1. Ana Sayfa
  2. Doğa
  3. Sfenks Kedisi: Tüysüz Bir Kedi Mi Aramıştınız?

Sfenks Kedisi: Tüysüz Bir Kedi Mi Aramıştınız?

Tüysüz Bir Kedi Mi Aramıştınız Sfenks Kedisi

Tüysüz yapısıyla dikkat çeken sfenks (sphynx) kedileri, aynı zamanda insanların ilgisini çok seven, arkadaş canlısı, sevgi dolu ve enerjik bir kedi cinsidir. Diğer kedi cinslerine göre oldukça eşsiz görünüşünün ve ciddi ifadesinin aksine sfenks kedisi, işleri pek fazla ciddiye almayan akrobatik bir palyaçodur. İnsanlarını eğlendirmeyi ve mutlu etmeyi seven bu kedi, sizi evin içinde bir köpek yavrusu gibi takip edecektir. Bir sfenks kedisi sahiplenmeyi veya satın almayı (hayvan ticaretine karşı olduğumuz için bunu önermeyiz ve bu sebeple fiyatlarını da burada belirtmeyeceğiz) düşünüyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi sizler için bir araya getirdik.

  • Boyu: Oldukça kısa (20-25 cm)
  • Özellikleri: Neredeyse tüysüzdür, genelde tamamen keldir.
  • Renkleri: Beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, gümüş, altın, minyatür, mavi-krem, kahverengi.
  • Desen: Genelde düz ve tek renkten oluşurlar.
  • Genel Bakım İhtiyaçları: Yüksek
  • Yaygınlık: Nadir
  • Sahiplendirme: Birebir olarak kedinin sahibinden veya hayvan barınaklarından (barınaklarda biraz nadirdir) sahiplenebilirsiniz.
Sfenks Kedisi

Sfenks kedileri, tüysüz ve buruşuk derileri, büyük kulaklarıyla tanımlanan çarpıcı görünüşüyle dikkat çeken orta büyüklükte bir kedidir. Bedenine göre yoğun, ağır olan ve kaslı bir vücut yapıları bulunur.

Başı üçgen şeklinde, geniş gözleri ve eski Mısır kedilerini çağrıştıran belirgin elmacık kemikleriyle eşsiz bir yapıya sahip. Tüysüz olmasının yanı sıra, sfenks kedilerinin en önemli özelliği yarasanınkine benzeyen büyük ve üçgen şekilli kulaklarıdır.

Sfenks kedileri, ilk bakışta tamamen kel gibi görünse de, daha yakından incelendiğinde genellikle cilde ince süet hissi veren çok ince, kısa bir tüy tabakası ortaya çıkar. Renk özellikleri büyük ölçüde değişir ve hemen hemen her renge sahip olabilir.

İlgili Makale
Kılıç Dişli Kaplanlar Hakkında 5 Gerçek: Tarih Öncesi Bir Kedicik

Sfenks Kedilerinin Kişilik Özellikleri

Sfenks kedisi, dikkat çekmek için şov yapmayı seven enerjik, akrobatik oyuncu bir kedidir. Asık suratlı ifadeleriyle çelişen beklenmedik bir mizah anlayışları bulunur.

Arkadaş canlısı ve sevgi dolu bu kedi, sizi evin içinde takip edecek ve ne yaparsanız yapın, omzunuza oturmak veya kucağınızda kıvrılmak için fırsatları kovalayan sadık bir türdür. Meraklı ve zeki olduğu kadar enerjiktir, ayrıca yalnızca evde beslenen bir kedi olarak genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler.

Bir Sfenksle Yaşamak

Sfenks Kedisi

Sfenks kedileri, bazı hafif sağlık sorunları bulunabilen güçlü ve dayanıklı bir cinstir. Cinsin herhangi bir genetik hastalık yatkınlığı olmamasına rağmen, kalp kaslarının kalınlaşmasına neden olan ve bir ekokardiyogram (EKG) ile tespit edilebilen bir hastalık olan hipertrofik kardiyomiyopati (HCM) dahil olmak üzere birkaç sağlık sorununun sfenks kedilerini etkilediği bilinmektedir.

Kas fonksiyonlarını etkileyen bir durum olan kalıtsal miyopati. Sfenks kedilerinin bazen vücutlarında kabuklu yaralar oluşmasına sebep olabilir. Ayrıca bu cinsin dişlerine de dikkat edilmelidir, dişleri sık sık fırçalanmalı ve zaman zaman dişleri kontrol ettirilmelidir.

Bir sfenks kedisi sahiplenirken, yavru kediler için sağlık garantisi vermeyi reddeden kişilerin kedilerinden kaçının. Çünkü bu durum kalıtsal olmasa da, sfenks kedilerinde oldukça yaygın bir kalp hastalığı türüdür ve hiçbir yetiştirici, kedisinin HCM hastalığına sahip olup olmadığını kesin olarak garanti edemez.

Sfenks kedileri, normal kediler gibi tırmalamanın yanı sıra zıplamayı, oynamayı ve her yere tırmanmayı seven aktif bir cinstir. Onlara mümkünse tırmanmaları ve hatta tırmalamaları için bazı yerler yapın, yoksa sizi biraz üzebilirler.

Tüysüz olmasına rağmen, sfenks hipoalerjenik olarak kabul edilmez, çünkü kel sanılsa da cildi her an tüy üretir. Sfenks kedileri yağlı bir cilde sahip olma eğilimindedir ve aşırı yağı önlemek için düzenli olarak yıkanmaları gerekir. Kendileri kıvrılmak ve ısınmak için rahat yerler bulma konusunda uzman olma eğiliminde olsa da, bu kedileri güneş yanığının yanı sıra soğuk havalardan korumak için özel dikkat gösterilmelidir.  Bununla birlikte, sorunu çözmek için sfenks kedilerine uygun kazaklar ve paltolar da üretiliyor ve ısınma sorunları bu şekilde çözülebilir.

Sfenks Kedisinin Tarihi

Başlangıçta Kanadalı tüysüz olarak adlandırılan sfenks, 1966’da Toronto’da doğal olarak meydana gelen bir genetik mutasyonun sonucu olarak, kısa tüylü ve tüysüz yavruların ortaya çıkmasıyla oluştu.

Sfenks kedisinin resmi size bir yerlerden tanıdık geliyorsa, Austin Powers filminde, başrol karakteri Dr. Evil’e ait olan (Ted NudeGent adlı bir sfenks tarafından oynanan) Bay Bigglesworth’u anımsamış olabilirsiniz.

Sfenks kedileri alışılmadık görünüşleri ile birçok insanın dikkatini çekerken, bazı insanlara da oldukça itici gelir. Ancak bu kedilerin tüyleri eksik olsa da, gerçekten zekalarıyla ve sevecenlikleriyle arayı kapatmayı başarabiliyorlar. Sfenks sahipleri genellikle başlangıçta tüysüz bir kediye sahip olmaktan hoşlanmasalar da, tüy dökülmesi sorununu yaşamadıkları için durum zamanla tersine dönmeye başlıyor. Sfenks kedilerinin sahiplerinin birçoğu ise eğlenceli bir evcil hayvan olduğunu ve bu kediye hayran olduklarını söyleyecektir. Oyuncu, hareketli ve zeki bir evcil dost arıyorsanız, Sfenks kedisi tüm bu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap