Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonuçları

Eylül 19, 2021
Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır, Fiyatları ve Sonuçları

Saç ekimi en popüler saç restorasyon tedavilerinden biridir. Son zamanlarda daha fazla ilgi görmeye başlayan bu prosedür hakkında yanlış bilinen bir çok bilgi bulunuyor. Dusge olarak, saç ekimi hakkındaki sorularımızı Uzm. Dr. Murat Konakçı‘ya sorduk. Bu yazıda saç ekimi temellerini, nasıl çalıştığını ve saç restorasyon ameliyatı geçirmeden önce bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi ameliyatı, kel veya saçları dökülmeye başlamış birinin kaybettiği saçları geri kazanmasına yardımcı olabilecek bir cilt restorasyon tedavisidir. Erkeklerde tipik kellik ve kadınlarda saç incelmesi gibi çeşitli saç dökülmesi durumlarında tedavi amaçlı kullanılır.

Saç ekimi ameliyatı olurken, cerrahınız aldığınız saçların, mevcut saçlarınızla sorunsuz bir şekilde karışabilmeleri için uygun açıda ve doğal pozisyonlarında yerleştirildiğinden emin olmalıdır. Hastaların saç ekimi sırasında hafif ağrı hissetmesi yaygındır. Saç ekimi uzmanları bu süreç boyunca sizi rahat ettirmek için kafa derinizi uyuşturacak ilaçlar kullanırlar, böylece ağrı hissetmezsiniz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi işlemleri, saç restorasyon doktorları (saç cerrahları olarak da bilinir) tarafından gerçekleştirilir. Başlamak için, saç restorasyon uzmanları önce hastanın saç derisini inceleyecek ve saç dökülmesi geçmişine ışık tutacaktır. Bu bilgiler dahilinde sizin için hangi tedavinin en iyi olacağına karar verecekler. Saç ekimi sizin için uygun bulunursa, cerrahınız optimum sonuçları sağlamak için kesin tekniklerle size özel bir cerrahi plan hazırlayacaktır.

Bir saç ekimi ameliyatı, toplamda kaç grefte ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak dört saatten birkaç güne kadar sürebilir. Bu süre boyunca, ‘mikro bıçaklar’ adı verilen manuel veya elektrikli aletler kullanılarak tedavi edilen alana çelik mikroskobik boyutlu yarıklar oluşturulur. Bu kesiler, doktorların başın arkasından sağlıklı donör kılları çıkarmasını ve daha sonra saç dökülmesi yaşanan bölgeye nakledilmesini sağlar.

Saç Ekiminin Faydaları Nelerdir?

Tahmin edebileceğiniz gibi saç ekiminin saçsız cilde birçok faydası vardır. Saç ekiminin bir yararı, saç büyümesini daha doğal bir görünüme kavuşturması ve başlangıçta orada olmaması gereken foliküllerden çıkan saçların ciltte oluşturduğu görünür yara izi veya başka işaretlerin olmamasıdır. Saç restorasyon cerrahisinin bir diğer önemli yararı da, tedaviden sonra ne tür saçların yeniden çıkacağını seçebilmenizdir, yani kısa saç istiyorsanız bu mümkün!

Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonuçlarının mümkün olduğunca etkili ve doğal görünmesi için saç restorasyon cerrahınız saçların sağlıklı bir saç derisinde doğal olarak nasıl büyüyeceğine benzer şekilde saçların uygun pozisyonlarına ekilmesini sağlayacaktır. Bazı hastalar saç ekimi işlemleri sırasında hafif rahatsızlık hissedebilir ancak bu durum yaygın değildir.

Doktorunuz ameliyata başlamadan önce sizi uyuşturan ilaçlar verecek, bu sayede saç ekimi ameliyatı sırasında minimum ağrı hissedeceksiniz. Aslına bakarsanız bu içeriği hazırlarken sorularımızı yönettiğimiz Dr. Murat Konakçı, hastalarının çoğunun tedavi boyunca çok az ağrı hissettiklerini, hatta hiç ağrı hissetmeyen hastalarının da bulunduğunu söylüyor.

Saç Ekimi Ameliyatı ile Yaşanan Komplikasyonlar

Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, saç implantları da kendi olası riskleri ve yan etkileri ile gelir, ancak bu onları kesinlikle yaşayacağınız anlamına gelmez!

En yaygın saç ekimi sorunları şunlardır:

  • geçici kızarıklık
  • tedavi edilen alanın etrafında şişlik
  • implant bölgesinde enfeksiyon (hafif rahatsızlık olarak kendini gösterebilir)
  • kanama
  • sıvı drenajı
  • morarma
  • implant yer(ler)inde kaşıntı
  • tedaviyi takip eden süreler boyunca ışığa duyarlılık
  • asimetrik görünüm

Zen Polikliniğe bu komplikasyonları sorduğumuzda, bu semptomların tipik olarak saç ekimi tamamlandıktan sonra azaldığını ve bu nedenle ameliyat sonrası bakımınız için kesinlikle doktorunuzun talimatlarına uymanız gerektiğini belirttiler.

Enfeksiyon veya asimetri gibi saç ekimi ameliyatı komplikasyonlarından kaçınmak için, saç ekimini yaptıracağınız kliniğin iyi bir geçmişe sahip olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bu polikliniklerin kurul onaylı olmaları gerekir ve aşılama teknikleri (FUT/FUE gibi) dahil olmak üzere çeşitli saç dökülmesi tedavileri konusunda deneyime ihtiyaçları vardır. Ayrıca, durumları geçici mi yoksa kalıcı mı olduğuna bakılmaksızın, hastalara güvenli bir şekilde saç ekimi yapabilmeleri için yüksek kaliteli cerrahi ekipmana erişimi olan bir poliklinik tercih ettiğinize emin olmalısınız.

