1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Sivrisinekler Nasıl Öldürülür?! İşe Yarayan ve Yaramayan Yöntemler

Sivrisinekler Nasıl Öldürülür?! İşe Yarayan ve Yaramayan Yöntemler

Sivrisinekler Nasıl Öldürülür İşe Yarayan ve Yaramayan Yöntemler

Sivrisinek nasıl öldürülür, terliği eline alıp duvarda kırmızı kan lekeleri bırakarak mı? Bu da bir yol elbette. Ancak durun, bunu denemeden önce yazımızı okumalısınız. Sivrisinekler kanınızı emer ve sizi kaşıntılı şişiklerle baş başa bırakır. Sivrisinek kaynaklı patojenler arasında sıtma, Batı Nil virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü gibi hastalıklar bulunmaktadır.

Sivrisineklerin olmadığı bir dünyada yaşamanın hayalini kuruyorsunuz belki de, ancak onları ortadan kaldırmak aslında çevre için felaket olur. Yetişkin sivrisinekler, böcekler, kuşlar ve yarasalar için besin olurken, larva sivrisinekleri ise su ekosistemlerini destekler.

Sivrisinek öldüren ürünler oldukça büyük bir pazar hacmine sahip, bu yüzden ortada çok sayıda yanlış bilgi olması pek de şaşırtıcı değil. İşe yaramayan bir ürünü satın almadan önce, bu kan emici haşereleri neyin öldürüp öldürmeyeceği konusunda bilgi edinmelisiniz. Dilerseniz gelin, “Sivrisinek nasıl öldürülür?” ve “Larvaların büyümesi ve yeniden sivrisinek oluşması nasıl engellenir?” gibi soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.

Sivrisinek Nasıl Öldürülür / Uzak Tutulur

Sivrisinek Nasıl Öldürülür

Öncelikle sivrisinekleri kovmakla öldürmek arasındaki farkı anlamanız gerek. Kovucular bir yeri (bahçeniz, eviniz veya deriniz gibi) sivrisinekler için daha az çekici hale getirir, ancak onları öldürmeyin. Bu nedenle limon okaliptüs, lavanta ve çay ağacı yağı gibi şeyler böcekleri uzak tutabilir, ancak uzun vadede farklı yöntemler gereklidir. Kovucular da etkinlik açısından farklılık gösterir. Örneğin, bazı ürünler sivrisinekleri küçük ve kapalı alanlara girmekten caydırabilirken, geniş bir açık alanda hiçbir işe yaramaz.

Sivrisinekleri gerçekten öldüren olmayan birçok yöntem var, ancak bu yöntemler farklı canlılara da zarar verir. Benzer şekilde, böcek ilacı püskürtmek de ideal bir çözüm değildir çünkü sivrisinekler onlara dirençli hale gelebilir, ayrıca ilaçtan ötürü diğer hayvanlar zehirlenebilir ve toksinler kalıcı çevresel zarara neden olabilir.

Kaynakları Azaltma

Birçok sivrisinek türü üremek için durgun suya ihtiyaç duyar, bu nedenle onları kontrol etmenin en etkili yöntemlerinden biri açık kapları ortadan kaldırmak ve sızıntıları onarmaktır. Boşaltılan su kapları, içinde yaşayan larvaları olgunlaşma şansı bulamadan öldürür.

Bununla birlikte, bazı durumlarda bu da yetersiz kalabilir. Dahası, bazı türlerin üremek için durgun suya ihtiyacı bile yoktur! Zika ve dang hummasının bulaşmasından sorumlu olan Aedes türü, sudan yumurta bırakır. Bu yumurtalar aylarca canlı kalır ve yeterli su mevcut olduğunda çatlamaya hazırdır.

Biyolojik Yöntemler

Süs balıklarının çoğu, koi ve minnows dahil olmak üzere neredeyse tüm türlerin sivrisinek larvalarını yerler. Kertenkeleler, yusufçuklar, kurbağalar, yarasalar, örümcekler ve kabuklular da sivrisinekleri severler.

