Sanat Terapisi: Nedir, Nasıl Yapılır ve Eğitimi

Kasım 19, 2020

Sanat terapisi (art therapy) en basit tanımı ile, psikolojik bozuklukları tedavi etmek ve zihinsel sağlığı iyileştirmek için sanatsal yöntemlerin kullanılması olarak bilinir. Sanat terapisi, yaratıcı ifadenin iyileşmeyi ve zihinsel iyiliği teşvik edebileceği fikrine dayanan bir tekniktir.  Bu sanat terapisi makalesinde nasıl yapılır, tarihi ve kullanım alanlarını anlatıyoruz.

Gerek üretmek gerekirse de başkalarının yaptığı sanatını incelemek, insanların duyguları keşfetmesine, öz farkındalığının gelişmesine, stresle başa çıkmasına, öz saygısını artırmasına ve sosyal beceriler üzerinde çalışmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Sanatın ruh sağlığı tedavisinde etkili bir araç olabileceğini öğrenmek sizi şaşırtabilir. Sanatın psikoterapi ile ne ilgisi olabilir ki? Böyle düşünüyorsanız, okumaya devam edin.

Sanat Terapisi Nedir? Tanımı ve Özellikleri

Sanatla terapi, ruh sağlığını ve refahını iyileştirmek için psikoterapötik teknikleri yaratıcı süreçle birleştirir. Amerikan Sanat Terapisi Derneği, bu terapinin zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlığı iyileştirmek için sanat yaratma sürecini kullanan bir zihinsel sağlık yaklaşımı olarak nitelendiriyor.

Sanatın amacı, insanların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak için yaratıcı süreci kullanmak ve bunu yaparken kişisel içgörü kazanmak ve yeni başa çıkma becerileri geliştirmek için yeni yollar bulmaktır.

Sanat terapisinde kullanılan teknikler arasında çizim, boyama, renklendirme, heykeltraşlık veya kolaj yer alabilir. Müşteriler sanat yarattıkça, ne yaptıklarını ve onlara nasıl hissettirdiğini analiz edebilirler. İnsanlar sanatlarını keşfederek düşüncelerini, duygularını ve davranışlarını etkileyebilecek temalar ve çatışmalar arayabilirler.

İnsanların sanat terapisine katılmak için sanatsal yeteneklere veya özel bir yeteneğe sahip olmaları gerekmez ve çocuklar, gençler ve yetişkinler de dahil olmak üzere her yaştan insan bundan yararlanabilir. Bazı araştırmalar, sadece sanatın varlığının bile zihinsel sağlığı iyileştirmede rol oynayabileceğini öne sürüyor.

Sanat terapisi sertifika programı gibi kurslarla kolaylıkla sanat terapisi eğitimi alabilirsiniz.

Tarihi

İnsanlar binlerce yıldır iletişim kurmak, kendilerini ifade etmek ve iyileştirmek için sanata güveniyorlar. Ancak sanat terapisi, 1940’lara kadar resmi olarak tanınmıyordu.

Doktorlar, akıl hastalığından muzdarip bireylerin kendilerini genellikle çizimler ve diğer sanat eserlerinde ifade ettiklerini ve bunun da pek çok kişinin sanatın bir iyileştirme stratejisi olarak kullanımını keşfetmesine yol açtığını belirtti. O zamandan beri sanat, terapötik alanın önemli bir parçası haline geldi ve bazı değerlendirme ve tedavi tekniklerinde kullanıldı.

Kullanım Alanları

Sanat terapisi, çok çeşitli zihinsel bozuklukları ve psikolojik sıkıntıları tedavi etmek için kullanılabilir. Çoğu durumda, grup terapisi veya bilişsel-davranışçı terapi gibi diğer psikoterapi teknikleriyle birlikte kullanılabilir.

Sanat terapisinin kullanılabileceği bazı durumlar şunlardır:

 • Şiddetli stres yaşayan yetişkinler 
 • Okulda veya evde davranışsal veya sosyal problemlerden muzdarip çocuklar
 • Travmatik bir olay yaşamış çocuklar veya yetişkinler 
 • Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar
 • Beyin hasarından muzdarip bireyler
 • Ruh sağlığı sorunları yaşayan kişiler

Sanat terapisinin tedavi etmek için kullanılabileceği bazı durumlar şunlardır:

 • Yaşlanmayla ilgili sorunlar 
 • Kaygı
 • Depresyon
 • Takıntı
 • Yeme bozuklukları 
 • Duygusal zorluklar
 • Aile veya ilişki sorunları 
 • Tıbbi durumlar
 • Diğer tıbbi sorunlarla ilişkili psikolojik belirtiler
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Psikososyal sorunlar
 • Stres
 • Madde kullanımı

Sanat terapisinin bir incelemesi, bu tekniğin tıbbi tedavi gören kanser hastalarının yaşam kalitelerini iyileştirmesine yardımcı olduğunu ve çeşitli psikolojik semptomları hafiflettiğini buldu.

