Röntgencilik Suçu Nedir: İşte Röntgencilik Hastalığı

Ocak 20, 2021

Röntgencilik Nedir

Röntgencilik, çıplak olan veya cinsel faaliyette bulunan insanları gizlice gözetlemek demektir. Bununla birlikte, bunu yapan herkesin röntgencilik hastalığına sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bir bozukluğun teşhis edilebilmesi için, bireyin röntgenci fantezileri veya davranışları, kendisine veya başkalarına rahatsızlık verecek düzeyde olmalıdır.

Aslında, cinsel durumlarda başkalarını izlemeye ilgi oldukça yaygındır ve anormal kabul edilmez. Bu arzu genellikle ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde başlar. Çocuklukta veya ergenlikte röntgencilikle ilgilenmek nadiren patolojik olarak kabul edilir çünkü insan vücudu ve erotik durumlarla ilgili duyulan merak, gelişim sürecinin doğal bir getirisidir.

Yine de, 18 yaşın üzerindeki bazı röntgenciler, röntgenci bozukluk (röntgencilik hastalığı) tanısıyla karşı karşıya kalabilir ve bu da parafilik bir bozukluk olarak kabul edilir. Parafilik bozukluklar, sorunun cinsel arzulardan veya dürtülerden kaynaklandığı bir dizi durumdur. Röntgencilik alışkanlığı olan kişiler, farkettirmeden başkalarını gözetleme dürtülerini kontrol edemeyebilir, bu da bu bireylerin sosyal ilişkileri veya okul bölümündeki sıralama ve puanları gibi yaşamlarının önemli alanlarında sıkıntılara ve işlev bozukluklarına yol açabilir. Erkeklerin yaklaşık %12’sinin ve kadınların %4’ünün röntgenci bozukluğa sahip olduğu tahmin edilmektedir, ancak bu sorunu yaşayan çoğu insan tedavi istemediği için tamamen doğru istatistikler oluşturmak imkansızdır.

Röntgencilik Bozukluğunun Teşhisi

Bir ruh sağlığı uzmanı, bir bireyin Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabının (DSM-5) Beşinci Baskısında belirtilen kriterleri karşılayıp karşılamadığına bağlı olarak röntgenci bozukluğu teşhis edecektir. Bu kriterler şunları içerir:

  • Birey, devamlı olarak insanları dikizlemeyi ve gizli gizli onları gözetlemeyi kolluyorsa.
  • Bireyin röntgenci fantezileri veya eylemleri, suçluluk, utanç veya yalnızlık gibi önemli sıkıntılara yol açmışsa veya kişinin yaşamının ciddi ölçüde aksamasına sebep olmuşsa.
  • Kişi en az altı aydır bu fantezileri yaşamış veya bu davranışlarla meşgul olmuşsa.

Röntgenciliğin zaman içinde tutarlı olup olmadığı belirsizdir. Uzmanlar, hastalığın teşhisine yol açan semptomların tedavi olsun veya olmasın, değişen düzeylerde ve sıklıkta sıkıntı yaşayan, cinsel dürtüsellik, günlük yaşamda işlev bozukluğu gibi sonuçlara yol açacağını düşünüyor.

Röntgencilik Hastalığının Nedenleri Nelerdir

Röntgenci bozukluğun spesifik nedenleri bilinmemektedir, ancak duruma eşlik eden bazı risk faktörleri tanımlanmıştır. DSM-5’e göre bunlar arasında uyuşturucu veya alkolün kötüye kullanımı, çocukluk döneminde cinsel istismar ve cinsel bağımlılık veya aile tarafından ihmal edilme durumları olabilir. Bu risk faktörleri ile röntgencilik arasındaki ilişki hala belirsizdir. Bazı durumlarda, bir bireyin uzaktan özel bir anda kasıtsız olarak görülmesi, davranış patolojik hale gelene kadar devam ederse röntgencilik rahatsızlığını tetikleyebilir.

Tedavisi Mümkün Müdür?

