Rüya Kontrolü: Lucid Rüya Nedir?

Eylül 15, 2020
Rüya Kontrolü: Lucid Rüya Nedir?

Hiç uyurken, rüya gördüğünüzü daha doğrusu rüyanın içerisinde olduğunuzu fark ettiniz mi? Hatta rüyanızda yaptığınız eylemleri düşünsel olarak kontrol ettiğinizi? Lucid rüya olgusu da, tam olarak rüya gördüğünüzü fark ettiğiniz an meydana gelir. Rüya esnasında, o anın duygu düşüncesini hissedebilirsiniz.

Bazen bu rüyaları kontrol etmek mümkündür, rüyadaki ortamı, insanları veya olayın akışını değiştirebilirsiniz. Bu tür rüyaları ne kadar çok görürseniz, endişeleriniz ve kabus tarzı rüyalarınız oldukça azalacaktır. Kontrol sizde olacağı için aslında olay akışının kabusa dönüşmemesini sağlayacaksınız.

Makalemizde sizlere, lucid ruya hakkında bilmeniz gerekenleri (nasıl yapılır ve teknikleri) anlatmaya çalışacağız.

Lucid Rüya Nedir

Uyku esnasında, beyniniz REM uykusu ve REM dışı uyku (NREM) adlı iki uyku fazından geçer. REM dışı uykuda beyin dalgalarınız, kalp atışlarınız ve göz hareketleriniz kademeli olarak yavaşlar. REM uykusunda ise tam aksine; beyin oldukça aktiftir, kalp atış hızınız ve gözlerinizdeki hareketlilik te artış gösterir. Peki, biz bu iki uyku fazından neden bahsettik? 

Gördüğümüz rüyaların bir çoğunu (Lucid rüyalar da dahil) REM uykusu esnasında görürüz. Lucid rüya esnasında rüya gördüğünüzün farkında olursunuz ve rüyada olan biteni gayet yaşıyor gibi hissedersiniz. 

Şöyle bir bilimsel verilere dayandıracak olursak, insanların yüzde 55’i ömrü boyunca en az bir kez lucid rüya görüyor, ayrıca insanların yüzde 23’lük bir kısmı ayda en az bir kez lucid rüya görüyor. Gelelim mi cevabını aradığınız soruya?

Lucid Rüyaları Nasıl Daha Sık Görebilirim?

 1. REM Uykunuzun Süresini Artırın

Lucid rüyalar genelde REM uykusu esnasında gerçekleştiğinden, bu aşamada geçen uyku sürenizi artırmak; lucid rüya görme şansınızı artıracaktır. Bunun dışında uyku süreniz ve uyku kaliteniz iyi olmalı, sağlıklı bir uyku alışkanlığınız olduğunda vücudunuz, uykunun tüm aşamalarını en verimli şekilde geçirecektir. 

İyi bir uyku için birkaç ayrıntıya dikkat etmek yeterli olacaktır;

 1. Rahat bir uyku ortamı
 2. Günlük egzersiz
 3. Dengeli bir uyku saati
 4. Yatmadan önce elektronik cihaz kullanmamak.

Bu basit ayrıntıları uygulayarak uyku kalitenizi artırmanız mümkün. 

 1. Bir Rüya Günlüğü Tutun

Günümüzde birçok insan, lucid rüyalar görebilmek için bu tekniği kullanır. Rüyalarınızda gördüklerinizi yazmak, sizi onları hatırlamaya zorlar ve gelecekte göreceğiniz rüyalarınızı etkiler. 

Basit aslında, yatağınızın kenarında bir kağıt kalem bulundurun. Gece rüya mı gördünüz? Kalktığınız an aklınızdaki detayları yazın. Arada bir açıp okuduğunuzda, aradaki farkı göreceksiniz.

 1. Gerçeklik Testi Uygulayın

Rüya görürken, bilinciniz neredeyse uyanık olduğunuz zamanki seviyesindedir. Gerçeklik testinin mantığı ise, gün boyunca gerçeklik testi yaptıkça, gördüğünüzün ruya mı, yoksa gerçek mi olduğunu anlayabilmenizden gelir. 

Daha iyi anlayabilmeniz için bazı örnekler verelim;

 • Aynalar: Aynaya bakın, rüyadaysanız aynadaki yansımanız normal görünmeyecektir.
 • Burnunuzu Tutun: Başparmağınız ve işaret parmağınız ile burnunuzu kapayın, eğer bu durumdayken nefes alabiliyorsanız rüyadasınız.
 • Avuç İçi ve Parmaklar: Parmaklarınızı, diğer elinizin avuç içine doğru itin. Eğer parmaklarınız avuç içinizden geçiyorsa rüyadasınız.