Sınırlamalar

Araştırmalar, sanat terapisinin faydalı olabileceğini öne sürerken, bu terapi üzerindeki bazı bulgular karışıktır.  Çalışmalar genellikle küçük ve sonuçsuzdur, bu nedenle sanat terapisinin nasıl ve ne zaman en yararlı olabileceğini keşfetmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Nasıl Yapılır

Bir sanat terapisti, küçük çocuklardan yaşlılara kadar çizim, resim, heykel ve kolaj gibi çeşitli sanat yöntemlerini kullanabilir. Duygusal travma, fiziksel şiddet, aile içi istismar, anksiyete, depresyon ve diğer psikolojik sorunları yaşayan danışanlar, kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etmek için sanat terapisinden yararlanabilirler.

Terapi ofisleri, özel akıl sağlığı ofisleri, okullar ve toplum kuruluşları, sanat terapisi hizmetlerinin mevcut olabileceği olası ortamlardır. Sanat terapisinin gerçekleşebileceği bazı özel ortamlar şunlardır:

 • Sanat stüdyoları
 • Kolejler ve üniversiteler
 • Toplum Merkezleri
 • Sanat terapisi sertifika programı
 • Islah evleri
 • İlkokullar ve liseler
 • Hastaneler 
 • Özel terapi ofisleri
 • Evde tedavi merkezleri
 • Yaşlı merkezleri 
 • Sağlık merkezi
 • Kadın sığınma evleri 

İnsanlar genellikle bir sanat terapisi seansının ortalama bir sanat dersinden ne kadar farklı olduğunu merak ederler. Bir sanat dersi, teknik öğretmeye veya belirli bir bitmiş ürün yaratmaya odaklanırken sanat terapisi, insanların kendi iç deneyimlerine odaklanmalarına izin vermekle ilgilidir. 

Sanat yaratırken insanlar kendi algılarına, hayal gücüne ve duygularına odaklanabilir. İnsanlar, dış dünyanın ifadesi olan bir şey yapmaktan çok iç dünyalarını ifade eden bir sanat yaratmaya teşvik edilir.

Sanat Terapisi Eğitimi

Bir sanat terapisti ve yaratıcılık eğitimi uzmanı olmakla ilgileniyorsanız, uygulamanız gereken eğitim, öğretim ve mesleki kimlik bilgileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için durumunuzu kontrol ederek başlayın. Çoğu durumda, psikoterapi hizmetleri sunmak için önce lisanslı bir klinik psikolog, profesyonel danışman veya sosyal hizmet uzmanı olmanız gerekebilir. Ancak bir sanat terapisti olmak istiyorsanız oldukça kolay bir şekilde sanat terapisi sertifika programı ile gerekli eğitimi alabilirsiniz.

Ek araştırma: sanat terapisi pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sanat

Modernizm Nedir? Sanat, Edebiyat ve Mimari Tasarım

Bu makalemizde Modernizm nedir sorusunu kısaca cevaplarken, sanat, edebiyat ve mimari alanlarına…

Olympia’daki Zeus Heykeli Hakkında Bilgiler

Olympia’daki Zeus Heykeli, tüm Yunan tanrılarının kralı olan tanrı Zeus’un 13 metre yüksekliğind…

Leonardo da Vinci: Ünlü Sanat Eserleri

Büyük Rönesans ressamlarından olan Leonardo da Vinci sanat eserleri ile, yenilikç…

Picasso’nun Guernica Tablosu: Tarihi ve Hakkındaki Gerçekler

Guernica Tablosunun Hikayesi ve İncelemesi Muhtemelen Picasso’nun en ünlü eseri olan Guernica…

Soyut Sanat Akımı Nedir? Özellikleri ve Örnekleri

Soyut Sanat Nedir? Soyut sanat kısaca (nesnel olmayan sanat olarak da adlandırılır) görsel ge…

Stendhal Sendromu: Aşırı Dozda Sanata Maruz Kalmak

Floransa’da olduğunuzu, hayranlık uyandıran ve nefes kesici sanat eserlerine baktığınızı hayal e…

Vitruvius Adamı Hakkında Bilinmeyenler

Özellikle dövme tutkunlarının yakından tanıdığı Leonardo da Vinci’nin Vitruvius Adamı (The Vitru…

Vincent Van Gogh’un Şaheseri: Yıldızlı Gece Resmi Hakkında Her Şey

Yıldızlı Gece Resmi, dünyanın en tanınmış sanat eserlerinden biridir ve onu kafeterya duvarların…

Sanat Nedir? Sanatı Tanımlamanın Yolları

Sanat kısaca, yetenek ve hayal gücünü kullanarak güzel veya anlamlı bir şeyin bilinçli olarak ya…

Ruhunu Sanatla Doldurmak İsteyenlere En İyi Sanat Belgeselleri

Müzikten mimarlığa, sinemadan fotoğrafçılığa kadar geniş bir perspektifte ele aldığımız en iyi s…

Copy link
Powered by Social Snap