Steven Spielberg, Jaws’ı Yeniden Çekme Teklifini Reddetti

Haziran 22, 2021
Steven Spielberg, Jaws’ı Yeniden Çekme Teklifini Reddetti

Steven Spielberg, onun bu kadar tanınmasını sağlayan ünlü filmi Jaws’ı yeniden çekme teklifini geri çevirdi. 1975 yılında beyazperdede gösterime giren Jaws, yayınlandığı gibi tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmleri arasına girmeyi başarmıştı. Bu klasik köpek balığı korku filmi, Spielberg’ün sinema tarihindeki dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

İlk filmin çok beğenilmesinden sonra Jaws, 3 devam filmi ile devam etti. Ancak bu filmlerin her birinde ticari performans ve izleyici sayısı git gide azaldı. Spielberg devam filmlerini yönetmemiş olsa da, ikinci ve dördüncü film orijinal hikayeyi devam ettirdi ve Roy Scheider, Jaws 2’de Şef Martin Brody rolünü yeniden canlandırdı. İkinci film, devam filmlerinin en iyisi olarak kabul edilmesine rağmen, gösterime girdiğinde sert eleştiriler almaktan kaçınamadı. 

Serinin sıradaki yapımı Jaws 3D, 1980’lerde gündem olan büyük 3D tufanından faydalanmayı hedefledi. Ticari bir başarı elde etmesine rağmen (ilk hafta sonu 13 milyon doların üzerinde hasılat), hayranlardan ve eleştirmenlerden çoğunlukla olumsuz eleştiriler aldı. Bunun ardından çekilen ve serinin son filmi olan Jaws: The Revenge, en düşük kazanç getiren film oldu ve eleştirmenler tarafından büyük bir eleştiri yağmuruna tutuldu. Yıllar geçtikçe azalan performanslar kaşısında, Spielberg’ün devam filmlerini yapmaktan neden kaçtığını anlamak çok zor olmuyor.

Deadline, Universal stüdyosunun Jaws’ı yeniden çekmeyi teklif ettiğini ancak Spielberg’ün bu fikri tamamen reddettiğini bildiriyor. Aslında Spielberg bunu daha önce yaptığı bir röportajında da net bir şekilde belirtmişti. Ünlü yönetmen, Jaws serisini yeniden çekmek konusundaki ilgisizliğinden bahsetmiş ve “Jaws dahil olmak üzere asla kendi filmlerimden birisini yeniden çekmem” demişti.

Spielberg, kendi filmleri için çok daha çekimser davranıyor

Spielberg, Indiana Jones seti.

Spielberg, kendi filmlerini yeniden çekme konusunda çekimser olsa da, yıllar boyunca birkaç devam filmi yönetti. Raiders of the Lost Ark’ın (1981) devamı olan Indiana Jones and the Temple of Doom (1984) ve bunun ardından Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull (2008) filmlerini çekti. Ayrıca Jurassic Park’ın (1993) The Lost World (1997) adındaki devam filmini de yönetmeyi kabul etmişti. Genel olarak Spielberg’ün herhangi bir devam filmini çekme konusunda bir problemi olmasa da, henüz hiçbir filmini yeniden çekmedi. Yani bu durumda ünlü köpek balığı filmi Jaws’ın yeniden çekilmesi pek de olası görünmüyor.

Kariyeri boyunca Spielberg, beyazperde tarihinin en ikonik filmlerden bazılarını yönetti. 1975 yazında çıkan gerilim filmi Jaws, Spielberg’ün büyük kariyerine başlamasına yardımcı olan çığır açan bir film olarak günümüzde hala büyük bir ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Günümüzün sinema teknolojisininden faydalanılarak bu klasik filmin yeniden çekilmesini görme fikri kulağa güzel geliyor olsa da, Spielberg bunun imkansız olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sinema

Hitler ve Naziler Ne Yaptı? (Belgesel Önerileri)

Geçmişin kara lekesi, tüm dünyada derin izler bırakan Naziler ve Yahudi soykırımı hakkında kapsa…

En İyi Doğada Hayatta Kalma Filmleri

Doğada hayatta kalma filmleri, sinema severlerin en sevdiği film kategorileri arasında başı çeki…

Tek Bir Mekanda Geçen En İyi Filmler!

Tek mekanda geçen filmler, bir yapımcının en iyi arkadaşı ve bir yönetmenin en büyük düşmanıdır….

Bir Oturuşta Biten En İyi BBC Mini Dizileri

Pek çok kült dizisi ve belgeselleriyle akıllarımıza kazınan BBC (British Broadcasting Corporatio…

Zamanda Hızlı Bir Yolculuk Tadında Mini Tarihi Diziler

Tarihi yapımlar her ne kadar büyüleyici olsalarda, detaylı konuları işledikleri için genellikle …

Karayip Korsanları: En İyi 8 Kaptan Barbossa Alıntısı

Kaptan Jack Sparrow, şüphesiz Karayip Korsanları film serisinin en ikonik yıldızı…

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Hazırlamış olduğumuz gelmiş geçmiş en iyi izlenmesi gereken filmler tavsiye listesinde, dünyanın…

Bizleri Aksiyona Doyuran En İyi Jason Statham Filmleri

Sizler için hazırladığımız ve bugüne kadar yapılmış en iyi izlenmesi gereken Jason Statham filml…

2000 Yılından Önce Çıkmış Efsane Mini Diziler

Uzayıp giden hikayelere yetişemeyenler ve nostalji meraklıları için kaçırılmaması gereken eski m…

Bir Oturuşta Bitirebileceğiniz Mini Bilim Kurgu Dizileri

HBO, hulu, Netflix, BBC gibi farklı platformların mini yapımlarını inceleyerek derlediğimiz en i…

Copy link
Powered by Social Snap