Seçenekler artırılabilir, bunlardan kendinize uygun gördüklerinizi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayın. Zamanla rüyadayken de yaptığınızı fark edeceksiniz. 

Lucid Rüya Görmenin Faydaları

Bilinçli rüya deneyimlerinin birkaç potansiyel faydası mevcut, gelin inceleyelim. 

 • Kabusları Azaltır

Nadir görülen kabuslar normal olsa da, üst üste birkaç gün tekrarlayan kabuslar zihnen yorucu olabilir. Kaliteli bir uyku geçirmenize büyük engel olurlar. 

Lucid rüya, rüyanızın bilincinde olmanızı sağlayıp daha az kabus görmenizi sağlar. Aynı zamanda kabus sırasında, kabusun gerçek olmadığının bilincine varabilir; hatta kabusun senaryosunu bile değiştirebilirsiniz. 

 • Kaygıyı Hafifletir

Kabuslarınız azalacağı için, bağlantılı şekilde birçok kaygınızın da hafiflediğini fark edeceksiniz. Ayrıca lucid rüyaların kaygıyı azalttığına dair anekdotlar mevcut, ancak bunun üzerine daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerekiyor. 

 • Yaratıcılığınızı Geliştirir

Rüyalarınızı bilinçli şekilde görmeye başladığınızda, yaratıcılık potansiyelinizde bir artma meydana gelmesi yüksek ihtimaldir. Yapılan araştırmalar, yaratıcılığı yüksek insanların daha çok lucid rüya gördüğünü gösteriyor. Aynı mantıkla tam tersi, yani bilinçli rüya görmenin yaratıcılığı geliştirmesi de oldukça mümkün. 

Lucid Rüyaları Yorumlamak

Normal rüyalarda olduğu gibi, lucid rüyaları da yorumlamak mümkündür. Rüya yorumu yapmak, hayallerinizin ne düzeyde olduğunu görmenize yardımcı olabilir.

Konuyla ilgili uzmanlar, lucid rüyaların normal rüyalara göre daha kolay yorumlanabileceği düşüncesinde. Sebebi çok basit, ortadaki senaryonun farkındasınız ve rüya hakkında daha çok ayrıntıyı biliyorsunuz. Bu mantıkla, daha canlı ve akılda kalıcı olan lucid rüyaların ayrıntılarını daha rahat bir şekilde hatırlayabilirsiniz. 

Ancak bir konu hakkında uyarıda bulunmamız gerek (zararları) , eğer hali hazırda uyku düzeniniz iyi bir durumda değilse lucid rüyalar görmeye çalışmanız pek sağlıklı olmayabilir. İyi olmayan uyku düzeniniz daha da bozulabilir ve birçok psikolojik sorun yaşayabilirsiniz.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Kişisel Gelişim

Ters Psikoloji Nedir? En Popüler Tekniklerin 6’sı

Küçük kardeşinize veya çocuğunuza peynir, zeytin yedirmek veya onları tabletlerinden biraz uzakl…

Sosyobiyoloji Kuramı: Nedir, Çalışma Alanları ve Örnekleri

Sosyobiyoloji kuramı ve teriminin tarihi 1940’lara kadar uzanıyor olsa da, sosyobiyoloji kavramı…

Diderot Etkisi Nedir? İhtiyaç Duymadığımız Şeyleri Almak!

Diderot etkisi, kısaca günümüz tüketim çılgınlığını açıklayan bir terim olarak kayıtlarda yer al…

Parkinson Kanunu İle Zaman Yönetimi Nedir?

Parkinson Kanunu Nedir? Parkinson Kanunu; kısaca tamamlanması gereken bir işin, belirlenen za…

Peter Pan Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Peter Pan’ın hikayesini ya da neyi anlattığını az çok hepimiz biliyoruz. Peter Pan, asla bü…

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir? Testi ve Tedavisi

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üzerinde hiperaktif ve dürtüsel davran…

Nietzsche’nin Sözleri ve Kitapları Düşünce Yapınızı Değiştirebilir!

Friedrich Nietzsche (niçe) sözleri kısmına geçmeden önce dilerseniz biraz bu düşünürden bahsedel…

Evlilik Fobisi (Gamofobi) Nasıl Yenilir? Belirtileri ve Tedavisi

Evlilik Fobisi Nedir Fobi, genelde tehlike arz etmeyen şeylerdir, ancak çeşitli endişelere se…

Görsel Hafıza: Öğrenmenin En Temel Bileşeni

Görsel hafıza, öğrenmenin temel bileşenlerinden biridir ve gelişmiş bir görsel hafızayı geliştir…

Uyku mu Egzersiz mi? Hangisi Daha Önemli?

Egzersiz yapmak yorucudur ve genelde pek sevmeyiz, uyku ise çoğu insan için dünyanın en güzel şe…

Copy link
Powered by Social Snap