Yetişkin sivrisinekler, Metarhizium anisoplilae ve Beauveria bassiana mantarlarının neden olduğu enfeksiyona duyarlıdır. Daha pratik bir bulaşıcı madde ise toprak bakterisi Bacillus thurigiensis israelensis (BTI) sporlarıdır. BTI enfeksiyonu larvaları yiyemez hale getirir ve ölmelerine neden olur. BTI peletleri evde ve bahçecilik mağazalarında kolayca bulunur, kullanımı kolaydır (sadece durgun suya ekleyin) ve yalnızca sivrisinekleri, kara sinekleri ve mantar sivrisineklerini etkiler. Bu su ayrıca evcil hayvanlarınız tarafından içilebilir ve zararsızdır. BTI’nin neredeyse tek dezavantajı ise her iki haftada bir yeniden uygulama gerektirmesi ve yetişkin sivrisinekleri öldürmemesidir.

Kimyasal ve Fiziksel Yöntemler

Sivrisinek Larvası / Larvaları Nasıl Öldürülür

Pestisitlerin püskürtülmesiyle gelen diğer hayvanlar için risk oluşturmadan sivrisinekleri hedef alan birkaç kimyasal yöntem vardır.

Bazı yöntemler, sivrisinekleri mahvetmek için kimyasal “cezbedici” maddeler kullanmak şeklindedir. Sivrisinekler karbondioksit , şekerli kokular, ısı, laktik asit ve oktenalden etkilenir. Ağır dişiler (yumurta taşıyan) yumurtlama işlemi sırasında salgılanan bir hormonla bu gibi tuzaklara çekilebilirler.

En etkili yumurta tuzaklarından biri koyu renkli, su dolu bir kaptır ve tipik olarak daha büyük hayvanların suyu içmesini önlemek için küçük bir açıklığa sahiptir. Tuzaklar, larvaları (larvisit) ve bazen yetişkinleri öldürmek için avcılarla (örneğin balık) veya seyreltik pestisitle doldurulabilir. Bu tuzaklar oldukça etkili ve ekonomiktir. Dezavantajı, bir alanı kaplamak için birden fazla tuzak kullanılması gerekmesidir.

Suya bir yağ veya gazyağı tabakası eklemek sivrisinek larvalarını öldürür ve ayrıca dişilerin yumurta bırakmasını önler. Katman, suyun yüzey gerilimini değiştirir. Bu sayede larvalar solunum tüplerini hava almak için yüzeye çıkaramazlar, bu yüzden boğulurlar. Ancak bu yöntem sudaki diğer canlıları öldürür ve suyu tüketime elverişsiz hale getirir.

Fiziksel Yöntemler

Sivrisinekleri öldürmenin bazı fiziksel yöntemleri de vardır elbet, bu da basit şekilde onlara elinizle veya sineklik gibi şeylerle vurmaktır. Ancak bunu yapmak, yalnızca birkaç sivrisinek varsa işe yarar ve eğer evinizde çok fazla sivrisinek varsa faydası olmayacaktır.

Sivrisinekler güçlü bir uçucu olmadıklarından, bir fan kullanarak onları bir köşeye veya ayrı bir tuzağa çekmek de kolaydır. Bir yelpaze kullanılarak yakalanan sivrisinekler dehidrasyondan (susuzluktan) ölür.

Genel Özet

Eğer sivrisineklerle başınız dertteyse, muhtemelen onları kontrol etmek için çeşitli yöntemler kullanmanız gerekecektir. En etkili stratejiler genellikle larvaları hedef alır. Diğerleri, yaşam döngülerinin her aşamasında sivrisinekleri öldürür, ancak bazı böcekler de onlarla birlikte ölebilir.

Sulak bir alanda yaşıyorsanız ve evinizin dışından devamlı olarak sivrisinek geliyorsa, işiniz biraz daha zor. Böyle durumlarda bahçeniz varsa burayı çeşitli önlemlerle (yukarıda bahsettiğimiz) sivrisineklerden arındırmalı ve benzer uygulamaları komşularınızın da yapmasını rica etmelisiniz. Aksi takdirde çevreden devamlı olarak sivrisinek akınına maruz kalırsınız.

Kaynak

thoughtco.com

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap