1. Ana Sayfa
  2. Dünyanın En
  3. Safari Zamanı: Dünyanın En Büyük 7 Çölü Hangisidir Ve Nerededir?

Safari Zamanı: Dünyanın En Büyük 7 Çölü Hangisidir Ve Nerededir?

Safari Zamanı Dünyanın En Büyük 7 Çölü Hangisidir Ve Nerededir

Dünyanın en büyük çölünü düşünürken aklınızdan neler geçiyor? Büyük, boş sıcak ve kumlarla alanları mı? Çöller yalnızca sıcak olur sanıyorsunuz muhtemelen, ancak gerçek tam olarak öyle değil. Çöller sıcak olabildiği gibi, bazıları da soğuk olabilir, ayrıca dünyamızın kara yüzeyinin üçte biri çöldür. Bunun dışında çöller, az yağış alması ve seyrek bir bitki örtüsüne sahip olması, sınırlı sayıda insan / hayvan popülasyonuna ev sahipliği yapmasıyla bilinir.

İşte, sizler için hazırladığımız dünyanın en büyük çöllerinin listesi:

Dünyanın En Büyük Çölü Neresidir?

1. Antarktika (14 milyon kilometre kare)

Antarktika

Evet, Antarktika bir çöldür. Hatta dünyanın en büyük çölüdür. Burada kar yağdığında, karlar erimez ve yıllar içinde birikerek büyük, kalın buz tabakaları oluşturur. Kısaca ona “buz çölü” de diyebilirsiniz.

2. Sahra Çölü (9 milyon kilometre kare)

Sahra Çölü

Sahra, ikonik kum tepeleriyle ünlüdür ve dünyanın en büyük “sıcak” çölüdür. Kuzey Afrika’nın çoğunu kaplayan bu çöl, yaklaşık olarak Amerika Birleşik Devletleri (Alaska ve Hawaii dahil) büyüklüğündedir.

3. Arabistan Çölü (2,3 milyon kilometre kare)

Arabistan Çölü

Arabistan çölü, 2,6 milyon yıldır insanlara ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük 3. çölüdür. Arap Çölü’nün büyük bir kısmı Suudi Arabistan’da, bir kısmı da Umman, Kuveyt, Yemen, Irak ve Ürdün’de bulunuyor.

4. Gobi Çölü (2 milyon kilometre kare)

Gobi Çölü

Kuzey Çin ve Güney Moğolistan’daki bu geniş çöl, kum tepeleri, dağları ve kar leoparları, Baktriya develeri gibi nadir hayvanlarıyla ünlüdür. “Gobi” ismine gelince, “Susuz yer” anlamına sahiptir ve Moğol dilinden gelir.

5. Kalahari (900 bin kilometre kare)

Kalahari Çölü

Kalahari Çölü, Namibya’nın doğusuna ve güneyine, Botsvana’nın büyük kısımlarına ve Güney Afrika’nın kuzeybatı bölgesinde uzanır. Teknik olarak, kesinlikle bir çöl olarak kabul edilemeyecek kadar çok yağış alıyor.

6. Patagonya Çölü (673 bin kilometre kare)

Paragonya Çölü

Arjantin’de bulunan bu çöl, dünyanın en büyük 6. çölüdür. Patagonya Çölü adının dışında Macellan Bozkırı olarak da anılır. Nadiren yağmur yağdığı ve ortalama sıcaklığın sadece 3° C olduğu soğuk, kış çölüdür.

7. Büyük Victoria (647 bin kilometre kare)

Büyük Victoria

Kırmızı kum tepeleri, taşlı ovalar ve kuru tuz gölleri ile Avustralya’daki Büyük Victoria çölü, ülkenin en büyük çölüdür. Aynı zamanda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir, çünkü burada turizm oldukça gelişmiştir. 4×4 turlar, safariler, ayrıca sürüngen ve kuş gözlemciliği için popüler bir mekandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap