1. Ana Sayfa
  2. Keşfet
  3. Saatlerce Konsol Oyunu Oynadığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

Saatlerce Konsol Oyunu Oynadığınızda Vücudunuzda Neler Olur?

pexels-lalesh-aldarwish-194511

Günümüzde evde vakit geçirmenin belki de en eğlenceli yoludur konsol oyunları. Ancak bazen ayarı kaçırabiliyoruz, değil mi? Tabii bunu gün içerisine nasıl yaydığınız kötü (veya iyi) etkilemesindeki asıl etken. Beslenme, yeterli su alımı ve uyku düzeni gibi rutin gereklilikler oyundan ötürü aksıyor ise sağlığı asıl bozan şey bu oluyor. 

Tabii bazı trajik etkilerine rağmen konsol oyunlarının hepsi kötü diyemeyiz. Öncelikle hepsi belli kesime hitap eden eğlenceli oyunlar. İkincisi, eleştirel düşünme becerisi ve el-göz koordinasyonu gibi olguların da gelişimine katkı sağlayabilir, bunları söylemeden geçemeyiz. Yani bazı oyunlar beyni geliştirebilirler bile. Öyleyse şimdi de konsol oyunlarını çok fazla oynamanın kötü (hatta belki de ölümcül olabilecek) yanlarını inceleyelim.

Tromboz’dan Doğabilecek Ölüm Tehlikesi

Özellikle online oyunlar, hani başından kalkamadığımız. Winler, çorba paraları… Peki bunları çok oynamanın damar trombozu adı verdiğimiz bu rahatsızlığa sebep olan şey tam olarak nedir? Genelde çok uzun süre oturmaktan kaynaklandığı görülür. Geçtiğimiz senelerde İngiltere’de bir konsol oyuncusu, günlük 12 saatlik bir oyun düzeni ile hayatına devam ederken bir anda damarlarında oluşan kan pıhtılarından dolayı hayatını kaybetti; kısacası trombozdan. Yeni Zelanda da benzer bir olaya sahne oldu, 4 gün aralıksız PlayStation oynayan bir oyuncu bacaklarını hissetmediği gerekçesiyle hastaneye gitti. Sebebi yine aynı, kandaki fazla pıhtılaşma, damar trombozu.

Bazı kesimlerce ‘ekonomik sınıf sendromu’ olarak da bilinen bu durum çok uzun mesafeli uçuşlar yapan gezginleri de etkiler. Çünkü hareket edecek hiçbir yerleri yoktur ve uzun süreli hareketsizlik, aşırı fiziksel aktivite eksikliği bu kan pıhtılarının oluşumunu tetikler. 

Kalbiniz “Error” Verebilir, Ölebilirsiniz

CNN’in yaptığı bir haberde, Hong Kong’da yaşayan 32 yaşındaki bir adam kesintisiz 3 gün oyun oynamasının ardından bir internet kafede ölü bulundu. 6 Ocak 2015’te oyun oynamak için girdiği internet kafede 8 Ocak’ta bir çalışan tarafından ölü olarak bulunuyor. Büyük ölçüde hareketsizlik, soğuk-sıcak içecekler ve uyku eksikliğinden doğan tükenme durumu ve devamında oluşan kalp yetmezliği. Günlerce uyanık kalmak vücuda ağır bir yük bindirir ve eğer sağlığınız da yerinde değilse, bu durum kalbinizi çok zorlayabilir.

Bu Bağımlılığın Sebep Olabileceği Diğer Rahatsızlıklar

Nintendonitis Riski: Konsol ve bilgisayar başında çok vakit geçiren çocukların vücut ve ruh sağlığının bozulduğu belirlenmiştir. Bu hastalık ‘Nintendonitis’ olarak tanımlanır. Daha çok el kaslarını etkiliyor.

Bel-Sırt Ağrıları: Özellikle oyun başında geçirilen süreçte düzgün bir oturma postürüne sahip değilseniz bu sorunlarla karşılaşmanız oldukça.

Göz Rahatsızlıkları: Saatlerce oyun başında olmanın gözlerimiz için pek de iyi olmadığını söylememiz sizi şaşırtmayacaktır. Oluşan göz yorgunluğu, göz ağrıları birçok soruna yol açabilir.

Epilepsi Olanların Nöbetlerini Tetikleyebilir: Eğer epilepsi rahatsızlığınız varsa, oyun oynama sürenize dikkat etmenizi öneririz. Çok konsol oyunu oynamanın epilepsi nöbetlerini tetiklediği de bilimsel bir gerçek. 

Obezite Tehlikesi: Çok hareketsiz kalmanın ve düzensiz beslenmenin sonucu olarak obezite tehlikesi tabii ki kaçınılmaz.

Tüm bu rahatsızlıkların farkında olmak bizi konsol oyunlarından tamamen alıkoymamalı tabi ki. Zaman yönetimini iyi yaptığınız sürece belli ölçüde oyun oynamak özellikle ruhsal olarak olumlu etkiler bile bırakabilir. Vücudunuzu üzmeyin!

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap