1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Salı Artık Uçuş İçin En İyi Gün Değil

Salı Artık Uçuş İçin En İyi Gün Değil

Salı Günü Artık Uçuş İçin En İyi Gün Değil

Eskiden havayolu endüstrisinin saklı bir sırrı vardı, Salı günleri için uçuş rezervasyonu yaparsanız en uygun fiyatla uçmuş oluyordunuz. Her güzel şeyin olduğu gibi bunun da bir sonu vardı elbet. ‘’Öyleyse şu an hangi güne bilet almak daha avantajlı?’’ diye sorabilirsiniz. Kesin olan şey şu ki; satın aldığınız gün kesinlikle ödeyeceğiniz fiyatta en büyük faktör değil. 

2017’de yapılan bir araştırma, haftanın hiçbir gününün uçuş için diğerlerine göre bir avantajı olmadığını ortaya çıkardı. Değişim yüzde 1’in altında olarak belirlendi, yani neredeyse yok denebilir. 

İlgili Makale
Uçaklar Nasıl Uçar? Bernoulli İlkesiyle Tanışın!

Peki önceden Salı günleri alınan biletlerdeki avantaj durumu neden değişti?

Basitçe söylemek gerekirse teknoloji ve bilgisayarlar… Veri bilimcisi Patrick Surry’ın Bloomberg’e yaptığı açıklamaya göre, birçok firma yöneticisi zaman zaman Salı ve Çarşamba günleri satışları artırmak amacıyla bazı fiyat müdahaleleri yapıyordu. Bu durumun günümüzde artık büyük ölçüde otomatik olarak bilgisayarlar tarafından belirlendiğini de ekledi. 

Öyleyse biletleri uyguna almanın başka yollarına mı geçsek? Hemen.

Erken Kalkan Yol Alır!

Bilet fiyatınızdaki en önemli faktör şüphesiz rezervasyonunuzun ne kadar ileride olduğudur. Uçuşunuzdan önceki üç hafta ila üç buçuk ay arasında alacağınız biletler genelde, daha sonra alacağınız biletten çok daha ucuz olacak. En düşük fiyatlar genelde 30 gün öncesinde oluşur ve sonrasında hızlı bir şekilde yükselir. Yapılan tüm araştırmalar, alacağınız bilet için son günü beklemenin hiçbir faydası olmadığını ortaya çıkarmıştır. 

Sonuçlar çok açık aslında, uçak yolculuğunda tasarruf etmek istiyorsanız önceden planlamak ve geç kalmadan biletinizi almak en iyisi. Evet artık fiyatlar tamamen bilgisayarlar tarafından, belli algoritmalarla belirleniyor. Elimizde kalan bu son kozu iyi kullanmalıyız, kim bilir belki ilerde şirketler bunu da elimizden alır…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap