Sihizm Dini: Nedir, Sihler Kimlerdir ve İnançları Nelerdir?

Kasım 29, 2020
Sihizm Dini: Nedir, Sihler Kimlerdir ve İnançları Nelerdir?

New Jersey (ABD)’in ilk Sih başsavcısı Gurbir Singh Grewal, geçtiğimiz yıllarda aşağılayıcı sözlerin hedefi oldu. Ülkeden iki radyo sunucusu, Grewal’ın Sihizm dinine bağlı kimliği hakkında yorumlar yaptı ve ondan defalarca “türbanlı adam” olarak bahsettiler.

Bu yorumların saldırganlık içerdiğine dair yapılan eleştirilere karşılık ise sunuculardan biri, “Eğer bu söylemler seni rahatsız ediyorsa, o zaman türban (sarık) takma.” dedi.

Ülkenin dört bir yanındaki dinleyiciler, aktivistler ve Sihler, endişelerini dile getirmek için radyo istasyonuyla iletişime geçtiler. Haber kaynaklarında yayılan bu haber, radyo sunucularının işlerinden olmalarıyla sonuçlandı. Peki, mensup olan erkeklerin sarıklı ve sakallı olduğu sihizm dini ne demektir? Kurucusu kimdir? İbadetleri, sembolü nedir ve neye taparlar? Hepsini sizler için makalemizde açıklamaya çalıştık.

Grewal, sarık benzeri bir türbanı ve uzun sakalları olan klasik bir Sih’tir. Bilim insanları ve hükümet yetkilileri, Amerika’daki Sih nüfusunun yaklaşık 500.000 olduğunu tahmin ediyor. Sonuç olarak, Sihlerin tam olarak kim olduğuna ve neye inandığına dair çok az anlayış var.

Sihizmin Kurucusu Kimdir?

Sihizm

Baştan başlayacak olursak Sih geleneğinin kurucusu Guru Nanak, 1469 yılında şu anda Pakistan ile Hindistan’ın kuzeybatı bölgesi arasında paylaşılan Güney Asya’nın Pencap bölgesinde doğdu. Dünyadaki Sih nüfusunun çoğunluğu hala sınırın Hindistan tarafında Pencap’ta yaşıyor.

Guru Nanak, küçük yaşlardan itibaren çevresinde gözlemlediği sosyal eşitsizlikler ve dini belirsizlikler karşısında ciddi bir kafa karışıklığına sahipti. Tek bir ilahi gücün tüm dünyayı yarattığına ve onun da dünyanın içinde yaşadığına inanıyordu, ayrıca ahiret inancına da sahipti. Onun inancına göre Tanrı dünyadan ayrı değildi ve dünyayı uzaktan izliyordu, hayatın her alanında tam olarak mevcuttu.

Bu nedenle, tüm insanların eşit derecede ilahi (tanrıya bağlı) olduğunu ve herkesin bu şekilde davranılmayı hak ettiğini iddia etti.

Bu ilahi birlik ve sosyal eşitlik vizyonunu desteklemek için Guru Nanak kurumlar ve dini uygulamalar ortaya çıkardı. Toplum merkezleri ve ibadet yerleri kurdu, kendi kutsal kitaplarını yazdı ve vizyonunu ileriye taşıyacak bir liderlik sistemini (guruları) kurumsallaştırdı.

Dolayısıyla Sih görüşü, Güney Asya’daki sosyal hiyerarşinin baskın yapısı olan cinsiyet, ırk, din ve hayata kast etmek dahil olmak üzere eşitsizlikleri doğuran tüm sosyal ayrımları reddeder.

Dünyaya hizmet etmek Sih duasının, ritüellerinin ve ibadetlerinin doğal bir ifadesidir. Sihler bu dua ritüelini “seva” olarak adlandırırlar ve bu onların uygulamalarının temel parçalarından biridir.

Sihizm Dininin ve Sihlerin Kimliği, Özellikleri

Sih geleneğinde, bu dine bağlı dindar kişiler; manevi benliklerini geliştirirken aynı zamanda çevrelerindeki topluluklara veya bir aziz askerine hizmet eden kişilerdir. Aziz asker ideali hem kadınlar hem de erkekler için geçerlidir.

Bu bağlamda Sih kadınları ve erkekleri, popüler olarak bilinen beş inanç maddesini sürdürürler. Bunlar: kes (uzun, kesilmemiş saç), kara (çelik bilezik), kanga (tahta tarak), kirpan (küçük kılıç) ve kachera (asker şortu).

Bu beş maddenin neden seçildiğini açıklamak için çok az kanıt bulunsa da 5 K, topluma ortak bir inanç ve uygulama temelinde, bireyleri birbirine bağlayan kolektif bir kimlik sağlamaya devam ediyor. Anlaşıldığı kadarıyla Sihler bu inanç maddelerini (5K’yı), gurularının armağanı olarak görüyorlar.

Sarık benzeri türbanlar Sih kimliğinin önemli bir parçasıdır. Hem kadınlar hem de erkekler türban takabilirler, Müslümanlarda yalnızca kadınlar takarken; Sihlerde kadınlar dışında erkekler de takabilirler. 5K olarak kısalttıkları inanç maddeleri gibi Sihler, türbanlarını sevgili guruları tarafından verilen armağanlar olarak görürler ve anlamı son derece kişiseldir. Güney Asya kültüründe, türban takmak eskiden kişinin sosyal statüsünü gösterirdi (krallar ve yöneticiler bir zamanlar türban takarlardı). Sih guruları türbanı, Sihlere insanların egemen, kraliyet ve nihayetinde eşit olduğunu hatırlatmak için benimsediler.

Amerika’daki Sihler

Bugün dünya çapında yaklaşık 30 milyon Sih var ve bu yüksek sayı, Sihizm’i dünyanın en büyük beşinci büyük dini yapıyor.

Hindistan’daki İngiliz sömürgecileri, Sih topluluğunun çoğunluğunun bulunduğu Punjab’ın gücünü 1849’da ele geçirdikten sonra, Sihler, Güneydoğu Asya, Doğu Afrika ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere Britanya İmparatorluğu tarafından kontrol edilen çeşitli bölgelere göç etmeye başladı. Onlar için mevcut olanlara dayanarak Sihler bu topluluklarda askerlik, tarım işleri ve demiryolu inşaatı dahil olmak üzere çeşitli rollerde çalıştılar.

Sihizme bağlı ilk Sih topluluğu, 1890’larda Batı Kıyısı yoluyla Amerika Birleşik Devletleri’ne girdi ve buraya gelir gelmez ayrımcılığa maruz kalmaya başladılar. Örneğin, Sihleri ​​hedef alan ilk yarış isyanı 1907’de Washington, Bellingham’da gerçekleşti. Kızgın beyaz adam çeteleri Sih işçileri topladı, onları dövdü ve kasabayı terk etmeye zorladılar.

İran’da 52 Amerikalı diplomat ve vatandaşın esir alındığı ve iki ülke arasındaki gerginliğin yüksek olduğu bir dönemdi. Bu hakaretler, İranlıların stereotiplerine uyanlara karşı ırkçı tepkileri yansıtıyordu. Birçok Sih aile, 1990’ların başlarında ABD Körfez Savaşı’na girdiğinde benzer bir ırkçı tepkilerle karşılaştı.

Irkçı saldırılar, özellikle Amerikalıların Sihizm dinini bilmemeleri ve ilginç Sih giyim tarzını teröristlere benzetmeye dair popüler klişelerle birleştirmeleri nedeniyle 11 Eylül’den sonra tekrar yükseldi. Benzer tepkilerin Müslümanlara karşı da defalarca yapıldığını az çok biliyoruz.

Geçtiğimiz on yıla kıyasla, Sihlere yönelik şiddet oranları, Trump’ın başkan olarak seçilmesinden bu yana arttı. ABD’deki en büyük Sih sivil haklar örgütü olan Sih Koalisyonu, geçtiğimiz yıllarda Amerikalı Sihlerin haftada yaklaşık bir kez nefret suçlarında hedef alındığını tahmin ediyordu. O sıralar iki haftalık bir zaman diliminde, Kaliforniya’da iki Sih erkek vahşice saldırıya uğramıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Keşfet

Kaizen Nedir? Kaizen’in 5s’i Nasıl Uygulanır

İyileştirme veya “iyiye doğru yapılan değişim” anlamına gelen Japonca bir kelime olan Kaizen, he…

Taş Devri İnsanının Günümüz İnsanına Benzer 9 Aktivitesi!

İlk insanlar oldukça ilkeldi, evet. Ancak onların da birçok ilginç alışkanlıkları ve zevkleri va…

GTA San Andreas Hileleri (Güncel Tüm Hileler)

Gta san andreas bilinmeyen hileleri, araba, silah ve para, motorsiklet hileleri. Windows ve Mac …

En İyi Aamir Khan Filmleri Top 20 – Amir Khan Filmleri İzle 2022

Hazırladığımız, bugüne kadar yapılmış en iyi izlenmesi gereken Aamir Khan filmleri tavsiyeleri l…

Diyafram Nedir ve Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?

Yüzyıllar boyu insanlar ruhen ve bedenen daha sağlıklı olmak için nefes egzersizlerini tercih et…

GDO Nedir Ve GDO’lu Gıdalar Nelerdir?

Genetiği değiştirilmiş organizma veya GDO kısaca; DNA’sı genetik mühendisliği yoluyla değiştiril…

Reklamcılığın Vazgeçilmezi Demografi Nedir?

Demografi, tdk ve sözlük anlamına göre bir bölgedeki nüfusun özelliklerinin ve nüfusun alt kümel…

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? Teoriler ve Bilimsel Mazeretler

Dinozorların 66 milyon yıl önce gerçekleşen kitlesel yok oluşunun sebebini ve nasıl olduğunu hiç…

Kelimutu Dağı Kraterlerinde Renk Değiştiren Göller

Daha önce oldukça çılgın renklere sahip göller gördük, ancak Endonezya’ya bağlı Flores, renkli g…

Dünyanın En Sessiz Odası Nerededir? Sessiz Ortam Arayanlara Müjde!

Dilerseniz gelin, sizleri dünyanın en sessiz odasına bir seyahate çıkaralım ve sessizlik hakkınd…

Copy link
Powered by Social Snap