Röntgencilik hastalığı tedavi edilebilir, ancak bu rahatsızlığa sahip olan kişiler yardıma ihtiyaçları olup olmadığını fark etmekte güçlük çekerler. Bu nedenle, kişi yasa dışı olarak röntgencilik yaparken yakalanırsa, tedavi genellikle ilk olarak bir ebeveyn veya yasal otorite tarafından önerilir. Tedavi konuşma terapisi, destek grupları veya ilaç tedavisini içeren şekillerde olabilir.

Terapistler, dürtü kontrolünü geliştirmek için röntgenci bozukluğu olan bireyle birlikte çalışmalarını yürütür, böylece bu durumun sebeplerini ve nasıl çözülebileceğine dair çözüm yolu arayabilirler. Terapistler ayrıca hastaların cinsel dürtüleri için daha sağlıklı yerlerde bulunmalarına dair bazı öneriler de iletebilirler.

Birey ayrıca, beyindeki kimyasalların tekrar dengelenmesini sağlayabilecek ve bu dürtüsel davranışta bir azalmayı sağlayabilecek antidepresanlar da alabilir. Bu tedavi seçenekleri işe yaramazsa ve bireyin durumu şiddetliyse, kişinin cinsel dürtüsünü baskılayan anti-androjenik ilaçlar bazen röntgenci bozukluğu tedavi etmek için kullanılabilir.

“Sorumluluk Reddi: Dusge, tüm bilgilerin gerçeklere dayalı olarak doğru, kapsamlı ve güncel olduğundan emin olmak için her türlü çabayı göstermiştir. Ancak bu makale, lisanslı bir sağlık mesleği mensubunun bilgi ve uzmanlığının yerine kullanılmamalıdır. Herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmalısınız. Burada yer alan ilaç bilgileri değişebilir ve olası tüm kullanımları, talimatları, önlemleri, uyarıları, ilaç etkileşimlerini, alerjik reaksiyonları veya yan etkileri kapsaması amaçlanmamıştır. Belirli bir ilaç için uyarıların veya diğer bilgilerin bulunmaması, ilaç veya ilaç kombinasyonunun tüm hastalar veya tüm spesifik kullanımlar için güvenli, etkili veya uygun olduğunu göstermez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Daha Fazla Sağlık

Unutamamak: Hipertimezi Hastalığı Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Hipertimezi (Hyperthymesia), insanların hayatlarının neredeyse her olayını büyük bir hassasiyetl…

Sjögren Sendromuna Genel Bir Bakış

Sjögren Sendromu Nedir? Sjögren sendromu, eklem ağrısına, kuru gözlere ve kuru ağza neden ola…

Babinski Refleksi Nedir? Nasıl Test Edilir?

Babinski refleksi ilk olarak 1896’da Fransız nörolog Joseph Babinski tarafından keşfedildi ve ad…

Tourette Sendromu Nedir: Belirtileri Ve Tedavisi

Adını, Gilles de La Tourette’den alan Tourette sendromu nörolojik bir hastalıktır. Tekrarlanan, …

Şizofreni Hastalığı: Paranoid Şizofreni Ve Diğer Türleri

Şizofreni kronik bir psikolojik rahatsızlıktır. Şizofreni olan kişiler, genellikle sanrılar veya…

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? Tedavisini Evde Yapın!

Arı sokması çoğu insan için tam anlamıyla bir baş belasıdır. Arının soktuğu bölgede geçici ve ke…

Bibliyoterapi: Kitaplar Terapötik Süreçte Nasıl Yardımcı Olabilir?

Bibliyoterapi Nedir Anksiyete ve depresyon gibi kişisel konularla uğraşırken y…

Nem Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Cilt kuruluğu ya da yaşlanma belirtilerinden muzdaripseniz, cildi nemlendiren bakımları rutinini…

Uykuya Dalarken Sıçramak: Hipnik Seğirme Nedir?

Hipnik seğirme aynı zamanda Hipnogojik sarsıntı, uykuda sıçrama veya hipnik jerk olarak da bilin…

Salgın Hastalık: Tarihteki En Kötü 10 Salgın

Dünya tarihi boyunca, çeşitli virüsler ve bakteriler insan popülasyonunu enfekte ederek, yalnızc…

Copy link
Powered by Social Snap