1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Stoacılık: Kısaca Tanımı ve Felsefesi

Stoacılık: Kısaca Tanımı ve Felsefesi

Stoacılık Ne Demektir Kısaca Tanımı Ve Felsefesi

Stoacılık (Stoisizm), MÖ 3. yüzyılın başlarında Atina’da Zeno of Citium tarafından kurulan bir felsefe okuludur. Çoğunlukla kendi mantık sistemi ve doğal dünya hakkındaki görüşleri tarafından şekillendirilen bir kişisel etik felsefesi üzerine çalışır. Stoacılık, MS 3. yüzyıla kadar Roma ve Yunan dünyasında gelişti ve akımın destekçileri arasında İmparator Marcus Aurelius da vardı. MS 4. yüzyılda Hıristiyanlığın devletin dini olmasının ardından ciddi bir düşüşe geçti. O zamandan bu yana, özellikle Rönesans’ta (Neostoisizm) ve çağdaş dönemde (yeni-modern Stoacılık) stoacılık alanında bazı canlanmalar oldu.

Stoacılık Felsefesi Nedir?

Stoacılık, öğretilere ve bilgilere göre, sosyal bir varlık olan insanlar için mutluluğa giden yol, kişinin kendisini zevk ya da acı korkusu tarafından kontrol edilmesine izin vermeyerek, içinde bulunduğu anı kontrol etmesi demektir. Kişinin, dünyadaki sahip olduğu rolün gerekliliklerini yerine getirmesi ve insanlara adil şekilde davranması da felsefenin kilit noktalarından biri olarak kabul edilir.

Stoacılara göre, insanlık için erdem bilinci tek iyiliktir ve tüm dışsal şeyler (sağlık, zenginlik ve kişisel zevkler gibi) kendi başlarına bir şey ifade etmezler. Stoacılara göre bu dışsal şeyler, ancak erdemli insanlar için bir öneme sahiptir. Örneğin, bir uyuşturucu bağımlısına yardım etmeye çalıştığınızı ve bağımlının buna olumsuz karşılık verdiğini, tedavi görmek istemediğini varsayalım. Bu durumda, kişinin çabasını ve dikkatini, anlayış ve sabır gibi yapıcı erdemlere yöneltmek, söz konusu kişinin yaşadığı sorunu aşabilmek için en akıllıca yol olacaktır. Bu yolla stoacılık, yıkıcı duyguların üstesinden gelmenin bir yolu olarak özdenetim ve metanet düşüncesini geliştirmeyi öğretir. Stoacılık felsefesi, açık ve tarafsız bir düşünür olmanın öfke ve kıskançlık gibi olumsuz duygulardan kurtulmasını sağladığını savunur.

İlgili Makale
Piraha Kabilesi: Dünyanın En Mutlu İnsanları

Stoacılık ile ilgili kitaplar yazan ve stoacı bir filozof olan Cleanthes, olumsuz düşüncelerin esiri olan insanların “bir at arabasına bağlanmış köpek gibi, arabayı takip etmeye mecbut” olduğuna dair bir söylemde bulunmuştu. Bunun tam tersine erdemli bir Stoacı, garip bir şekilde her durumda mutlu hisseder. Hastayken mutludur, tehlike altındayken mutludur, sürgündeyken mutludur ve hatta öleceğini anladığı an bile mutludur. Bunu nasıl yaptıklarına dair ciddi bir merak duygusuna kapılmış olmanız muhtemel. Söylediklerine göre, birçoğu kontrol dışı imiş.

Kontrolümüz Dahilindeki Ve Kontrolümüz Dışındaki Şeyler

Stoacılık

Stoacılığa dair en önemli kavramlardan biri de, kişinin kontrolü dahilinde olan ve kontrolü dahilinde olmayan şeylerdir. Yani, bize bağlı olan bazı şeyler vardır (bunlar temel yargılarımız ve eylemlerimiz), ancak bazı şeyler de bizim kontrolümüz dışında gerçekleşir (büyük tarihsel olaylar, yaşlanma, hastalanma gibi doğal olaylar).

Stoacılık temsilcilerine göre mutluluğun hayatımızdaki yeri çok büyüktür ve mutluluğa giden yollardan biri de, değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz şeyleri ayırt edip bunu kabul etmektir. Kontrol edemediğimiz şeyler için, kazanılamaz bir savaşa girmenin faydasız olduğunun farkında olmalıyız. Bunun yerine kontrol edebileceğimiz şeylere odaklanmalıyız. Örneğin, bir tren kaza nedeniyle geciktiğinde öfkelenmek yerine, durumun bizim lehimize olan yönüne odaklanmalıyız. Başımıza gelen olaylar, doğaları gereği tam olarak iyi veya kötü değildir. Ancak, bu olayları nasıl karşılayacağımızı tamamen biz belirleriz ve olumsuzlukları lehimize çevirmek bizim elimizdedir.

İlgili Makale
Mutluluk Nedir: Mutlu Olmak Hakkında Her Şey

Bir diğer Stoacı filozof olan Epictetus (Epikürcülük adı verilen bir düşüncenin kurucusu), insanların elde etmeyi istedikleri her şeye sahip olmayı beklemesinin, hayal kırıklığı sebebi olabileceğini savunuyor. Ancak Epicteus’a göre birey, elindekileri doğru değerlendirir ve hayata karşı olumlu bir tavırda olursa, uzun vadede çok daha mutlu bir yaşama sahip olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap