Saç Ekimi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Temmuz 5, 2021
Saç Ekimi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Saç ekimi işlemi ülkemizde 1900’lü yılların sonlarından bu yana uygulanıyor. Aradan geçen yıllar, bu operasyonlarda kullanılan tekniklerin gelişmesine de olanak sağladı. Artık günümüzde Uzm. Dr. Murat Konakçı’nın geliştirmiş olduğu Smooth Fue gibi tekniklerden yararlanılıyor.

Bu makalemizde en iyi saç ekimi teknikleri ve ameliyat sonrası yaşananlar hakkındaki sorularımızı Murat Konakçı’ya sorduk.

Dusge, en iyi saç ekimi teknikleri ve ameliyat sonrası yaşananlar hakkında sizlere en doğru bilgileri verebilmek için Uzm. Dr. Murat Konakçı ile görüştü.

En İyi Saç Ekimi Teknikleri

Fue saç ekimi yöntemi son yılların en çok tercih edilen yöntemi oluyor

Uzmanımızın aktardığına göre, saç ekiminde genellikle iki ana yöntemden yararlanılıyor. Bunlar; doğrudan saç ekimi işlemi olan (DHI) ve foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) olarak biliniyor.

DHI ile FUE arasındaki en büyük fark işlem kapasitesidir. DHI yöntemi ile tek seansta 2000 greft ekimi yapılabiliyorken, FUE yöntemi ile tek seansta 4500’e kadar greft ekimi yapılabiliyor.

Klasik olarak uygulanan DHI yönteminde uzmanlar, başınızın sağlıklı bir bölgesinden (genellikle başın yan veya arka tarafından) choi adlı medikal kalem kullanarak greftler toplar. Bunun ardından aktarıma hazır olan greftler, başta yer alan seyrelmiş veya kel kalmış alanlara tek tek ekilir. 

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem FUE için ise, başın arkası traş edilerek burada yer alan saç kökleri tek tek bölgeden çıkarılır. Ardından çıkarılan greftler saçın istenilen bölgesine aktarılır. FUE, DHI aksine kellik yaşanan bölgede minimum acı hissine neden olur. 

FUE tekniği, işlem kolaylığı, başarı oranı ve yara izi bırakmaması nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Ancak bu yöntemin dezavantajı da, ekim sırasında ve sonrasında ağrıya yol açabiliyor olması. Uzm. Dr. Murat Konakçı’nın geliştirmiş olduğu Smooth Fue yöntemi ise, kişiye göre ayarlanan minimum doz ile hastayı konforlu hissettiren anestezi türlerinden biridir. Böylece yüksek başarı oranını korur ve buna ek olarak kimi hastaların şikayetlendiği ağrı dezavantajını da ortadan kaldırır.

Smooth Fue Yöntemi Nasıl Çalışır?

Klasik olarak saç ekimi yapılacağı zaman, hastanın başında saçın alınacağı ve tekrar yerleştirileceği bölgeye lokal anestezi uygulanır. Ancak anestezi her zaman yeterli gelmeyebilir. Smooth Fue yönteminin farkı da tam olarak bu durumda kendini belli ediyor.

İlk önce hastaya sedasyon uygulanır ve böylece hasta gevşeyerek kendini daha rahat hisseder. Bu işlemin ardından da lokal anestezi uygulanır. Sedasyon sayesinde hasta saç derisine yapılacak olan iğneyi hissetmez ve böylece saç ekimi ağrısı derdinden tamamen kurtulur.

Bunlara dayanarak rahatlıkla Smooth Fue yönteminin saç ekiminde en rahat ve en konforlu işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Saç Ekimi Ameliyatından Sonra

Eğer Smooth Fue yöntemini tercih ettiyseniz ekimden sonra bir ağrı ile karşılaşma olasılığınız çok düşük olacaktır. Ancak diğer yöntemleri tercih ettiyseniz işlemden hemen sonra saç derinizde hafif bir ağrı olabilir. Uzman doktorunuz bu süreçte kullanmanız için size ağrı kesici ilaç önerisinde bulunacaktır.

Baş bölgesinde deri altına yapılan bir operasyon olduğu için, her daim enfeksiyon riskiniz de olacak. Bu riski minimum düzeye indirmek için uzman doktorunuz uygun yıkama ve yara bakımı taktiklerini de size ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Eğer enfeksiyon yaşıyorsanız, uzmanınız enfeksiyonu önleyebilmek ve şişmeyi azaltabilmek adına size antibiyotikler ve anti-enflamatuar ilaçlar reçete edecektir.

Uzmanımız son olarak, “saçı ektirdim işim bitti” demenin büyük bir hata olacağından bahsediyor. Saç ekimini nerede yaptırırsanız yaptırın, bu işlemden sonra en azından bir ay boyunca ekimi yapan doktorunuza kontrole gitmelisiniz. Bu hem sizin sağlığınız için, hemde yapılan işlemin başarısını kontrol edebilmek amacıyla son derece önemli bir konu.

https://hairpol.com/tr/
Murat Konakçı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Çürük Diş ve Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Uygulanacak Çözümler!

Diş ağrınız varsa, rahatsızlığınızın kökeninin ne olduğunu anlamak ilk yapmanız gereken şeydir. …

Sürekli Uyku Hali Neden Olur? Uyuşukluğa Genel Bakış

Gün içinde anormal derecede uykulu veya yorgun hissetmek kısaca uyuşukluk olarak tanımlanabilir….

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Yararı

Zerdeçalın faydaları, Hindistan’da binlerce yıldır çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kul…

Çağın Hastalığı: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk, aşırı ruh hali değişimleri ile karakterize bir psikojik rahatsızlık olarak tan…

Koronavirüs Mutasyon Mu Geçirdi? B117 Kodlu Covid-19 Mutasyonu Hakkında Her Şey

Tam “2020 bitiyor, bir nebze rahatlayacağız!” diyecek oluyoruz ki gelen ilginç haberler, bizi ge…

Procrastination Erteleme Hastalığı: Her Şeyi Ötelemek

Procrastination, görevleri son teslim tarihleri geçene kadar erteleme eylemi demektir. Peki Proc…

Saç Egzaması (Seboreik Dermatit): Belirtileri ve Tedavisi

Saç Egzaması Nedir? Çok yaygın bir deri rahatsızlığı olan egzama, sadece vücudunuzun kol…

Hunter Sendromu: Mukopolisakkaridoz (MPS Tip 2) Nedir?

Mucopolysaccharidosis 2 veya MPS type 2 hastalığı olarak da adlandırılan Hunter sendromu, geneti…

Bibliyoterapi: Kitaplar Terapötik Süreçte Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bibliyoterapi Nedir Anksiyete ve depresyon gibi kişisel konularla uğraşırken y…

Nedir Bu Prefrontal Korteks: Görevleri ve Geliştirme Yolları

Beyin kendini değiştirmek ve geliştirmeye yarayan birçok yeteneğe sahiptir ve gelişiminin zirves…

Copy link
Powered by Social Snap