1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Silüriyen Hipotezi: Gelişmiş Bir Medeniyet Eskiden Dünyayı Yönetmiş Olabilir

Silüriyen Hipotezi: Gelişmiş Bir Medeniyet Eskiden Dünyayı Yönetmiş Olabilir

silüryan hipotezi

Milyonlarca yıl önce hüküm sürmüş çok gelişmiş bir uygarlığın varlığını ispatlayabilir miyiz? Teknolojik olarak gelişmiş bir medeniyet dinozorlar zamanında gezegene egemen oldu diyelim, bu medeniyetin varlığına dair herhangi bir kanıtımız olur muydu? Veya öyle bir şey yoksa bile, bunu nereden bilebiliriz?

Buna Silüriyen Hipotezi diyoruz. Silüriyen Hipotezi temel olarak, insanların gezegenimizde evrimleşen ilk akıllı uygarlık olmayabileceğini ortaya sürüyor. Böyle bir medeniyet var ise onlardan bazı işaretler görebileceğimiz aslında çok açık. Sonuçta dinozorlar 100 milyon yıl önce vardı, bunu biliyoruz çünkü fosillerini bulduk. Ve 150 milyon yıl boyu Dünya yüzeyindelerdi. Bu önemli bir detay, çünkü varsayımsal medeniyetimizin olası kalıntılarının kaç yaşında olduğu veya Dünya’nın ne kadarına yayılmış olduğu belli değil. İnsanlık yaklaşık 100.000 yıl gibi kısa diyebileceğimiz bir zaman diliminde bütün dünyaya yayıldı. Başka bir uygarlık veya medeniyet artık ne derseniz, 100.000 yılda dünya geneline yayılmış olsaydı, bu durumda jeolojik kayıtlarda onları tespit etmek çok güç olurdu. Çünkü yüz milyonlarca yıllık dönemler konuşulurken, yüz bin yıllık bir süreç samanlıkta bir iğne gibidir.

Günümüzde gezegenimiz, insanların mutlak hakimiyeti olarak karakterize edilen ‘’Antroposen’’ döneminde. Havadaki karbon miktarında benzeri görülmemiş bir artış gözlemleniyor. Ancak bu, atmosferde her zamankinden daha fazla karbon olduğu anlamına gelmiyor! Yoksaa? Evet teorisyenler de bundan yola çıkıyorlar işte. 56 milyon yıl önce dünyamız, küresel çapta aşırı yüksek sıcaklıkların olduğu ‘’Paleosen-Eosen Termal Maksimum’’ undan geçti (PETM). Günümüzde kutupların 21 derece sıcaklıkta olduğunu düşünün. Ve o dönemde, havada artmakta olan karbon miktarı da dikkat çekiyor. Tüm bunların sebebi henüz bilinmiyor. Eski bir medeniyet miydi? En azından şu an için: hayır! 

Şüphesiz bu samanlıkta iğne aramaktan farksız bir uğraş. Peki sizce bundan milyonlarca yıl önce insan benzeri akıllı bir medeniyetin yaşamış olma ihtimali var mı?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?