Su Nedir? Suyun Şaşırtıcı Ve Dikkat Çekici Özellikleri

Ekim 14, 2020

Su, bu gezegende sahip olduğumuz en değerli doğal kaynaktır. Su ve özellikleri günlük hayatımızın her alanında büyük rol oynayan önemli bir unsurdur. Örneğin su içmek, banyo yapmak, yemek pişirmek, temizlik yapmak ve enerji üretmek için kullanılan bir moleküldür (sayamadığımız birçok alan daha mevcut). Su olmadan, bildiğimiz haliyle hayat var olmayacaktı. Peki, suyu bu denli kullanışlı, gerekli ve benzersiz kılan nedir? Suyun genel fiziksel, biyolojik ve kimyasal özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.

Dünyadaki Su Miktarı

Yeryüzündeki tüm termal suyun yaklaşık % 0,001’i atmosferde buhar olarak bulunur, yaklaşık % 1,762’si buzullar ve kalıcı kar (permafrost) olarak donmuş halde bulunur ve yaklaşık % 98,237’si ise fiziksel olarak sıvı formdadır. Su aynı zamanda dünyanın hemen hemen her köşesinde bulunuyor. Nehirlerimizde, göllerimizde, okyanuslarımızda ve ayaklarımızın altında yeraltı suyu olarak depolanır. Ayrıca günümüzde yaşayan her biyolojik organizmada, yediğimiz yiyeceklerde ve soluduğumuz havada su bulunur. Aşağıdaki suyun fiziksel özellikleri ve miktarı tablosu, yeryüzündeki suların ve hacimlerini maddeler halinde özetlemektedir:

Su KaynağıSu Hacmi (Kilometreküp)Tatlı Su YüzdesiToplam Su Yüzdesi
Okyanuslar, denizler, koylar1,338,000,00096.5
Buzullar ve kar kütleleri24,064,00068.61.74
Yeraltı Suyu23,400,0001.7
Tazelik10,530,00030.10.76
Tuzlu Su12,870,0000.93
Topraktaki Nem (Su)16,5000.050.001
Kalıcı Buzlar (Permafrostlar)300,0000.860.022
Göller176,4000.013
Atmosfer12,9000.040.001
Bataklık11,4700.030.0008
Nehirler2,1200.0060.0002

Biyolojik Su
1,1200.0030.0001

Suyun Fiziksel Özellikleri Nelerdir: Her Fiziksel Halde Bulunabilir

Su, Dünya’da aynı anda her üç fiziksel durumda bulunan nadir maddelerden biridir. Suyun yüksek buharlaşma ısısı (moleküller arasındaki hidrojen bağı nedeniyle) onu değişen hallere, özellikle de buharlaşmaya karşı çok dirençli hale getirir. Bu özellik aynı zamanda suyun Dünya’daki en yaygın koşullarda bile sıvı halde kalmasına yardımcı olur.

Suyun Kimyasal Özellikleri Nelerdir: Su Polar Bir Moleküldür

Suyun bileşimindeki atomlardan dolayı, tetrahedron (dört yüzeyli) yapıya sahip olan polar bir moleküldür. Suyun polaritesi, oksijen ve hidrojen atomları arasında kovalent olarak paylaşılan elektron bulutunun eşit olmayan dağılımından kaynaklanır. Molekülün elektron bakımından en yoğun kısmı, oksijen atomunun bulunduğu yerdir.

Suyun polaritesi, moleküller arası hidrojen bağının oluşmasına izin veren anahtardır. Bu kimyasal özelliği nedeniyle, moleküller birbirlerine çekilir ve çok yakın olduklarında bir hidrojen bağı oluşturur. Nispeten zayıf hidrojen bağları, suya sahip olduğu benzersiz ve şaşırtıcı özellikleri verir.

Su, katı hale gelirken genleşir ve yoğunluğu azalır.

Su Evrensel Çözücüdür

Su, insanoğlunun bildiği ve hatta bilmediği birçok maddeyi çözebilir. Kutupsal yapısı, suya birçok şeyi kolayca çözme yeteneği kazandırır. Bu son derece önemlidir çünkü vücudumuzun yaşamsal aktivitelerini sürdürebilmesi için ihtiyaç duyduğu minerallerin çoğu suda doğal olarak çözünmüş halde bulunur. Su, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin vücuda girebildiği en önemli maddedir.

Saf suyun pH’ı 7’dir (ayrıca en içilebilir sudur). Bu, hidrojen (H +) ve hidroksil (OH-) iyonlarının miktarının tam olarak dengeli olarak bulunduğu anlamına gelir. Bu, birçok güçlü asit (pH <7) ve bazlar (pH> 7) için nötrleştirilmiş saf suyu ideal hale getirir. Nötr (veya çoğu durumda neredeyse nötr) bir pH’a sahip olması, yumuşak suyun diğer maddeleri çözme kabiliyetini artırır.

Su Donduğunda Genişler

Su donduğunda genişlemeseydi dünya nasıl olurdu? Aslında, bu olmasaydı dünyanın var olacağı bile şüpheli olurdu. Su, donarken hacmi artan nadir malzemelerden biri olduğu için benzersizdir. Su, katı forma geçerken hacim olarak % 9’a kadar genişler ve sıvı forma göre daha düşük bir yoğunluğu olur. Bu, buzun su üzerinde yüzebilmesinin sebebi olarak bilinir. Bu basit gerçeğin tek başına önemli çıkarımları vardır.

Buzun sıvı formdaki sudan daha az yoğun olduğu gerçeği, bir gölün tepesi donduğunda, suyun geri kalanının donmasını önleyebileceği anlamına gelir. Bu buz kalkanı, yaşamın ve birçok kimyasal reaksiyonun kış mevsimi boyunca devam etmesine izin verir.

Adezyon ve Kohezyon

Suyun bir diğer şaşırtıcı özelliği de yüksek yüzey gerilimidir. Aslında suyun kohezyonu, bilinen sıvılar arasında en güçlüsüdür. Yüzey gerilimi veya hidrojen bağından kaynaklanan tek tek su molekülleri arasındaki doğal çekim, gezegenimizde yaşamın var olması için anahtar bir özelliktir. Bazı böceklerin su üzerinde yürümesine olanak sağlamanın yanı sıra suyun kohezyon özelliği, yerçekimine meydan okumasına izin verir. Nasıl? Yüzey gerilimi, suyun dar borulardan veya hatta topraktaki boşluklardan geçmesini sağlayacak kadar güçlüdür.

Yeraltı sularında kılcal hareketlerin oluşmasını sağlayan şey suyun bu özelliğidir. Bazı topraklardaki boşluklar birbirine çok yakın olduğundan, küçük taneli topraklarda su doğal olarak daha yüksek seviyelere çıkabilir. Kılcal etki aynı zamanda bitkilerin su içmesini sağlayan yöntemdir.

İlgili: Yüzey Gerilimi ve Kılcallık

Suyun Öz Isısı Çok Yüksektir

Suyun sıcaklıktaki değişikliklere karşı güçlü bir direnme gücü olduğunu biliyor muydunuz? Su, sıcaklığın değiştiği süreçte büyük miktarlarda ısı enerjisini absorbe etme veya salma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Suyun özgül ısısı 4.186 joule/gram C°’dir ve bu, günlük hayatımızda kullandığımız birçok maddeden çok daha yüksektir. Bu özellik suyu enerji santrallerini soğutmak, vücudumuzdaki homeostazı sürdürmek ve dünyayı mevsimsel sıcaklık değişikliklerinden korumak için ideal madde haline getirir.

Suyun Özellikleriyle İlgili

Suyun nasıl bu kadar benzersiz özelliğe sahip olduğunu düşünmek gerçekten inanılmaz. Yaşamın özelliklerini düşündüğümüzde, suyun bizim için önemini daha iyi anlıyoruz şüphesiz. Bu eşsiz iksirin temel özelliklerinden sadece biri yok olsaydı, en basit tabirle hayat sona ererdi. Su, sahip olduğu tüm bu özellikleriyle dünyamızda var olan en önemli maddedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Ekonomik Coğrafya Nedir?

Ekonomik coğrafya, iki geniş alan olan coğrafya ve ekonominin içinde yer alan bir alt daldır. Bu…

Dünyanın Mükemmel Bir Yaşam Alanı Olmasının 5 Nedeni

Dünya’nın yaşam için bu kadar misafirperver olması aslında çok da şaşırtıcı değil. Tabi unutmama…

Dünya Neden Evimiz? İşte Bunun 4 Nedeni

Milyonlarca galaksi varken, neden samanyolu galaksisinin batı sarmal kolunda bulunan Güneş adını…

Zombi Nedir Sorusuna Derin Bakış: Ölüleri Diriltebilir Miyiz?

Hayatta, ölümden ve ölümün daimi olmasından daha garanti olan çok az şey var. Ancak bu, “ölüm ge…

Bu Kiliseler Dekorasyon Olarak İnsan Kemiği Kullanıyor!

Dünyanın en ürkütücü yerlerini keşfetmek ister misiniz? Anlatacağımız 5 kilise, bazılarınızın ge…

En İyi Fantastik Diziler – Fantastik Mini Dizi Serileri

En İyi Fantastik Dizi Serileri – Netflix – Amazon Prime – HBO Fantastik hikayeleri severler i…

İntiharıyla Meşhur: Golden Gate Köprüsü İnşa Süreci Hakkında Bilgiler

İntiharlarıyla meşhur olan Golden Gate Köprüsü (dünyanın en çok intihar edilen yerlerinden biri)…

İddiaya Göre New Mexico’da Gizli Bir Uzay Üssü Var!

Sizlere bir kasabanın ne kadar ilginç olabileceğinden bahsedeceğiz. Küçük bir yerleşim yeri olan…

Andamanese Kabilesi: İlk Kızıl Derililere Bakış

Hindistan’da bulunan Andaman Adaları, Andamanese Kabilesi dahil olmak üzere ülkenin ve dünyanın …

Azalan Verimler Kanunu: Nedir, Kim Buldu ve Ne Anlama Geliyor

Azalan verimler kanunu, bir miktar optimal kapasite düzeyine ulaşıldıktan sonra, ek bir üretim f…

Copy link
Powered by Social Snap