Bizlere bu bilgileri paylaşan Zen Poliklinik, hastaların doktor seçerken mutlaka çok dikkatli olmasını gerektiğini belirtiyor.

Sihirli FUE Yöntemi ile Saç Ekimi Ağrısına Elveda

Saç ekimi ağrısı hakkında daha fazlasını sorduğumuzda ise Dr. Murat Konakçı bizlere; saç ekimi merkezlerinin genellikle şerit yöntemi prosedürünü tercih ettiğini ancak onların FUE yöntemini tercih ettiklerini belirtti. Aslına bakarsanız FUE devrimsel bir teknik.

Binlerce hasta üzerinde yapılan araştırmalar, bu yöntem ile ekilen saçların daha doğal göründüğünü ve arkasında doğrusal bir yara izi bırakmadığını gösterdi. Aynı zamanda, FUE ile saç ekimi işlemini daha az zaman alıyor ve bu da normal rutininize daha da erken dönebileceğiniz anlamına geliyor.

Kadınlarda Saç Ekimi Sandığınızdan Daha Sık Tercih Ediliyor

Kadınlarda saç ekimi yapılıyor mu gibi sorularınız olabilir, bizim de vardı. Bu nedenle bu konuyu doktorumuz Dr. Murat Konakçı‘ya sorduk ve o, bu işlemin sandığımızdan daha popüler olduğundan bahsetti;

“Kadınlar da en az erkekler kadar saç dökülmesine karşı hassastır, bu nedenle saç ekimi ameliyatı onlar için de sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Saç ekimi, daha hacimli bir görünüm elde etmek için hacmi artırmaya, saç inceltme sorunlarını azaltmaya ve başın ön kısmındaki saç çizgisini yeniden şekillendirmeye yardımcı olabilir.”

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Genellikle saç ekimi ameliyatı saatler içerisinde yapılabilmektedir. Saç ekimi orada olmaması gereken saç kökleri birkaç hafta sonra dökülecektir. Tam iyileşme sürecini genellikle 3-4 haftayı bulabileceği için ilk zamanlarda normal yatmamaya özen göstermelisiniz.

Bu soruyu yönelttiğimizde uzman doktorumuz bu sürecin tamamen saç ekimininizin yöntemine ve miktarına bağlı olduğunu söylüyor. Doktorunuzdan geçirdiğiniz işleme özel bir tavsiye almanız sizin için en sağlıklısı yanıt olacaktır.

2021’de Saç Ekimi Fiyatları Neler?

Saç ekimi fiyatı, saç ekimi cerrahına, saç tipine ve kaç greft gerektiğine bağlı olacaktır. Bizim yaptığımız araştırmalara göre maliyet genellikle 2.000 ila 10.000 Türk Lirası arasında değişiklik gösteriyor. Ancak doktorumuz, hastanın ihtiyaç duyduğu greftlere ve saç geçmişine göre değişiklik gösterebileceğini belirtiyor.

Saç Ekimi Sonrası Ağrılar Ne Kadar Sürer?

Çoğu insanın prosedürlerini takiben ameliyat sonrası rahatsızlıktan tamamen kurtulması yaklaşık bir buçuk saat sürer. Çok nadir de olsa bazı durumlarda komplikasyonlar yaşayabilirsiniz, bu gibi durumlarda mutlaka saç ekimini yapan doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Bu makalede yer alan bilgilleri bizlere veren Uzm. Dr. Murat Konakçı, okurlarımızın saç ekimi hakkında olan sorularını seve seve cevaplayabileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Hunter Sendromu: Mukopolisakkaridoz (MPS Tip 2) Nedir?

Mucopolysaccharidosis 2 veya MPS type 2 hastalığı olarak da adlandırılan Hunter sendromu, geneti…

Metamfetamin: Bilmeniz Gerekenler Nedir, Etkileri ve Zararları

Breakin Bad dizisinin yıldızı olan metamfetaminin etkisi kokainden daha uzun sürer, daha ucuzdur…

Obezite Nedir? Testi, Tedavisi ve Ameliyatı

Obezite, herhangi bir sebepten ötürü aşırı kilo alımıyla oluşan bir rahatsızlıktır ve günümüz to…

Bağımlı Kişilik Bozukluğu: Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bağımlı kişilik bozukluğu, yalnız kalamama ile karakterize endişe duygularıyla tanımlanan bir ki…

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Siz Borderline (sınırda) kişilik bozukluğu (Borderline Personality Disorder) ne demek diye sorma…

Alkol Bağımlılığı Nedir? Belirtileri, Testi Ve Tedavisi

Alkolizm olarak da bilinen alkol bağımlılığı, hayatın her kesiminden insanı etkileyebilecek bir …

Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı) Nedir? Testi ve Tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) hastalığı, sizi tekrarlayan davranışlar (kompulsiyonlar) yapmay…

Otoimmün Hastalıklar: Nelerdir, Türleri ve Belirtileri

Otoimmün Hastalıklar Nedir Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminizin “yanlışlıkla” vücudu…

Cinsiyet Disforisi Nedir?

Cinsiyet Disfori, daha çok kişinin gerçek cinsiyetinin doğumunda sahip olduğu biyolojik cinsiyet…

Aşırı Terlemeyi Önlemek İçin Test Edilmiş 6 Yöntem

Ter ve vücut kokusuyla mücadele etmek için çok sayıda araç olmasına rağmen, bazen (fiziksel akti…

Copy link
Powered by Social Snap