ve duman üretmediği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Doğa

Dünya’nın En Büyük Deltası Yavaşça Suyun Derinliklerine Gömülüyor

Deniz seviyesinin dengesiz bir şekilde yükselmesi, Güney Asya’daki toplulukları olumsuz etkiliyo…

Chester Hayvanat Bahçesindeki Yeni Doğan Tırtılların Yolculuğu

İngiltere’de bulunan Chester Hayvanat Bahçesi’nde geçtiğimiz aylarda 150 adet Large Heath (büyük…

Balon (Kirpi) Balığı Hakkında Gerçekler: Zehri, Dişleri Ve Özellikleri

Kirpi balığını düşündüğümüzde, çoğumuz her tarafı tüy ve dikenlerle çevrilmiş; balon benzeri bir…

Buz Devri Hayvanlarına Bilimin Gözünden Bakıyoruz

Buz Devri Hayvanları ve İsimleri Nelerdir? Buz Devri hayvanları, filmin serisinden tanıd…

Gelgit Enerjisi Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

Gelgit enerjisi, gelgitlerden elde edilen enerjiyi elektrik gibi faydalı güç biçimlerine dönüştü…

Herkül Böceği Hakkında İlginç Gerçekler

Herkül böceği (dynastes neptunus) büyük ve etkileyici bir böcektir, erkeğinin kıskaç görevi göre…

Melez Hayvanlar: İşte 10 Farklı Gerçek Melez Hayvan

Melez hayvanlar doğada nadiren görülmesine rağmen, farklı ancak yakından ilişkili olan bazı türl…

Sürüngenlerin Genel Özellikleri Ve Alt Sınıfları

Sürüngenler, omurgalıların büyük bir kısmını kapsar ve çoğunluğu yumurtlayarak çoğalırlar. Kaplu…

Fiyatıyla Cep Yakan Trüf Mantarı Ve Yetiştiriciliği

Yer mantarı olarak da bilinen trüf mantarı, teknik olarak bir mantar olsa da bu zor mantarların …

Yıllar Önce Nesli Tükendi Sanılan Yıldızlı Gece Kurbağası Bulundu

Yıldızlı Gece Kurbağalarının nesli, bilime göre bundan otuz yıl kadar önce tükenmişti. Yani aslı…

Copy link
Powered by Social Snap