Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Erkekler ve Kadınlar İçin Doğal Yöntemler

Mayıs 5, 2021
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Erkekler ve Kadınlar İçin Doğal Yöntemler

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç dökülmesini yavaşlatmak veya durdurmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Ancak uygulamanız gereken yöntem, saç dökülmenizin sebebine bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Hamilelik sonrası saç dökülmesi (telogen effluvium) gibi bazı durumlar kendiliğinden düzelebilir. Ek olarak neredeyse herkesin her gün az da olsa saç döktüğünü unutmayın, bu durum oldukça normaldir.

Saç dökülmeniz kalıcı olduğu takdirde bir doktora görünmeniz gereklidir. Sağlık uzmanınız, saç dökülmenizin tiroid sorunları, stres, kafa derisi enfeksiyonları, androjenik alopesi veya sadece yaşlanma gibi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını teşhis edebilir.

Peki, saç dökülmesine ne iyi gelir? Kadınlarda ve klasik erkek tipi veya stresten kaynaklanan saç dökülmelerine karşı kullanılabilecek doğal yöntemleri makalemizde sizler için bir araya getirdik.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: İpuçları

A Vitamini

A vitamini, saç uzama oranını artırdığı gösterilen retinoidlerin yapısında bulunur ve bu vitamin ayrıca sebum üretimine yardımcı olabilir, saç derisini daha sağlıklı tutar ve saçın deriye daha iyi tutunmasını sağlar.

Patates, tatlı biber ve ıspanak gibi A vitamini yönünden zengin yiyeceklerle beslenebilirsiniz.

Protein

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saç köklerinin yapısı büyük ölçüde keratin adı verilen proteinden oluşmuştur ve bu sebeple protein açısından zengin bir beslenme programı uygulamak saç dökülmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Sağlıklı seçenekler arasında yumurta, fındık, fasulye ve bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi yiyecekler bulunur.

Biyotin

Biotin (vitamin H veya B7) vücutta yağ asidi sentezinde rol oynar. Bu süreç saç yaşam döngüsü için çok önemlidir ve eksiklik durumunda saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Günde üç ila beş miligram biyotin oldukça faydalı olacaktır. Doktorunuza danışarak kontrollü şekilde alabilirsiniz.

Multivitamin

Bilim insanları, A, B, C, D vitaminleri, demir, selenyum ve çinkonun, özellikle hücre yenilenmesi ile saç büyüme ve tutunma süreçleri için önemli olduğunu belirlediler. Günlük multivitaminleri çoğu markette veya eczanede bulabilir veya doktorunuzdan size bir tane reçete etmesini isteyebilirsiniz. En iyi multivitamin markalarını inceleyip günlük ihtiyacı karşılama oranlarını ayrıntılı şekilde belirttiğimiz makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

D Vitamini

2018’de yapılan bir araştırmaya göre, D vitamini eksikliğinin özellikle de erkeklerin saç dökülmesini tetiklediği ortaya çıktı. D vitamini eksiğini gidermenin saç dökülmesini ciddi ölçüde azalttığı da kaydedildi. Güneşte biraz vakit geçirmek oldukça kaliteli bir D vitamini aktivitesidir.

Ginseng

Ginseng, kafa derisinde saç büyümesini teşvik edebilecek bazı mikro kimyasalları yapısında bulundurur. Ne kadar alınması gerektiğine dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç olsa da, ginseng takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun veya bu bileşeni içeren topikal çözümleri tercih edin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı saçı derinlemesine şekillendirmek, saçı kuruluktan ve buna bağlı kırılmalardan korumak için kullanılabilir. Zeytinyağı ayrıca, genetik saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek Akdeniz diyetinin merkezi bir bileşenidir ve önemli bir bitkisel kaynaktır.

Birkaç yemek kaşığı zeytinyağını doğrudan saça sürmek ve yıkamadan önce 30 dakika bekletmek saçlarınız için oldukça faydalı olacaktır.

Saçları Düzenli Olarak Yıkamak

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir

Saçlarınızı düzenli şekilde yıkamak, saç derisini sağlıklı ve temiz tutarak saç dökülmesine karşı koruma sağlayabilir. Burada kilit nokta, hafif şampuanlar kullanmaktır. Daha sert formüller saçı kurutabilir ve kırılmasına neden olarak saç dökülmesine neden olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Yapılan bir araştırmaya göre, araştırmacılar hindistancevizi yağının saçın ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmasından kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit saçtaki proteinin bağlanmasına yardımcı olur, proteini kök ve iplikçikteki kırılmalara karşı korur. Ayrıca hindistan cevizi yağı ile kafa derisine masaj yapmak kan akışını iyileştirir ve bu yolla yeni saç çıkması için de etkilidir.

Soğan Suyu

Alopesi areata (saçkıran) gibi aşırı saç dökülme sorunu yaşayan hastalar, günde iki kez saç derilerine ham soğan suyu uyguladıktan sonra yeniden büyüme görebilirler.

Saç dökülmesine ne iyi gelir listemizin son maddesi olan soğan suyu ile ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, küçük bir 2014 çalışmasında katılımcıların yaklaşık yüzde 87’sinde soğan suyunun büyümeyi teşvik ettiği görüldü. Ayrıca saç dökülmesini de belli ölçüde yavaşlattığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Çağın Hastalığı: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bipolar bozukluk, aşırı ruh hali değişimleri ile karakterize bir psikojik rahatsızlık olarak tan…

Williams Sendromu Nedir: Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Williams-Beuren sendromu olarak da adlandırılan Williams sendromu (vilyım sendromu), nadir görül…

Bağımlı Kişilik Bozukluğu: Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Bağımlı kişilik bozukluğu, yalnız kalamama ile karakterize endişe duygularıyla tanımlanan bir ki…

Limbik Sistem: Nedir, Anatomisi ve Davranışa Etkisi

Limbik Sistem Nedir? Limbik sistem, duygu, hafıza ve homeostatik süreçlerle ilişkilendirilen …

Pineal Bez (Epifiz Bezi): Nedir ve Ne İşe Yarar

Pineal bez, kısaca beyinde bulunan bezelye şeklindeki küçük bir bez demektir, ancak işlevi …

Erotomani Sendromu Nedir? Belirtileri ve Merak Edilenler

Erotomani (herkes bana aşık sendromu), bir kişinin kendisine yoğun bir şekilde aşık olduğu fikri…

Depresyon Nedir: Belirtileri, Tedavisi ve Bilinmeyenler

Depresyon, duygu-durum bozukluklarından biri olarak sınıflandırılır. Bir kişinin günlük faaliyet…

Kıl Kurdu Nedir ve Nasıl Düşürülür? İlacı, Belirtileri ve Tedavisi

Kıl kurdu enfeksiyonu, insanlarda görülen en yaygın bağırsak kurdu enfeksiyonlarından biri demek…

1 Dilim Ekmek Kaç Kaloridir? Ekmek Çeşitlerine Genel Bakış

1 Dilim Ekmek Kaç Kalori? 1 dilim ekmek kaç kalori, hiç merak ettiniz mi? Farklı üretim tekni…

Mirtazapin: Etki Mekanizması ve İçeren İlaçlar Hakkında Bilgi

Mirtazapin İçin Önemli Noktalar Mirtazapin oral tabletleri markalı ilaçlar ve jenerik ilaçlar…

Copy link
Powered by Social Snap